Az arab államok válasza Trump Palesztinával kapcsolatos megjegyzéseire | TRT Magyar


Kuvait, Omán, Bahrein, Irak és Jemen, valamint az Arab Liga és az Iszlám Együttműködési Szervezet (OIC) kifejezték reakciójukat Benyamin Netanjahu izraeli miniszterelnök azon kijelentésére, amely a palesztin állam Szaúd-Arábia területén való megalapítását célozta.

Kuvait, Omán, Bahrein, Irak és Jemen, valamint az Arab Liga és az Iszlám Együttműködési Szervezet (OIC) kifejezték reakciójukat Benyamin Netanjahu izraeli miniszterelnök azon kijelentésére, amely a palesztin állam Szaúd-Arábia területén való megalapítását célozta.

Az említett országok külügyminisztériumai írásbeli nyilatkozatokat adtak erről a témáról.

Kuvait határozottan elítélte Netanjahu izraeli miniszterelnöknek a "testvéri országgal", Szaúd-Arábiával kapcsolatos kijelentéseit.

Kuvait határozottan kifejezte, hogy elutasít mindenféle próbálkozást, amely a palesztin nép kiszorítására törekszik.

Omán is kifejezte támogatását Szaúd-Arábia iránt, és határozottan elutasította Netanjahu szaúd-arábiai területekre vonatkozó megnyilatkozásait.

"Omán támogatja az 1967-es határokon belül egy olyan független palesztin állam létrehozását, amelynek fővárosa Kelet-Jeruzsálem"-így áll a nyilatkozatban.

Bahrein reagált Izrael "felelőtlen" nyilatkozatára is, amely egy palesztin állam létrehozására vonatkozik Szaúd-Arábia területén.

Netanjahu kijelentései világosan ellentmondanak a nemzetközi jog előírásainak és az ENSZ Alapokmányának, amiért határozott elítélésben részesülnek.

Irak a maga részéről elítélte Netanjahu izraeli miniszterelnök "provokatív" kijelentéseit egy palesztin állam létrehozásáról Szaúd-Arábia területén.

Jemen az Izrael viselkedését "provokatívnak és arrogánsnak" bélyegezte, hangsúlyozva, hogy ez a lépés "veszélyes eszkalációt" idéz elő, amely komoly fenyegetést jelent a régió stabilitására nézve.

Ahmed Abu Gayt, az Arab Liga főtitkára szintén kifejezte elítélését Netanjahu nyilatkozataival kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy "az a gondolkodásmód, amelyre ez épül, teljes mértékben elfogadhatatlan és éles ellentétben áll a valósággal".

Az Iszlám Együttműködési Szervezet (OIC) által kiadott nyilatkozatban Netanjahu megjegyzéseit "elfogadhatatlannak, felelőtlennek és rasszistának" minősítette.

A Szaúd-Arábia ellen tett provokatív kijelentés súlyosan sérti az ország szuverenitását, nemzetbiztonságát és területi egységét, valamint nyilvánvalóan ellentétes a nemzetközi jog alapvető elveivel.

Határozottan elítélte a palesztin nép erőszakos kiűzésére irányuló elképzeléseket és kísérleteket, hangsúlyozva, hogy ezek "etnikai tisztogatásnak, bűncselekménynek és a nemzetközi jog nyílt megsértésének" számítanak.

Netanjahu kijelentései ellenérzéseket váltottak ki Szaúd-Arábia, Palesztina, valamint Katar, az Egyesült Arab Emírségek (EAE), Jordánia, Egyiptom és az Öböl menti Együttműködési Tanács (GCC) részéről is.

Február 7-én Netanjahu Szaúd-Arábiát vette célkeresztbe az országa 14-es csatornájának nyilatkozva Washingtonban, ahol hivatalos látogatáson tartózkodott.

A kérdésre, miszerint hogyan vélekedik arról, hogy Szaúd-Arábia az Izraellel való kapcsolatok normalizálásának feltételéül egy független palesztin állam létrehozását szabja, Netanjahu a következőt nyilatkozta: "Ha a palesztinok államot kívánnak, akkor Szaúd-Arábiában megvalósíthatják azt. Szaúd-Arábia rendelkezik területekkel."

Related posts