A női kézilabda válogatottunk számára a 12 éve várt sikerhez vezető út a világ elitjének megmérettetésén keresztül vezet. Az Európa-bajnokság lehetőséget ad arra, hogy a csapat újra megmutassa erejét és tehetségét, és elérje a régóta vágyott célt.


November 28-án, csütörtökön kezdődik a 2024-es női kézilabda-Európa-bajnokság, amely különleges eseményként vonul be a magyar sporttörténelembe. A tornának olyan gyönyörű városok adnak otthont, mint Bécs, Innsbruck és Bázel, de nem mellesleg hazánk egyik ékköve, Debrecen is szerepet kap a csoportmérkőzések és a középdöntők lebonyolításában. Az izgalmak már az első játéknapon kezdődnek, amikor Golovin Vlagyimir csapata 18 órakor Törökország ellen lép pályára a 6500 nézőt befogadó Főnix Arénában. Ez a találkozó nemcsak a sportág szerelmeseit, hanem a város lakóit is egyedülálló élményekkel gazdagítja.

Az idei év különleges mérföldkő lesz, hiszen ötödször rendeznek Magyarországon női világversenyt. A magyar csapat eddigi teljesítménye figyelemre méltó: az 1982-es és 1995-ös világbajnokságokon ezüstérmet nyertek, míg a 2004-es kontinensbajnokságon bronzérmesek lettek. Ráadásul a 2014-es Európa-bajnokságon a hatodik helyen végeztek. Ezek a múltbéli sikerek bizakodásra adnak okot, és remélhetőleg a jelenlegi válogatott is méltó módon képviseli hazánkat a közelgő tornán.

A kontinensviadal előtti sajtótájékoztatón a szövetség vezetői bejelentették, hogy az együttes számára kitűzött cél, hogy még december 13-15. között versenyben maradjanak. Ez a cél a számok tükrében annyit jelent, hogy a csapatnak a viadal első hat helyezettje között kell végeznie. A kapitány hangsúlyozta, hogy a csapat éremért küzd, és mindent elkövet annak érdekében, hogy a szurkolók elégedetten, boldogan távozzanak a mérkőzések után.

Szeretném kifejezni hálámat mindazoknak, akik fáradhatatlanul dolgoztak azon, hogy az Európa-bajnokság Debrecen városába érkezzen. Most elérkezett az idő, hogy mi is megmutassuk, mit tudunk. Bécsben tervezzük zárni a versenyt, de a legfontosabb számunkra, hogy minden egyes ember, aki megtisztel minket a jelenlétével, boldogan térhessen haza. Ahogyan azt az elnök úr is hangsúlyozta, minden készen áll, most már csak rajtunk a sor! A tavaszi olimpiai selejtezőn már csodás hangulat uralkodott, és ott úgy éreztem, hogy ilyen közönség előtt egyszerűen lehetetlenség gyengén teljesíteni.

Az erőviszonyokról Golovin Vlagyimir elmondta: vannak olyan meccsek, amelyeken kötelező a győzelem, például az észak-macedónok, valamint a törökök ellen, míg a svédekkel szembeni összecsapás a torna további lefolyását és végkimenetelét befolyásolhatja nagymértékben. A középdöntőre előre tekintve várhatóan a Montenegró elleni mérkőzés lesz a döntő a legjobb hat közé kerülés szempontjából, valamint a spanyolok és - természetesen - a franciák elleni találkozók is nehezek, illetve fontosak lesznek.

