A Fidesz és a DK már hivatalosan is bemutatták jelöltjeiket, míg a Tiszának még nem sikerült véglegesítenie a saját jelöltlistáját.


A 2026-os magyarországi országgyűlési választás a rendszerváltás óta eltelt időszak tizedik általános parlamenti megmérettetése lesz. Az alábbi cikkben áttekintjük a négy legesélyesebb párt felkészülésének jelenlegi állapotát és stratégiáit.

Bár a jövő évi választásokkal kapcsolatban már számos spekuláció látott napvilágot (például Kovács Gergely kutyapárti elnök szilveszteri bejegyzése), a jelenlegi jogszabályok szerint egyelőre annyit tudunk, hogy a választásokra Magyarország alaptörvénye értelmében az előző Országgyűlés megválasztását követő negyedik év április vagy május hónapban kerül sor. A pontos időpontot a köztársasági elnök határozza meg, legalább 72 nappal a szavazás előtt. Fontos, hogy a választás napja ne essen nemzeti ünnepre vagy munkaszüneti napra (például május 1-re), valamint azok közvetlen előtti vagy utáni napokra sem, és a húsvétvasárnap, illetve pünkösdvasárnap sem lehet választási nap. A jogszabályok szerint a magyar választásokat mindig vasárnapra kell időzíteni.

Az elmúlt időszakban, különösen 2022 óta, jelentős változások történtek a 2022-es országgyűlési választások szabályozásában. E témáról részletesen írtunk, ahol bemutatjuk a legfontosabb módosításokat és azok hatásait.

A Fidesz köreiben jelentős átalakulások zajlanak a 2026-os választásokra való felkészülés részeként. Országos szinten végrehajtották a választókerületi elnökök cseréjét, ami új színt hoz a párt életébe. A Fideszen belül egyértelműen generációváltásról és fiatalításról esik szó: olyan körzetekben, ahol korábban tapasztaltabb politikai szereplők képviselték a pártot, most új, dinamikus arcokat állítanak a középpontba.

Az Index információi szerint már megvan a 106 jelöltje a kormánypártnak, de a névsor egyelőre nem publikus. Sőt! Az elmúlt két héten a Fidesz összes jelöltjét Kubatov Gábor országos pártigazgató és alelnök vezetésével végighallgatták, megtárgyalták a jelöltek által elkészített választókerületi kampányterveket. Kiválasztották az összes helyi kampányfőnököt, befejezték a jelöltek és a kampányfőnökök képzését. A Fidesz eldöntött és jóváhagyott helyi kampánytervekkel rendelkezik, ezek mentén cselekszik már mindenhol. A párt befejezte az összes körzet mérését, közvéleménykutatással, mindenhol ennek alapján készült el a kampányterv.

A Magyar Péter vezette Tisza Párt jelöltjeiről eddig hivatalos közlés nem történt, a folyamatról annál többet lehetett olvasni. Jellemző, hogy a TISZA (Tisztelet és Szabadság Párt) 2026-os parlamenti választás egyéni jelöltjei címet viselő oldal 2026. július 11-én reggel mindössze egyetlen jelölt nevét tartalmazta. Természetesen az egyetlen név az oldalon Magyar Péteré, a Tisztelet és Szabadság (Tisza) Párt elnökéé, európai parlamenti képviselőjé, a Talpra Magyarok Közösségének vezetőjéé.

A többi konkrét jelöltről még nem sokat tudni. Ami eddig történt: a párt alapszabályának bejegyzése után 106 alapszervezetet hoztak létre, választókerületenként egyet. Magyar Péter korábban azt mondta, hogy nem lehet mindenki tag rögtön, csak akinek van Tisza szigetes múltja (legalább 3 hónap), és fizeti a rendszerváltó kártyát. Egyéni országgyűlési képviselő-jelöltnek tavaly novemberig lehetett jelentkezni, őket egy Tisza-bizottság válogatja, és ebből hozták létre a "jelölt jelöltek listáját". Magyar szerint az előzetes "HR-szűrés" már megtörtént. Sajtóértesülések szerint minden választókerületben több tiszás jelöltet választanak ki (akár 3-5 jelöltet is), akiknek hónapokig kell a Tisza Párttal együtt dolgozniuk, és bizonyítaniuk az alkalmasságukat. Elemzők szerint ezzel két legyet akar ütni egy csapásra az ellenzéki párt: egyrészt úgy vélik, a Fidesz támadásai így választókerületenként nem egy jelöltre szorítkoznak, másrészt van kit visszaléptetni, ha a jelöltről időközben kiderül valamilyen, a párt elől eltitkolt terhelő információ.

