Oroszország azt hangoztatja, hogy teljes mértékben megszerezte Luhanszk területét, azonban Ukrajna eddig még nem erősítette meg ezt az információt.

Luhanszk, amelyet az orosz hatóságok megszálltak, a helyi kormányzó állítása szerint immár teljes mértékben az orosz erők irányítása alatt áll. Ez a terület része annak a négy régiónak, amelyeket Oroszország 2022 szeptemberében jogellenesen annektált Ukrajnától. Jelenleg azonban sem az orosz védelmi minisztérium, sem Kijev nem erősítette meg ezt az információt.
A megszálló hatóságok szerint Oroszország teljesen elfoglalta a kelet-ukrajnai Luhanszk régiót. Erről két nappal ezelőtt számolt be a Moszkva által kinevezett régió kormányzója, Leonyid Paszetcsnik az orosz állami televízióban. Kijevből egyelőre nem érkezett megerősítés erre vonatkozóan.
A hír különlegessége, hogy jelenleg a moszkvai védelmi minisztérium még nem erősítette meg a luhanszki terület teljes körű megszállását. Érdekes megfigyelni, hogy a múltban a hivatalos megerősítések Moszkvából általában alig néhány órával követték a helyi megszálló hatóságok sikeres előrehaladásáról szóló bejelentéseit.
Luhanszk régió már 2014-ben részben a Moszkva által támogatott szakadárok ellenőrzése alá került. A háború kitörésekor az oroszoknak néhány hónap alatt sikerült elfoglalniuk a térség nagy részét. A 2022 őszén indított ellentámadásuk során az ukránoknak sikerült visszafoglalniuk néhány területet Luhanszk északi részén. Végül azonban csak néhány négyzetkilométernyi területet tudtak megtartani.
A tűzszünetet határozottan elutasító Putyin orosz elnök nemcsak a 2014-ben annektált Krím félszigetet tekinti orosz területnek, hanem az ugyancsak illegálisan megszerzett ukrajnai Luhanszk, Donyeck, Zaporizzsja és Herszon régiókat is.
Jelenleg nincs nyoma annak, hogy az oroszok nyári offenzívája csillapodna; hétfőn is tovább zajlottak a rakétás és drónos támadások. A körülbelül 1000 kilométeres frontvonal mentén zajló könyörtelen harcok, valamint a civil ukrán területekre mért, nagy hatótávolságú csapások eddig már több ezer katona és civil életét követelték – figyelmeztet az AP hírügynökség.
A washingtoni Institute for the Study of War elemzése szerint Oroszország folyamatosan növeli az éjszakai csapásmérő műveleteihez használt drónjainak számát, hogy megerősítse pozícióját az ukrán légvédelem legyőzésében, és ezzel lehetőséget biztosítson a cirkáló- és ballisztikus rakéták indítására.
Az orosz csapáscsomagok mennyiségének növekedése az utóbbi hetekben elsősorban Oroszország védelmi iparának fokozott fejlesztési erőfeszítéseinek tudható be, különös figyelmet fordítva a Shahed típusú drónok, valamint a csalétek drónok és ballisztikus rakéták gyártására - emelte ki az intézet.