A női szakágban elért legkiemelkedőbb eredményeink 1965-re és 2000-re tehetők. Az 1965-ös évben szereztük meg egyetlen világbajnoki címünket, míg az ezredforduló évében egy rendkívül tehetséges generáció ragyogott Romániában, ahol megnyerték a kontinensviadalt. Ezt megelőzően Sydneyben egy emlékezetes, de fájó döntő után ezüstérmet szereztünk a dánok ellen. Legutóbb 2012-ben ünnepelhettük dobogós helyezésünket, akkor az Európa-bajnokságon, míg korábban, 2004-ben és 2005-ben szintén bronzérmet hoztunk haza a kontinensbajnokságról és a világbajnokságról. Az azt követő időszakban azonban a válogatott teljesítménye visszaesett, és a nyolcadik-tizedik helyek körüli pozíciók váltak jellemzővé, ami a legutóbbi négy év világversenyein is megmutatkozott.

A 2020-as kontinensviadal során az Elek Gábor irányította magyar csapat Horvátország, Hollandia és Szerbia társaságában szerepelt a selejtező csoportban, ahol sikerült a második helyezést elérniük, ezzel biztosítva a középdöntőbe való jutást. Azonban a folytatás nem hozott kedvező eredményeket: mindössze két pontot gyűjtöttek, és csupán Romániát tudták megelőzni, így a 16 csapatos mezőnyben a 10. helyen zárták a tornát. A következő év világbajnokságán már Golovin Vlagyimir vezette őket, és az "európai" csoportban (Németország, Csehország, Szlovákia) ismét másodikak lettek, a németek mögött. A végső megmérettetésre azonban csak a harmadik helyen jutottak tovább, így Dánia és Németország játszott a negyeddöntőben, míg a magyar csapat újra a 10. pozícióban végzett, ezúttal 32 nemzet versenyében.

A legutóbbi kontinensviadalon az elithez tartozó Norvégia, valamint Horvátország és Svájc mellett szerepelt a csoportban hazánk válogatottja, amely harmadikként, az alpesi országot egy ponttal megelőzve jutott tovább a következő fordulóba. Azt a horvátok mögött az utolsó, hatodik helyen zárta, így ismét messze volt a helyosztós csatáktól. Golovin együttese akkor az első tízbe sem jutott, a 11. pozícióban fejezte be a tornát.

A tavalyi világesemény során Montenegró, Kamerun és Paraguay alkották a csoportunkat, ahol a magyar csapat számára elengedhetetlen volt a továbbjutás. A balkáni csapattal vívott nagy csata ellenére vereséget szenvedtünk el, de így is magabiztosan, két ponttal sikerült a középdöntőbe jutnunk. Továbbjutásra azonban már nem volt lehetőségünk: Böde-Bíró Blankáék (pontegyenlőség okán) ismét a harmadik helyen zárták a tornát, így a helyosztón már nem tudtak szerepelni. Mindazonáltal a világbajnokságot hatalmas örömmel zárták, hiszen a harmadik fordulóban egy elképesztő hajrával legyőzték Horvátországot, és ezzel biztosították, hogy 2024 tavaszán olimpiai selejtezőt játszhatnak.

A világbajnokság záró eseménye óriási inspirációt nyújtott a válogatott számára. Áprilisban Debrecenben, a svéd, japán és brit csapatok ellen vívott küzdelem során, a csapat hibátlan teljesítményt nyújtva a csoport élén zárta a tornát, ezzel biztosítva magának a második olimpiai szereplést sorozatban.

A 12 csapatos párizsi ötkarikás játékokon a hazai pályán játszó franciák ellen mutatkoztak be női kéziseink, akik háromgólos vereséget szenvedtek a címvédő ellen. Majd a hasonló játékerőt képviselő brazilokkal meccseltünk, és hatalmas csatában egy góllal felülmúltuk őket, így bizakodva várhattuk az Angola elleni találkozót, amely meglepetésre "csak" döntetlennel zárult. Az utolsó két összecsapáson a spanyolok és a 2019-es világbajnok hollandok ellen bizonyíthatott a magyar csapat, előbbin magabiztos, háromgólos győzelmet aratott, utóbbin pedig négy találattal maradt alul.

