Az év legveszélyesebb növénye szinte már a mindennapjaink részévé vált, és sokan anélkül fogyasztják, hogy tudnának róla!
A csehek egyik kedvenc csemegéje elnyerte az év legtoxikusabb növényének címét. Kevesen tudják, hogy súlyos égési sérüléseket és allergiás reakciókat okozhat. Feldolgozása rendkívül veszélyes, ami az árán is meglátszik.
A hamburgi botanikus kert újra kihirdette a világ legmérgezőbb növényének nevét. Az idei "győztes" nem más, mint a kesudiófa (Anacardium occidentale), amelynek termését világszerte milliók fogyasztják előszeretettel. Habár a kesudió rendkívül népszerű snack, érdemes óvatosnak lenni, mivel olyan veszélyes anyagokat tartalmaz, amelyek komoly egészségügyi kockázatokat jelenthetnek.
A fa eredetileg Brazíliából származik, azonban napjainkban már Afrikában, Ázsiában, Latin-Amerikában és Indiában is sikeresen termesztik. Érdekessége, hogy évente csupán egyszer hoz gyümölcsöt, és a legoptimálisabb fejlődést a 1000 méter feletti tengerszint feletti magasságban éri el.
A kesudió magában véve nem a legveszélyesebb, hanem inkább a héja és a levelei rejtenek komoly kockázatot, mivel kardolt tartalmaznak. Ez az anyag rendkívül mérgező, és az urushiolhoz hasonlóan működik - utóbbi a mérgező borostyán irritáló hatásáért felelős vegyület. A kardol egy erősen irritáló olaj, amely bőrkontaktus esetén égési sérüléseket, viszketést és nedvező hólyagokat idézhet elő. Ezért a nyers kesudió nemcsak fogyasztása, hanem érintése szempontjából is kockázatos lehet.
A kardol egy olyan mérgező vegyület, amely a kesudió (Anacardium occidentale) héjában és leveleiben jelenik meg. Kémiai szempontból rokon az urushiollal, amely a mérges szömörce és a mérges tölgy által termelt ártalmas anyag.
A kesudió feldolgozása rendkívül összetett és veszélyes folyamat. Először kézzel választják le a termésről, majd a napon szárítják, hogy a héjban lévő mérgező folyadék részben elpárologjon. Ezután a diót fel kell törni, hogy a belső magot kinyerjék. Ha valaki nem figyel, a kardol könnyen a bőrére kerülhet, és súlyos sérüléseket okozhat.
A munkavállalók ezért védőkesztyűt viselnek, vagy legalábbis műanyag zacskókat húznak a kezeikre, hogy megóvják magukat. A feldolgozási folyamat legkritikusabb szakasza az utolsó lépés: a vékony, de rendkívül ragadós belső héj eltávolítása. Még egy tapasztalt dolgozó is csupán maximum 2,5 kg kesudiót tud megtisztítani naponta, ami hozzájárul a kesudió magas árához.
Amikor boltban vásárolsz kesudiót, nyugodtan élvezheted az ízét, hiszen a feldolgozás során már eltávolították a káros anyagokat. A diók hőkezelésen esnek át, amely lehet gőzölés vagy pörkölés, és ez a folyamat teljes mértékben semlegesíti a mérgező összetevőket, így biztonságosan fogyaszthatod őket.
Ha utazásaid során olyan nyers kesudióra bukkansz, amely még nem esett át feldolgozáson, mindenképpen kerüld el a fogyasztását! Ekkora kockázatot nem érdemes vállalni, hiszen súlyos egészségügyi következményekkel járhat, például heves hasi görcsök, másodfokú égési sérülésekre hasonlító allergiás reakciók vagy akár bőrgyulladás is felléphet, pusztán az érintkezés következtében. Vigyázz magadra, és ne kockáztass!
Bár a kardol rendkívül mérgező vegyület, ipari alkalmazásai sokszínűsége figyelemre méltó. Erőteljes fertőtlenítő tulajdonságainak hála, előszeretettel használják rovarirtók, valamint lakkok és festékek előállításában. Indiában pedig a faanyag impregnálására szolgál, hogy hatékony védelmet nyújtson a termeszinvázióval szemben.
A kesudiófa nem csupán a finom termése miatt figyelemre méltó, hanem a fájából nyerhető értékes anyagok miatt is. Ezt a kemény, "fehér mahagóni" néven ismert fát gyakran használják a bútorgyártásban, ahol eleganciájával és tartósságával emelkedik ki. A kesudiófa leveleiből készült kivonatok pedig nem csupán a természetes szépségápolásban találják meg helyüket, hanem fogkrémek összetevőiként is népszerűek. A fa gyantáját ipari ragasztók előállítására használják, amelyek könyvkötészetben és más területeken is hasznosak. Az élelmiszeriparban pedig hasonló funkciót töltenek be, mint az arab gumi, széleskörű alkalmazásukkal hozzájárulva a különféle termékek textúrájának és stabilitásának javításához.