A jövőben talán már nem csupán a legmagasabb hegycsúcsokra fognak felkapaszkodni az emberek, hanem új módszereket és technológiákat is fognak alkalmazni, hogy felfedezzék a világ legeldugottabb, leglenyűgözőbb tájait. Az extrém sportok szerelmesei a hegye


Május 16-án négy brit férfi (mindannyian korábbi kommandósok, egyikük a veteránügyi miniszter) felszálltak Heathrow-ról, és elindultak Nepálba. Május 21-én, helyi idő szerint 7 óra 10 perckor (tehát kevesebb mint öt nappal később) már a Mount Everest tetején álltak. Még soha senkinek nem sikerült ilyen rövid idő alatt meghódítania a világ legmagasabb hegyét, hiszen ez "normálisan" hetekig-hónapokig tartó akklimatizációt igényelne. A mutatvány nekik sem önerejükből sikerült: xenon gázt lélegeztek be, és egyéb módszerekkel gyorsították fel a felkészülést, amit a legtöbb klasszikus hegymászó doppingolásnak vagy egyszerűen csalásnak tart. Ahogy sok egyéb újítást is annak tartottak régen, amelyek mára a sport részévé váltak.

Garth Miller, Alistair Carns, Anthony Stazicker és Kevin Godlington korábban katonai szolgálatot teljesítettek, és némelyikük a mai napig tartalékos státuszban van. Alistair Carns emellett munkáspárti parlamenti képviselő és veteránügyi miniszter is. A négy férfi már az év eleje óta hipoxiás sátorban tölti az éjszakákat: ezek a légmentesen záródó nejlonfülkék fokozatosan csökkentik a belélegzett levegő oxigénszintjét, ezzel szimulálva a magashegységi környezetet. A csúcstámadás előtt mindannyian legalább 500 órát töltöttek az oxigénhiányos körülmények között, ami a beszámolóik szerint közel sem volt kellemes élmény. A hipoxia hatására gyakran ébredtek fel, levegőért kapkodva, de tudták, hogy a siker érdekében néha meg kell szenvedniük.

De ez még mindig nem volt elegendő ahhoz, hogy a vérük hemoglobinban gazdag vörösvérsejtjeinek száma olyan mértékben megnövekedjen, hogy szünet nélkül nekivághassanak a Himalája csúcsának, miután 7400 kilométeres utazást tettek Londonból Katmanduba. A sikerhez elengedhetetlen volt a xenon alkalmazása is, amelyet Michael Fries orvos használt először a magashegyi hegymászók esetében. Az osztrák extrémtúra-szervező cég, a Furtenbach, most már elérhetővé tette ezt a lehetőséget azok számára, akik felfedezővé szeretnének válni, de nem akarják hónapokig várakozni a hegyekben. A szolgáltatás nem éppen megfizethető, állítólag személyenként 170 ezer dollárba (kb. 60 millió forintba) kerül.

Related posts