A munkáltatók egyre nagyobb érdeklődéssel fordulnak a kollégák irodai visszatérése felé.

A home office-ban eltöltött munkaidő arányának növekedése a teljes munkaidőn belül a csúcsához közelít – állapította meg az ICON által végzett felmérés, amelyet az általuk kezelt irodaépületek bérlőinek döntéshozói körében végeztek. A válaszadók háromnegyede nem tervezi a jelenlegi otthoni munkanapok számának emelését a következő 1-2 év során. A nemzetközi trendek pedig a hibrid munkavégzés visszaesését jelzik.
A munkavállalók egyre inkább igénylik a rugalmas munkavégzést, míg sok vállalat csupán elviseli ezt a megoldást, sőt, néhány esetben még szigorítani is szeretné a távmunkában tölthető órák számát. A felsőfokú végzettséggel rendelkezők körében évek óta stagnál a távmunkások aránya. A COVID-19 első hulláma alatt tapasztalt 22-23%-os arány 2022-re 18%-ra csökkent, és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2024-re sem mutatkozik változás.
A stagnálás jelenségét egy friss, átfogó B2B felmérés is megerősítette, amelyet az NRC független piackutató intézet végzett. A kutatás során az ICON Real Estate Management által kezelt irodaépületek bérlőinek döntéshozóit kérdezték meg. Az eredmények szerint a válaszadók 75%-a, vagyis négyből három résztvevő, úgy véli, hogy a következő 1-2 évben nem várható változás a munkahelyi otthoni napok terén: nem terveznek több ilyen napot bevezetni. Csak 4% nyilatkozott úgy, hogy hajlandó lenne növelni a távmunka lehetőségeit.
A hibrid munkavégzés nem csupán átmeneti jelenség, hanem a modern munkakultúra új arculata. Az egyensúly még távol áll tőlünk, hiszen a munkáltatók egyre inkább arra törekednek, hogy visszacsábítsák a munkavállalókat az irodákba. Ez részben a hatékonyság növelése, részben pedig a csapatépítés érdekében történik. Eközben a munkavállalók nem szívesen mondanak le az elmúlt évek során megszerzett rugalmasságukról. Ez a feszültség éppen most formálja át a munkahely fogalmát, és az irodák szerepe a jövő munkakörnyezetében kulcsfontosságúvá válik.
- mondja Nagy Gábor, az ICON Real Estate Management ügyvezető igazgatója.
A felmérés adatai alapján a vállalatok már tudatosan készülnek a hibrid munkavégzés tartós alkalmazására: a cégek több mint negyedénél (26%) a munkaállomások száma alacsonyabb, mint a dolgozók létszáma.
A nemzetközi trendeket látva - egyre több, főleg amerikai cég dönt a munkavállalók visszarendelése mellett az irodába - hamarosan változás jöhet a hazai irodapiacon is, amihez gyors alkalmazkodásra, flexibilitásra lesz szükség. Ezért az üzemeltetőknek is fel kell készülniük a rugalmasságra, mert már jól látszik, hogy van igény a változó méretű irodabérletre.
Manapság egyre inkább alapvető elvárássá válik a bérlők számára, hogy az irodabérleti megoldások rugalmasan alkalmazkodjanak a vállalatok üzleti ciklusaihoz. Amikor egy cég növekedésbe lendül, elengedhetetlen, hogy gyorsan hozzáférjenek további bérleményekhez, míg ha a helyzet szűkül, fontos, hogy lehetőség nyíljon az iroda méretének csökkentésére is. Tapasztalataink szerint a cégek általában a teljes bérleményük 10-15 százalékát kívánják rugalmasan kezelni, hogy könnyebben alkalmazkodhassanak a változó piaci körülményekhez.
- mondta Nagy Gábor.
A felmérés eredményei azt jelzik, hogy a vállalatok egyre inkább felismerik: a korábbi, nagy irodákra már nincs szükség, amelyek a teljes munkavállalói létszámot kiszolgálják. A hibrid munkavégzéshez igazodva inkább a rugalmas, valós használaton alapuló térkihasználás irányába mozdulnak el.