A Kijevi Közgazdaságtudományi Egyetem szakértője úgy véli, hogy a ritkaföldfémekkel kapcsolatos megállapodás nem kedvező Ukrajna számára.


Julija Pavicka az Euronewsnak adott interjújában kifejtette, hogy az Egyesült Államok olyan megállapodást kínált Ukrajnának, amely szerinte a barbarizmus határvonalát súrolja.

Komoly teszt elé állítja az ukrán-amerikai kapcsolatokat a tervezett ásványkincsmegállapodás a Kijevi Közgazdaságtudományi Egyetem kutatója szerint. Julija Pavicka azt mondta, hogy az ukrán vezetés nem számított rá, hogy Washington erőpolitikát fog alkalmazni vele szemben.

"Senki nem sejtette, hogy egy ilyen monumentális megállapodásról van szó, és azt sem, hogy egy valóban brutális ajánlatot fognak elénk tárni aláírásra. Ez a megállapodás arra kényszerítené Ukrajnát, hogy teljes mértékben átadja erőforrásait, és azt is el kellene fogadnia, hogy a korábbi, vissza nem térítendő támogatások mind hitellé válnak. Az első megfogalmazás egyértelműen nem szolgálta Ukrajna érdekeit, és komolyan megkérdőjelezi az ország szuverenitását" - nyilatkozta Julija Pavicka az Euronews riporterének.

A szakértő szerint fontos, hogy a ritkaföldfémekről szóló megállapodás ne zavarjon bele Ukrajna európai integrációs folyamatába.

Jelenleg kulcsfontosságú, hogy a magas szintű megállapodás, amelyet az Egyesült Államoknak küldtek, tartalmaz egy olyan rendelkezést, amely biztosítja, hogy az egyezség ne ütközzön semmilyen korábbi Ukrajna és az EU között létrejött szerződéssel. Továbbá, biztonsági szempontból is jelentős, hogy a megállapodást a parlamentnek ratifikálnia kell. A mi parlamentünk ugyanis nem fogja támogatni azt a megállapodást, amely ellentétes az Európai Unióval kötött megállapításokkal – hangsúlyozta a közgazdász.

Julija Pavicka szerint még az uniós integrációnál is fontosabb, hogy a létrejövő megállapodásban az Egyesült Államok garantálja Ukrajna biztonságát és területi egységét a kapott ritkaföldfémekért cserébe.

Related posts