A legveszélyesebb szívroham gyakran észrevétlenül közelít: ismerd fel a figyelmeztető jeleket, mielőtt túl késő lenne!

Minden Gmail-felhasználó képernyőjén meg fog tűnni ez a kód: itt van, amit tenned kell.
Sokan hajlamosak azt hinni, hogy egy egészségügyi probléma, szövődmény vagy esetlegesen tragikus kimenetelű betegség soha nem érintheti őket. Pedig a statisztikák azt mutatják, hogy Magyarország sajnos a daganatos és szív-érrendszeri betegségek terén az éllovasok közé tartozik. Az egészséges életmód valóban csökkentheti a rizikót, de a genetikai hajlamot nem lehet figyelmen kívül hagyni. Még a legnagyobb igyekezet ellenére is előfordulhat, hogy olyan események történnek, amelyek nemcsak az érintett egyén, hanem a családja életét is alapjaiban rengetik meg. Az élet kiszámíthatatlan, és érdemes felkészülni a váratlan helyzetekre.
A csendes szívroham egy alattomos, és nagyon nehezen észrevehető infarktusfajta, aminek igen magas a halálozási kockázata, tekintve hogy a szívinfarktusra egyébként jellemző tünetek nélkül jelentkezik. Ilyenkor a szívizom egy része nem kap elegendő oxigént, és ennek következtében elhal, ez legtöbbször a koszorúerek elzáródása miatt alakul ki, de angina pectoris vagy koszorúérgörcs is okozhatja. Dr. Molnár Levente, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika főorvosa, szívsebész osztotta meg lapunkkal a legfontosabb tudnivalókat.
A csendes szívinfarktus, más néven "csendes szívroham", egy olyan rejtett állapot, amikor a szívizom károsodása lép fel, mégpedig anélkül, hogy a beteg a megszokott, erős mellkasi fájdalmat vagy egyéb jellegzetes tüneteket tapasztalna. Ez a jelenség megnehezíti a diagnózist, és sok esetben csupán később, más orvosi vizsgálatok során derül fény a problémára - hívta fel a figyelmet dr. Molnár Levente.
A családunkban erős, elhúzódó nyakfájdalom képében mutatkozott meg, amit sajnos idős korban sokan betudnak a már "megszokott" mozgásszervi fájdalomnak, esetleg kezeletlen porckopásnak, holott ezeknél sokkal nagyobb veszélyre figyelmeztet.
- A tünetek sok esetben mérsékeltebbek vagy nem tipikusak, mint például a fáradtság, légzési nehézségek, enyhe mellkasi nyomás, hányinger vagy szédülés. Ezek a jelenségek könnyen összekeverhetők más, kevésbé komoly egészségügyi gondokkal, ezért gyakran nem kapnak azonnali figyelmet - magyarázta az orvos.
A beteg tapasztalhatja, hogy a felkelés nehezebbé válik, és a járása bizonytalanabbá válik. Fülzúgás is előfordulhat nála, ugyanakkor a mellkasi szorítás teljesen hiányzik. Egy idős családtagunk esetében, aki infarktuson esett át, csupán annyit érzett, hogy zsibbad a bal karja. Szerencsére ekkor a Gondosóra segítségét vette igénybe (további információért kattints ide), és ezáltal gyorsan orvosi segítséget tudott kérni. A kiérkező szakemberek azonnal észlelték a helyzet súlyosságát, hiszen a hordozható EKG-készülék szívritmus-kimaradásokat mutatott. Azonnal kórházba szállították, ahol sajnos a szíve leállt, de a gyors beavatkozásnak köszönhetően sikerült újraéleszteni. Kiderült, hogy mindez csupán fél órán múlt, és az élete így megmenekült.
- Ha valaki a fenti tüneteket észleli, az első és legfontosabb lépés az azonnali segélyhívás (mentő!). Addig is fontos, hogy a beteg próbáljon megnyugodni és pihenjen, leginkább üljön, hogy csökkentse a szív terhelését - javasolta az orvos.
Az érintett családtag több mint három évtizeden keresztül használta a dohányzás különböző formáit, beleértve a cigarettát és a pipát, azonban már jó ideje, közel 30 éve, hogy letette ezeket a káros szenvedélyeket. Jelenleg már majdnem egy évtizede pacemaker segíti a szívét, mivel korábban átélt egy szívinfarktust, amely a magas vérnyomás és az érelmeszesedés következményeként lépett fel.
A csendes szívinfarktus kockázata különösen aggályos azok számára, akik cukorbetegségben szenvednek, mivel a betegség káros hatással van az idegrendszerre, így csökkenti a fájdalomérzékelés képességét. Továbbá, az idősebb korosztály, a magas vérnyomás, a megemelkedett koleszterinszint, a dohányzás szokása, az elhízás, valamint a családi kórtörténet mind hozzájárulnak e kockázati tényezők növekedéséhez. Ezek a faktorok együttesen elősegítik az érelmeszesedés kialakulását, amely a szívinfarktus egyik legfőbb kiváltó oka - fejtette ki Molnár doktor.
A csendes szívinfarktus gyakran a legveszélyesebb szívproblémák közé sorolható, mivel a tünetek nem mindig nyilvánvalóak, ami miatt sok esetben késlekedve ismerik fel. Ez a késlekedés súlyosbíthatja a szívizom károsodását, így a szövődmények, mint például a szívritmuszavarok vagy a szívelégtelenség kialakulásának valószínűsége is jelentősen megnőhet.
Az orvos hangsúlyozta, hogy a túlélési esélyek jelentősen függenek attól, milyen korán kezdik el a kezelést, valamint attól, mennyire súlyos a szívizom károsodása. Családunk helyzetében elmondták, hogy az érintett szíve csupán 55 százalékos működést mutat az infarktus következtében fellépő szövetelhalás miatt, és hosszú rehabilitációs időszakra kell felkészülnünk.
A csendes szívinfarktus túlélésének esélyei az első 30 nap során általában 85-90% között mozognak, de ez az arány drámai módon csökkenhet, ha a kezelés nem időben történik. Aki átélte ezt a nehézséget, annak a felépülés egy hosszú és kitartást igénylő folyamat lesz. A kezdeti hetekben a pihenés kulcsfontosságú, és elengedhetetlen, hogy elkerüljük a fizikai megterhelést. A teljes regeneráció akár 3-6 hónapot is igénybe vehet, és ebben a szívrehabilitációs programok komoly támogatást nyújthatnak a fizikai állapot javításában. Emellett a hosszú távú sikerhez elengedhetetlen az életmódunk megváltoztatása, beleértve a táplálkozás javítását, a rendszeres mozgást, a stressz csökkentését, valamint a folyamatos gyógyszeres kezelést, hogy elkerüljük a jövőbeli problémákat.