A tervek szerint a következő lépésben a jelöltek közül a végleges Tisza-jelöltet a regisztrált párttagok és a Tisza szigetek közössége választja ki. Ez a végső jelölt fog majd megmérkőzni a helyi fideszes és egyéb ellenfelekkel 2026-ban. A pártvezetés célja, hogy minden választókerületben olyan civil jelöltek közül válasszanak, akik helyi szinten ismertek és elismert figurák, ezzel csökkentve a támadási felületeket és biztosítva a helyi beágyazottságot. Jelenleg azonban nincs információ arról, hogy mikor jelentik be a Tisza Párt konkrét jelöltjeit. Párthoz közel álló források szerint a jelöltek neveinek nyilvánosságra hozatala a szombati Tisza-kongresszuson, amelyet már a világ legkisebb kongresszusa néven is emlegettek, valószínűleg elmarad. Ezzel szemben Magyar Péter, az esemény bejelentésekor így nyilatkozott: "A kormányzati felkészülés jegyében tartunk kongresszust, és szeretnénk meghallgatni minden magyar ember véleményét."

A DK már 2024-ben bejelentette: mind a 106 egyéni választókerületben tervez jelöltet állítani 2026-ban, ezzel biztosítani akarják a baloldali választási lehetőséget minden magyarországi választópolgárnak. Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció korábbi elnöke a párt 13. születésnapján arról beszélt, hogy a baloldal jelöltjei nélkül nem győzhető le Orbán Viktor 2026-ban, és a DK nem fogja hagyni, hogy a baloldali, szociáldemokrata emberek képviselet nélkül maradjanak. Idén áprilisban Molnár Csaba ügyvezető alelnök ezt megerősítve arról beszélt, hogy pártja

Molnár Csaba elmondta: az országos lista állításához a 106 egyéni választókörzetből legalább 71-ben jelöltet kell állítani úgy, hogy legalább 14 megyében és a fővárosban legyen jelölt, a DK pedig már egy évvel a választások előtt túlteljesítette ezt a feltételt, hiszen a pártnak több mint 71 nyilvánosan bemutatott jelöltje van minden megyében és Budapesten is. "Magyarán a Demokratikus Koalíció az első és jelenleg az egyetlen párt az országban, amely teljesíti az országos listaállítás feltételeit. Mi nemcsak beszéltünk és ígérgettünk, hanem dolgoztunk, ennek köszönhetően pedig akkor is országos listát tudnánk állítani, ha most vasárnap lennének az országgyűlési választások" - fogalmazott.

A párt egy új weboldalt indított, amelyen folyamatosan bemutatják jelöltjeiket, lehetőséget adva a látogatóknak, hogy jobban megismerjék a képviselőjelöltek hátterét és értékeit.

A Mi Hazánk Mozgalom május elsején jelentette be, hogy mind a 106 egyéni választókerületben önálló jelöltet indít a 2026-os országgyűlési választásokra. Azóta a párt közzétette választási programját is. Toroczkai László pártelnök vezetésével a hétvégén ünnepelte hetedik születésnapját a párt. Torockai ünnepi beszédében azt mondta: meggyőződése, hogy pártja 2026-ban a választásokon "hatalmas meglepetést fog okozni".

A Mi Hazánk elnöke a választási felkészülésről annyit mondott, hogy ő nem magát ünnepelteti, mint például Magyar Péter, hanem ők tényleg dolgoznak. Programot írnak, emberekkel találkoznak, érdemben tesznek azért, hogy Magyarország felvirágozzon.

Related posts