A hatos csoportból harmadikként jutott tovább az egyenes kieséses szakaszba nemzeti csapatunk, amely a legjobbak között számon tartott svédek ellen játszott a négy közé jutásért. Golovin Vlagyimir gárdája fantasztikusan teljesített a skandinávok ellen, akik az utolsó pillanatban mentették hosszabbításra a találkozót, ahol aztán felőrölték a magyar együttest. Végül 36-32-es vereséget szenvedtünk, de az olimpiát így is az előkelő hatodik helyen fejezte be a magyar válogatott.

Az ötkarikás játékok után a csapat öt barátságos mérkőzést játszott, kezdve egy magabiztos győzelemmel Románia ellen szeptemberben. Ezt követően kétszer is összecsapott az olimpiai ezüstérmes franciákkal: az első összecsapást sikerült megnyerniük, azonban a második mérkőzésen alulmaradtak. Az kontinensviadal előtt egy héttel a Tatabányán megrendezett Jysk-kupán hangoltak a versenyre Golovin irányítása alatt, ahol minden egyes mérkőzésüket megnyerve zárták a felkészülési tornát, így magabiztosan készülhettek a következő megméretésre.

A török válogatott eddigi eredményei nemzetközi szinten korlátozottak, Eb-re speciel első alkalom kvalifikálták magukat. A csapat folyamatosan fejlődik, főleg a regionális selejtezők során mutatott teljesítményüknek köszönhetően. A következő kontinesviadalon már társrendezőként szerepelnek Csehország, Lengyelország, Románia és Szlovákia mellett.

A svéd válogatott egyértelműen a világ legjobbjai közé tartozik, különösen az utóbbi években nyújtott figyelemre méltó teljesítményük révén, amelynek csúcspontja a 2024-es olimpián volt. Az ötkarikás játékok csoportkörében sikerült legyőzniük a végső győztes norvég csapatot 32-28 arányban, ami óriási eredménynek számított. A negyeddöntőben egy izgalmas, hosszabbítással tarkított mérkőzés során 36-32-re felülmúlták Magyarországot, ezzel bejutva az elődöntőbe. Ott azonban egy drámai összecsapásban, a ráadás pillanataiban szenvedtek vereséget a 2021-es győztes Franciaországtól, így végül a negyedik helyen zárták a tornát.

A válogatott az utóbbi évek nemzetközi megmérettetésein folyamatosan egyre szebb teljesítményeket mutatott be. A svédek a 2023-as világbajnokságon a negyedik helyen végeztek, míg az előző, 2021-es világversenyen az ötödik pozíciót szerezték meg. Az Európa-bajnokságokon 2010-ben ezüstérmet, 2014-ben bronzérmet nyertek, és a 2022-es tornán is szép teljesítménnyel az ötödik helyet foglalták el.

A svéd női kézilabda válogatott jelenlegi keretében számos kiemelkedő tehetség található, akik nemcsak a nemzetközi porondon, hanem klubszinten is figyelemre méltó teljesítményt nyújtanak. A csapat kulcsszereplői közé tartozik Johanna Bundsen, a kapus, aki védéseivel és a játék irányításával sokat hozzájárul a csapat sikeréhez. Kiemelkedik a csapatban Jamina Roberts is, akinek neve szinte egybeforrt a svéd kézilabdával, és aki folyamatosan bizonyítja tehetségét a pályán. Ne feledkezzünk meg a Győri Audi ETO KC beállójáról, Linn Blohmról sem, akinek atletikus ereje és kiváló helyzetkihasználása révén a világ legjobbjai között emlegetik. A csapatot erősíti a kétszeres Európa-liga-győztes szélső, Natalie Hagman is, aki gyorsaságával és gólt szerző képességével mindig képes meglepetéseket okozni. Ezen kívül Carin Strömberg irányító is a csapat szerves része, aki intelligens játékával és gyors helyzetfelismerésével alapvetően befolyásolja a mérkőzések kimenetelét. Ezen játékosok együttese valódi erősséget képvisel a svéd válogatottban.

