Íme öt olyan film, amelyekben a metálzene nem csupán háttérzaj, hanem a cselekmény szerves részét képezi, és garantáltan szórakozást nyújtanak a zene szerelmeseinek: 1. **Ozzfest: The Movie** - Ez a koncertfilm a híres metálfesztivál, az Ozzfest kulisszá


Itt van öt felejthetetlen film, amelytől biztosan megőrül a reptéri fémdetektor: 1. **A Szállító** - Jason Statham főszereplésével ez a film tele van akcióval és izgalommal, ahol a főszereplő mindenféle trükkös helyzetből küzdi át magát. 2. **Kémek hídja** - Tom Hanks lenyűgöző alakítása mellett a hidegháború izgalma és a kémkedés világa garantáltan feléleszti az adrenalint. 3. **Mad Max: A harag útja** - Ez a poszt-apokaliptikus akciófilm szédületes autós üldözésekkel és látványos jelenetekkel bünteti a nézőt, elég csak az őrült járművekre gondolni. 4. **Die Hard** - Bruce Willis ikonikus szerepe a karácsonyi akciófilmben, ahol a túszejtés és a hősies mentőakciók pikáns keveréke teszi felejthetetlenné. 5. **Eredet** - Christopher Nolan mesterműve, amely a tudatalatti rejtelmeibe kalauzol, tele váratlan fordulatokkal és lenyűgöző vizuális effektekkel, biztosan felkavarja a nézőket. Ezek a filmek nemcsak a szórakoztatásról szólnak, hanem a reptéri biztonsági ellenőrzések megbolondításáról is!

A 90-es évek közepén oslói fiatalok egy csoportja bizarr módon talált kibúvót a szülők által elrendelt vasárnapi misejárás alól: a környező fatemplomokat sorra felgyújtogatták. Az Unokáink sem fogják látni c. városvédő műsorral távoli kapcsolatot ápoló ifjak ily módon tettek hitet a black metal műfaj mellett, melynek egyik leghírhedtebb zászlóvivője a Mayhem nevezetű formáció volt. A zenekart kezdetben csupán a zajkeltés, a vedelés és a szépkorú litániakommandók megbotránkoztatása vezényelte, ám Varg Vikernes csatlakozásával a Mayhem elkezdte komolyan venni saját dalszövegeit, és szó szerint elszabadította a poklot. Bár a Lords Of Chaost ez utóbbi pirotechnikai szakértő színtiszta hollywoodi szenzációhajhászatként definiálta, a képsorok láttán szemernyi kétségünk sem lehet arról, hogy Jonas Akerlund betéve ismerte a közeget, melyről filmet forgatott.

A közvélekedés szerint a 80-asok hajmetál formációi jobbára primitív ösztönlényekből álltak, ám a Mötley Crüe már-már nietzschei filozófiát társított művészetéhez: amit nem tudsz belőni, meginni vagy megdugni, azt végszükség esetén még mindig fel tudod szívni az orrodba. A The Dirt című biográfia megfilmesítéséhez pedig keresve sem találhattak volna jobb rendezőt a Jackass-stáb mellett edződött Jeff Tremaine-nél, ám a mozi még az ő felügyelete mellett is erősen Benedek Elek-ízűre sikeredett a könyvben leírtakhoz képest. Ugyanakkor tegyük hozzá, egy 100 százalékban autentikus filmhez Kovi lett volna az ideális rendező. És bár a történetvezetés is felvet hitelességi problémákat (pl.: a zenekarnak esze ágában nem volt visszavenni a kirúgott Vince Neilt), a Mocskos rock'n'roll több mint szórakoztató.

A 90-es években két dolognak volt igazán erős kultusza: az ötcsillagos filmzenéknek és a különös címfordításoknak. A '94-es Airheads című film esetében mindkettő brillírozott. A filmzenealbumon olyan legendás zenekarok dalai hallhatóak, mint a Motörhead, a White Zombie (akik ráadásul egy rövid cameo szerepben is feltűnnek a filmben), a Primus, a Ramones és az Anthrax. A történet középpontjában egy háromfős banda áll, akik merész módon próbálnak betörni a slágerlisták világába: túszul ejtenek egy rádiós műsorvezetőt. Ez a merész húzás nemcsak a film, hanem a zenei világ szórakoztató és őrült kombinációját is megteremti.

A finn ének-zeneoktatás sajátos világa nem csupán a hagyományos gyerekdalok körül forog. A klasszikus „Cickom-cickom, vagyon-e szép lányod” nem képezi a tananyag alapját, és a diákok sem aggódnak, hogy Kaarina tanárnő képes lenne kiutasítani őket, ha nevetésük elárulja, hogy nem tudják komolyan venni az ominózus dalt. Amikor a népzene és a néplélek feszültsége találkozik, szokatlan zenei irányzatok születnek – például az extrém metál. Itt jön képbe az Impaled Rektum, a halmozottan hátrányos helyzetű zenekarok különleges képviselője. Szülőfalujukban szinte már-már legendás státuszt élveznek, hiszen rajongótáboruk alig haladja meg a két főt, így fellépési lehetőségeik is meglehetősen szűkösnek bizonyulnak. Mégis, amikor egy vágóhídi fűrészgép zúgása inspirálja őket, és megalapítják saját zenei műfajukat, a szerencse végre rájuk mosolyog, és összefutnak a Northern Damnational fesztivál szervezőjével.

A Black Sabbath legendás "Sabbath Bloody Sabbath" című lemezét az átokkal sújtott Clearwell kastély falai között rögzítette, ahol Ozzy Osbourne biográfiája szerint számtalan furcsa és megmagyarázhatatlan esemény zajlott a felvételek során. (Bár a titokzatos jelenségeket inkább a kokain hatásának, semmint bármiféle sötét erőnek tulajdonították.) Most, öt évtizeddel később, a Foo Fighters is úgy döntött, hogy hasonló atmoszférában készíti el következő nagylemezét. Dave Grohl, aki jól tudja, hogy a Sátán nem idegen számára, démoni inspirációval gazdagította az album munkálatait, így a felvételek során a megszállottság és a kreativitás határvonalán egyensúlyozva dolgoztak.

Related posts