8. Mozart-nap: A Concerto Budapest nyitókoncertje az Indexen Fedezd fel a zene varázslatos világát a Concerto Budapest nyitókoncertjén, amely a Mozart-nap keretén belül kerül megrendezésre. Az esemény nem csupán egy koncert, hanem egy igazi zenei ünnep,


Az eredetileg natúrkürtre írt versenymű ezúttal az inkább trombitával rokon, szárnykürt nevű hangszeren szólal meg.

A sajtkészítők örömmel telve várják a négy kürtversenyt, amelyeket Mozart írt számukra, hiszen emellett szellemes és gyakran ironikus megjegyzések is kísérik őket. A komponista már Salzburgban megismerkedett Joseph Leutgebbel, a kürtművész, aki huszonnégy évvel idősebb nála.

A két zenészt Bécsben fújta össze újra a szél, amikor Leutgeb 1777-ben megörökölt egy bécsi sajtüzletet, amelyet Mozart apja, Leopold anyagi támogatásával kezdett el üzemeltetni. A 3. kürtversenyben előforduló kromatikus hangok és trillák ma is komoly kihívás elé állítják a modern, billentyűkkel felszerelt instrumentumokon játszó szólistákat, de a korabeli hangszereken, az ún. natúrkürtökön ezek a fogások extra truvájnak számítottak.

A kürtös mesteri keze segítségével a hangszer tölcsérébe nyúlva formálta meg a hangok magasságát, mindezt virtuóz sebességgel végezve. Mozart zenekarában oboák és kürtök helyett inkább klarinétokat és fagottokat választott, amely puhább és lágyabb zenei élményt teremtett. Ezt a kellemesen simogató hangzást tovább fokozza a szárnykürt, amely a kürt és a trombita legelőnyösebb jellegzetességeit ötvözi.

Amennyiben valaki nem csupán hallgatja a zenét, hanem a kottát is alaposan megvizsgálja, felfedezheti Mozart és Leutgeb barátságának szívhez szólóan játékos oldalát. A zeneszerző ugyanis rendszeresen fűzött vicces és szellemes megjegyzéseket a kürtművészhez, ami a köztük lévő köteléket csak még inkább megerősítette. Felmerül a kérdés: vajon tényleg azért játszanak a szólisták fejből, hogy elkerüljék a nevetést a koncert során, miközben a kottát olvassák?

A C-dúr zongoraversenyt sokan "Elvira Madigan" zongoraverseny néven ismerik. De vajon hogyan kapcsolódik Mozart 1785-ös alkotása az 1867-ben bemutatott Elvira Madigan című filmhez, amely elnevezését a műből nyerte?

A huszonegy éves dán kötéltáncos tragikus sorsa, aki egy szerelmi dráma következtében vesztette életét, számos filmes feldolgozást inspirált. A történet igazán népszerűvé Bo Widerberg svéd rendező 1967-es filmje által vált, amely nemcsak a cselekményével, hanem Mozart zongoraversenyének lassú tételével is maradandó nyomot hagyott a filmművészetben. Érdekes, hogy a filmben hallható szólót Anda Géza adja elő, ezzel tovább gazdagítva a mozi zenei élményét.

Kizárja-e egymást Mozart és a szerenád műfaja? Egyik oldalról nézve, teljesen ellentmondásosnak tűnhet, hiszen a szerenád alapvetően háttérzeneként funkcionál. Ezzel szemben Mozart műveit olyan magas szintű igényességgel alkotta meg, hogy azok aligha születtek arra, hogy a közönség figyelme elkerülje őket.

Másrészről érdemes megemlíteni, hogy Mozart korának kiemelkedő popszerzője volt, és aligha vitatható, hogy ha rendelkezésére állt volna szintetizátor, akkor bátran alkalmazta volna műveiben, hiszen mindig is vonzódott az újdonságokhoz, a szórakoztató dallamokhoz és a könnyed stílushoz. Valójában Mozart nem csupán szórakoztatott, hanem a legmagasabb szintű élvezetet nyújtotta a közönségének, így nem túlzás azt állítani, hogy ő volt a föld egyik legképzettebb szórakoztató zenésze, akit valaha is megismerhettünk.

Egy olyan műfajhoz, mint a szerenád, azzal a vízióval nyúlt, amely csak belőle származhatott. A megszokott hat-nyolc hangszert tizenháromra cserélte, a kizárólag fúvós apparátust pedig nagybőgővel egészítette ki, világossá téve, hogy a szabadtéri, erkély alatt történő bazseválást itt koncerttermi zenélés váltja fel."

A Mozart-nap eseményét izgalmas művészeti csapat vezeti, köztük Keller András, a Concerto Budapest művészeti vezetője és producer. A vizuális élményért Jancsó Nyika, a vezető operatőr felel, míg Lakatos Gergely, a Zeneakadémia producerének szakértelme is hozzájárul a rendezvény sikeréhez. Az adás rendezéséért Komlós András vállalja a felelősséget, míg Szabó Stein Imre a rendező és producer szerepét tölti be. A nap házigazdája pedig a mindig lenyűgöző Batta András, aki garantálja az esemény színvonalát.

Related posts