A leendő német kancellár a brit és francia vezetőkkel folytatna megbeszéléseket az atomfegyverek megosztásának kérdéséről.

A Deutschlandfunk rádiónak adott interjújában vasárnap Friedrich Merz, a német CDU vezetője, kifejtette nézeteit az európai nukleáris fegyverek elosztásáról. A leendő kancellár hangsúlyozta, hogy a jelenlegi nemzetközi egyezmények szerint Németországnak nincsenek saját atomfegyverei, és ez a helyzet a jövőben sem fog változni. Ugyanakkor Merz jelezte, hogy tervez tárgyalásokat folytatni a francia és brit vezetőkkel annak érdekében, hogy az ő nukleáris arzenáljukat hatékonyabban integrálják Európa védelmi struktúrájába - írja a Spiegel.
Merz szerint erről a témáról fontos beszélni, de ideális esetben ez még mindig csak kiegészítés lenne a jelenleg is létező amerikai védőernyőhöz. A téma azért is fontos, mert lapértesülések szerint Donald Trump több tízezer ott állomásozó amerikai katonát vonna ki Németországból - akik egy része állítólag Magyarországra kerülhetne -, és egyébként is egyre aktuálisabb kérdés, hogy az amerikai elnök mennyire lenne hajlandó megvédeni Európát egy esetleges orosz támadástól.
Merz az interjú során kiemelte, hogy Ukrajna helyzete is a középpontba került, és hangsúlyozta, hogy az utóbbi időszakban a német biztonságpolitikai táj képviselői számára jelentős átalakulások figyelhetők meg, amelyekre reagálniuk kell. Kifejezte optimizmusát, miszerint a következő hetekben talán körvonalazódik egy tartós béke, vagy legalább egy tűzszünet az orosz-ukrán konfliktusban. Továbbá beszélt arról is, hogy...
Merz említette, hogy tárgyalásokat folytat a Zöldekkel annak érdekében, hogy a következő költségvetési tervbe integrálják az általuk javasolt klímavédelmi intézkedéseket. A politikus nemrégiben bejelentette, hogy a német törvényhozás két új költségvetési alapot fog létrehozni: az egyik a védelmi kiadások, míg a másik az infrastruktúra-befektetések finanszírozására szolgál. Ezen alapokon keresztül a német állam a következő évtizedben összesen 1000 milliárd eurót kíván elkölteni. Arról, hogy miért emelkedtek meg hirtelen a hitelkamatok a német költési tervek hatására, részletesen írtunk egy korábbi cikkben.