Észak-Macedónia a legutóbbi hét Európa-bajnokságból csupán kettőn vett részt, vb-n pedig 14 éve nem szerepelt, története során azonban átélt emlékezetes pillanatot is: a csapat első nagy sikere az 1998-as Európa-bajnokságon való részvétel volt, amelyet hazai pályán rendeztek, és itt a hetedik helyet szerezték meg - ez az eredmény máig a legjobb teljesítményük az Eb-k történetében. Az együttes a balkáni stílusra jellemző játékra épül: igyekszik fizikumát előtérbe helyezni, és ezzel kompenzálni a támadásokban rejlő hiányosságokat.

Golovin Vlagyimir november 13-án nyilvánosságra hozta azt a 19 fős keretet, amely részt vesz a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságon (Albek Anna sérülése miatt végül csak 18 játékos nevezhető). A kiválasztottak között a Bajnokok Ligája-győztes Szöllősi-Schatzl Nadine és Papp Nikoletta mellett mindenki a két legnagyobb európai kupasorozat valamelyikében fejlődik: 12-en a Bajnokok Ligájában, míg négyen az Európa-ligában játszanak (a debreceni és a váci csapatok csak korábban szerepeltek). Különösen figyelemre méltó, hogy hét játékos – Szemerey Zsófi, Faluvégi Dorottya, Papp Nikoletta, Vámos Petra, Pásztor Noémi, Kuczora Csenge és Kácsor Gréta – európai klubcsapatban áll helyt. A magyar bajnok és kupagyőztes FTC-Rail Cargo Hungaria hat játékosa, míg a Bajnokok Ligája címvédő Győri Audi ETO KC egy képviselője is tagja a keretnek.

A 2024-es női kézilabda-Európa-bajnokságra november 28. és december 15. között kerül sor, közös szervezésben Ausztria, Magyarország és Svájc négy városának részvételével: Debrecen, Innsbruck, Bács és Bázel ad otthont az eseménynek. Az idei bajnokság különlegessége, hogy 24 ország csapata mérheti össze tudását, ami új mérföldkő a tornák történetében. Az első fordulóban a csapatokat hat csoportba osztják, ahol a kvartettek legjobbjai - azaz az első két helyezett - továbbjutnak a középdöntőbe, amelyet Magyarországon és Ausztriában rendeznek. Itt minden csapat magával viszi az eddigi eredményeit, és négy újabb mérkőzés vár rájuk a hatos csoportban. Az utolsó körből a győztesek és a második helyezettek a következő lépcsőfokra, az elődöntőbe jutnak, míg a harmadik helyezettek számára helyosztót szerveznek az ötödik helyért.

A torna izgalmas kezdete 28-án, csütörtökön vár ránk, amikor három különböző helyszínen indulnak a küzdelmek. Debrecenben a magyar csapat Törökországgal méri össze erejét, míg Innsbruckban Ausztria és Szlovákia feszül egymásnak. Bázelben pedig a spanyol együttes találkozik Portugáliával, így igazi sportélményekkel gazdagodhatunk ezen a napon!

Amennyiben a mieink túljutnak a csoportkörön – ami a várakozások szerint kötelező feladat –, úgy a középdöntőben a B és a C csoport legjobbjai, összesen négy csapat, várnak rájuk. Az erőviszonyok birtokában a lehetséges ellenfelek között szerepel Montenegró, Románia, a 2024-es olimpián ezüstérmet szerző Franciaország, valamint a 2021-es világbajnokság negyedik helyezettje, Spanyolország. Ahhoz, hogy a magyar csapat eséllyel pályázhasson az éremért, legalább az egyik legnagyobb kihívást jelentő riválist a francia vagy svéd csapatot le kell győznie a középdöntő végéig – természetesen, amennyiben a többi mérkőzést is sikerrel zárják.

Related posts