A katolikus egyház álláspontja szerint rendkívül szigorúan kezelik a pedofília ügyét, szigorúbb intézkedéseket alkalmazva, mint a világi törvények.

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) határozottan kiáll a gyermekek védelme mellett, és szigorúbb szabályozásokat alkalmaz a szexuális bűncselekményekkel szemben, mint ahogyan azt a világi jogszabályok előírják – tájékoztatta az MTI-t az egyház. Kiemelték, hogy a gyermekek ellen elkövetett szexuális bűncselekményekről szóló hírek azt mutatják, ezek a bűntettek a társadalom különböző szegmenseiben előfordulnak. Ugyanakkor gyakori, hogy a közvélemény a bűncselekményeket kizárólag egyházi személyekhez köti. Fontos hangsúlyozni, hogy függetlenül attól, ki követi el ezeket a cselekményeket, mindegyikük súlyos bűnnek számít, és jogi következményekkel jár.
- Miként már korábban is kifejeztük, együttérzéssel és fájdalommal gondolunk azokra, akik egyházi személyektől szenvedtek el súlyos bántalmazást. A katolikus egyház az érintett áldozatok és közösségek mellett áll, imádkozunk értük és segítjük gyógyulásokat. Egyházunk rendelkezései szerint törekszünk az ilyen esetek felderítésére és megelőzésére - fogalmazott a püspökök testülete és egyúttal bátorították a papságot, a szerzeteseket és az egyházi intézményekben dolgozó munkatársaikat, hogy továbbra is hűségesen végezzék szolgálatukat.
A közelmúltban két aggasztó eset került a figyelem középpontjába, melyekben papok pedofíliával kapcsolatos gyanúja merült fel. Az egyik érintett, R. Gábor, már bírósági eljárás alatt áll, míg a másik, H. Róbert plébános ügye is folyamatban van, őt felfüggesztették. Érdekesség, hogy a katolikus egyháznak nincs jogi kötelezettsége feljelentést tenni, ha ilyen jellegű információk jutnak a tudomására. Semjén Zsolt korábban hangsúlyozta, hogy a Magyar Katolikus Egyházat a Büntető Törvénykönyv és a büntető eljárási kódex nem kötelezi feljelentésre a "nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekmények" esetében. Ha azonban a tudomásukra jutott cselekmények ellentmondanak az egyház belső szabályainak vagy a kánonjognak, a saját rendszereik szerint indítanak eljárásokat. Az egyház azonban nem zárja ki annak lehetőségét, hogy ha megbízható bizonyítékokkal rendelkeznek, akkor a világi hatóságok felé is lépéseket tegyenek, a saját jogi következmények mellett.