A macskám egy igazi kis felfedező, aki mindenbe beleharap! Mit tehetnék, hogy elkerüljem a rágcsálásokat?

Pulcsi, kábel, növény, bútor – ezek mind mindennapi tárgyaink, de ha a macska rájuk vetemedik, az igencsak frusztráló és a biztonságra is kockázatos. Miért is vonzza őt annyira a rágcsálás? Talán a kíváncsiság, a játékosság vagy a stressz levezetése miatt cselekszik így. De mit tehetünk, hogy elkerüljük ezt a problémát? Először is, érdemes alternatív rágcsálnivalókat biztosítani, mint például macskajátékokat vagy speciális rágófelületeket, amelyek lekötik a figyelmét. Emellett, ha lehetőség van rá, a veszélyes tárgyakat – mint például a kábeleket – érdemes elrejteni vagy védőburkolattal ellátni. A növényeket pedig olyan fajtákra cserélhetjük, amelyek nem mérgezőek a macskákra. Nem árt a figyelem és a szeretet sem: a macska szeretete és a vele való közös játék segíthet csökkenteni a stresszét, így talán kevesebb kísértést érez majd a rágcsálásra.
Minden macskatulajdonos valószínűleg átélte már azt a furcsa érzést, hogy házi kedvence szándékosan próbálja őt bosszantani, mintha csak tudná, hogy mit nem szabad tennie. A macskák természetükből adódóan hajlamosak arra, hogy a gazdájuk figyelmét a legmeglepőbb módokon felkeltsék. Például amikor a laptopunkra fekszenek, miközben éppen dolgozunk, az gyakran nem puszta kíváncsiság, hanem inkább egyfajta figyelemfelkeltési stratégia. De a macskák esetében sokszor inkább az ösztöneik vezérlik őket, mintsem a tudatos bosszantás szándéka.
A rágás mögött elsősorban a szokások és a természetes viselkedés áll, de fontos figyelembe venni az esetleges egészségügyi problémákat is. Különösen a fiatal cicák esetében gyakori, hogy a fogzás folyamata okoz számukra kellemetlenséget, ami miatt folyamatosan rágcsálnak. Felnőtt macskáknál viszont a gyakori rágás jelezheti a fogkő felhalmozódását vagy akár a foggyökér sorvadását is, ezért érdemes alaposan megfigyelni a cicánkat, hogy elkerüljük a komolyabb gondokat.
Ha a cicát túl korán választották el az anyjától, akkor hosszabb távon is megmaradhat a szopóösztöne, ebben az esetben leggyakrabban pulóvert vagy a takaró sarkát kezdi el csócsálni, mert ettől megnyugszik, akár a kisgyerekek a cumizástól. Arra is van esély, hogy kényszerbetegségben szenved, a tápanyaghiányos vagy más betegségben szenvedő macskának pedig megnő az étvágya, ezért nem ehető dolgokat is elfogyaszt - sorolja a lehetséges okokat Dr. Jo Lewis a Mi jár a macskám fejében? (HVG Könyvek, 2022) című könyvben.
Nem kell azonban egyből kétségbe esni, nem feltétlenül beteg az állat, ahogy azt már a cikk elején is jeleztük: előfordulhat, hogy a macska unatkozik vagy stresszel valamin. Ezen úgy tudunk segíteni, ha játszunk vele, illetve megszüntetjük a potenciális ingereket körülötte: lehet, hogy túl hangos számára a zene, van egy kis- (vagy nagy) gyerek, aki nem hagyja békén, de az is elképzelhető, hogy csupán egy csukott ajtó zavarja.
A műanyag, papír vagy ragasztószalag lenyelése rendkívül kockázatos a macskák számára, akárcsak az elektromos kábelek megrágása, ami súlyos sérüléseket okozhat, különösen, ha feszültség alatt állnak. A növények esetében is hasonló a helyzet, hiszen sok közülük mérgező lehet; de az is kellemetlen, amikor a cicánk a kedvenc pulóverünket tűzi ki célpontjául. Így felmerül a kérdés: milyen lépéseket tehetünk a macska ilyen szokásainak megelőzésére?
Lewis arra figyelmeztet, hogy soha ne kiabáljunk a macskával, ha éppen csócsáláson kapjuk. Ha ugyanis stressz hatására cselekszik, és mi ehhez félelmet vagy negatív érzelmeket kapcsolunk, az csak súlyosbítja a problémát.
Ha a rágcsálás rendszeres, akkor érdemes meglátogatni az állatorvost, hogy tisztázzuk, biztos nem betegség áll-e a háttérben. Ha kivitelezhető, érdemes elrejteni a féltett tárgyakat, vagy esetleg befújni azokat a macskára ártalmatlan, de rossz ízű spray-vel.
Egy érdekes megoldás lehet, ha a cicának egy hasonló, de biztonságos alternatívát kínálunk, mint például egy puha plüssfigura vagy egy régi fürdőköpeny. Az átszoktatás során segíthet, ha feromonokat vagy macskamentát használunk, hogy vonzóbbá tegyük a harapdálásra szánt tárgyakat. Ezáltal a cica jobban rákaphat az új játékokra, miközben elkerüljük a nem kívánt viselkedéseket.
Sok esetben a macskák kellemetlen viselkedése mögött az unalom húzódik. Ezt a problémát kétféleképpen orvosolhatjuk: az egyik lehetőség, hogy rendszeresen szánunk időt a közös játékra, a másik pedig, hogy a macska agyát különböző módokon stimuláljuk, például az etetés során. Erre kiváló megoldást nyújtanak a különféle trükkös macskaetetők, amelyek kihívást jelentenek a csemegékhez való hozzájutásban. Ezek nemcsak szórakoztatóak, hanem számos előnnyel is járnak, hiszen segítenek fenntartani a macska szellemi frissességét és aktivitását.
Egyrészt az agytornát és kitartást igénylő táplálkozás olyan, mintha a vadonban vadászna, ahol szintén meg kell küzdeni az élelemért, ami ösztönösen közelebb áll az állathoz. Emellett segít leküzdeni az állatban az unalmat, a stresszt, aminek köszönhetően csökken bizonyos betegségek kialakulásának a kockázata is. Ráadásul ha egy falánk macska bezabál, lehet, hogy azonnal ki is hányja, vagy csúnyán elhízik, ezek szintén hatékonyan megelőzhetők egy trükkös etetővel.
Nem kell azért feltétlenül drága pénzen etető játékot venni a macskának, elég lehet az is, ha egy műanyag palackban lyukakat vágunk, majd beleszórjuk a kedvenc száraz tápját és visszazárjuk a kupakját, így a macska csak akkor jut táplálékhoz, ha forgatja, lökdösi a palackot, amiből néha kihullik egy-egy darab. De azt is csinálhatjuk, hogy különböző üres joghurtospoharakba rejtjük az ételt, majd kincsvadászatot rendezünk.