Berlin utcáira 160 ezer felháborodott ember árasztotta el a várost.


A hétvégén számos német városban tartottak több tízezres tüntetéseket, miután szerdán első alkalommal fordult elő Németország 1945 utáni történetében, hogy egy indítvány csak egy szélsőjobboldali párt támogatásával kapott többséget a Bundestagban. A demonstrálók egyszerre tüntettek a szélsőjobboldali AfD és az indítvány beterjesztő, a választások megnyerésére esélyes párt, a CDU ellen.

Szombaton és vasárnap számos német nagyvárosban tartottak tüntetéseket az AfD, illetve a CDU és az AfD vélt közeledése ellen.

Berlinben körülbelül 160 ezer ember gyűlt össze a demonstráción.

A Tagesschau.de jelentése szerint a Bundestag metrómegállót ideiglenesen lezárták a hatalmas tömeg miatt. A demonstrálók először a Reichstag épületénél gyűltek össze, majd onnan a CDU székházához vonultak tovább.

A berlini tüntetést "A tisztességesek felkelése - Demonstráció a tűzfalért" címmel tartották meg. A "tűzfal" (Brandmauer) azt jelenti a német politikai szóhasználatban, hogy a mérsékelt pártok elzárkóznak a szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) párttal való együttműködéstől, és olyan törvényjavaslatot és indítványt sem támogatnak, amely csak a párt támogatásával kapna többséget.

A CDU/CSU kancellárjelöltje, Friedrich Merz, akit a választások legesélyesebb szereplőjeként tartanak számon, szerdán jelentős lépést tett, amikor a bevándorlási szabályok szigorítását célzó javaslata az AfD támogatásával nyert többséget. Kritikusai szerint ezzel átlépett egy fontos határt, hiszen sokan attól tartanak, hogy ezzel legitimizálja az AfD-t, sőt, egyesek már a CDU/CSU és a szélsőséges párt közötti koalíció lehetőségéről is beszélnek. Merz azonban határozottan visszautasítja ezeket a vádakat.

Related posts