Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint elengedhetetlen, hogy Magyarországon is elismerjük az azonos neműek külföldön kötött házasságait.

Bár Magyarországon a házasság kizárólag férfi és nő között köthető, az Alkotmánybíróság keddi határozata szerint a külföldön kötött azonos nemű házasságokat bejegyzett élettársi kapcsolatként el kell ismerni. A testület megállapította, hogy a magyar jogszabályokban e lehetőség hiánya alaptörvény-ellenességet jelent, amely mulasztásból fakad - írja a HVG.
Az ügyet egy magyar és egy német állampolgár vitte az Alkotmánybíróság elé. Ők 2021-ben kötöttek házasságot Németországban, majd Magyarországon szerették volna ezt elismertetni - nem házasságként, hanem bejegyzett élettársi kapcsolatként, tekintettel a hazai jogi korlátokra. Azonban a magyar hatóságok, majd a bíróságok is elutasították kérelmüket, mivel a hazai törvények csak a különnemű házasságot ismerik el, így a külföldi házassági anyakönyvi kivonat nem számított érvényes okiratnak.
Az Alkotmánybíróság legutóbbi döntése rávilágított egy 2016-ban hozott kormányhatározatra, amely azt tartalmazta, hogy a külföldön érvényesen kötött azonos nemű házasságokat bejegyzett élettársi kapcsolatként kellene elismerni. E határozat azonban soha nem került a jogszabályok közé, így a helyzet jogi rendezése elmaradt. Ennek következtében az Alkotmánybíróság nem semmisítette meg a vonatkozó bírósági ítéleteket, mivel azok a hatályos törvényekre épültek. Ugyanakkor a testület felhívta az Országgyűlést a jogi keretek sürgős áttekintésére és rendezésére.
A testület hangsúlyozta: az azonos nemű párok kapcsolata az emberi méltóság és az önrendelkezés jogából fakadóan jogi elismerést és védelmet igényel. A jogalkotó ugyan már több mint másfél évtizede létrehozta a bejegyzett élettársi kapcsolat intézményét kifejezetten az azonos neműek számára, de ez nem biztosítja automatikusan a külföldön kötött házasság hazai elismerését. Az Alkotmánybíróság ezért október 31-ig adott határidőt az Országgyűlésnek, hogy pótolja a jogalkotási mulasztást.