Bálint napján a természet is ünnepel, hiszen a madarak örömteli nászünnepeket rendeznek. A lombok között csicsergő dallamok és a színes tollazatú párbajok varázslatos atmoszférát teremtenek, mintha a világ minden szegletében a szerelem ünneplése zajlana.


Valentin-nap a szerelmesek ünnepe, amely Szent Bálint legendájához kötődik, de van kapcsolata a madarakkal és Dagobert bácsival is.

Bálint Sándor neves néprajztudós, aki a magyar ünnepköröknek is a kutatója volt arról ír, hogy itt a hagyományban két szentnek az alakja olvad össze.

Bálint itáliai ókeresztény vértanú volt. Legendáját az Érdy-kódex adja elő, mely szerint egy pogány fejedelem azt mondta neki, hogy hisz, ha vak leányát meggyógyítja. Erre Bálint püspök imádságok segítségével visszaadta a leány látását.

Egy másik leírás szerint II. Claudius császár úgy vélte, jobb katonává válik az, aki nem nősül meg, így megtiltotta a fiatal fiúk számára a házasságot. Bálint püspök azonban a tilalom ellenére megeskette egymással a szerelmeseket, azokat is, akik katonák voltak. A friss házasokat a kertjében termő virágokkal ajándékozta meg, innen az ajándékozás hagyománya.

A legenda szerint, mielőtt a császár áldozatul ejtette volna, Bálint a hite erejével csodát tett: a börtönőre vak leányának visszaadta a látását. Kivégzése napján, február 14-én, búcsúzóul üzenetet küldött a lánynak, amelyet így zárt: "A Te Bálintod." Ebből a gesztusból született meg a Bálint-napi üzenetküldés hagyománya.

A néprajztudós arról is írt, hogy volt egy másik Bálint is, szintén szent püspök (jan. 7), akinek ereklyéi a passaui székesegyházba kerültek, és így a passaui egyházmegye társpatrónusa is lett. Németországban, Ausztriában, ott is Tirolban különösen nyavalyatörősök bizakodnak a segítségében. A nyakukban hordott bálintkereszt, frászkereszt (Valentinskreuz, Fraisenkreuz) a betegség elriasztását célozza. Ezt a kapcsolatot a Valentin és Fall szavak hasonló hangzása is segített megteremteni.

Szent Bálint a szerelem és elköteleződés szimbólumaként vált ismertté, védelmezve a szerelmeseket, jegyeseket és friss házasokat. Emellett a lelkibetegek és az epilepsziások patrónusaként is tisztelik, ezzel hangsúlyozva a szeretet és az elfogadás fontosságát a nehézségekkel küzdők számára.

Bálint napjához számos izgalmas népszokás kapcsolódik, amelyek a természet ritmusát tükrözik. A népi hiedelmek szerint, ha ezen a napon hideg, száraz időjárás uralkodik, az kedvező előjelet jelent a következő évi termés szempontjából. Úgy tartják, hogy Bálint napján a verebek párt választanak, ami a természet körforgásának szimbolikus pillanata. Emellett egyes vidékeken ilyenkor különösen figyelnek a madarakra, és szokásos etetésük is hozzátartozik a hagyományokhoz, hiszen ekkor érkeznek vissza a vándorló vadgalambok is. E csodás napon a természet és az élővilág összhangjára való figyelem különösen hangsúlyossá válik.

Bálint Sándor szerint ebben az összefüggésben, a kora tavaszi várakozások rendjébe sorozhatjuk azt a mindszenti régi magyar hagyományt, hogy akár van, akár nincs már ezen a napon hó, csíkot söprenek, vagyis utat vágnak az udvar, porta olyan részén, ahová nem fér oda az apró jószág, de az ég madarai igen. Ide aztán mindenféle gabonaszemet, aszalt gyümölcsöt szórnak a számukra. Akad, aki fazékban rakja oda nekik. Cserszegtomaj gazdái Bálint napkor napkelte előtt megkerülik a birtokot, hogy a tolvajokat és madarakat távol tartsák a szőlőtől. Balatongyörökön hasonló szándékkal megmetszik a szőlő négy sarkán a tőkéket.

A Hangony barkó népe úgy tartja, hogy Bálint napján érkezik meg a vadgalamb, ami már a tavasz közeledtét jelzi. A rábaközi Szil falujában pedig szeretik hangoztatni, hogy Bálint a verebek patrónusa, hiszen ekkorra már a kedvező időjárás is beköszönt számukra. A horvát néphit szerint pedig ezen a különleges napon a madarak ünneplik a maguk menyegzőjét.

Feketicsen a helyiek úgy vélik, hogy Bálint napján, ha a pacsirta csicseregve megszólal, és azt mondja: "csücsülj be!", akkor bizony még hideg idő vár ránk. Topolyán a háziasszonyok nem kedvelik a szeles időt, hiszen ez a hiedelem szerint azt jelzi, hogy az év folyamán nem várható bőséges tojástermés. A férfiak viszont az esőtől tartanak, mert a hagyomány úgy tartja, hogy ha esik, akkor a kukoricán kívül más növényekből sem születik jó termés.

Nézzünk vissza a múltból a jelenbe, és fedezzük fel a szerelmesek ünnepének hazai gyökereit. A nyugati kultúra a vasfüggöny lebomlásával egyre inkább elárasztotta Kelet-Európát, különösen a popkultúra csatornáin keresztül, amelynek legfőbb eszköze a televízió volt a ’90-es években. Ekkor találkoztunk először a Mikulással, aki rénszarvas vonatra ülve érkezik, és kéményen át jut el hozzánk szenteste. Ekkor válik világossá számunkra az is, hogy a halottak napi ünnep Amerikában egy igazi farsangi mulatság, míg a Bálint-napot a tengerentúlon Valentinként emlegetik, és a szerelmesek örömmel lepik meg egymást kisebb-nagyobb ajándékokkal.

E sorok írója élénken idézi fel első Valentin-napi élményét, amely a 90-es évek varázslatos világában zajlott. Akkoriban a kereskedelmi tévék már kezdték megvetni lábukat, de a királyi televízió még mindig a főszereplő volt a képernyőkön. A nagy áttörés egyik részeként vasárnap esténként elindították a fiataloknak szóló műsorblokkot. Ebben a keretben a Walt Disney bemutatja című sorozatban két 25 perces mese között egy 45-50 perces filmecske is helyet kapott. Az első vetítés alkalmával a nézők a Kacsamesék, az Ausztrál Expressz és a Csipet Csapat izgalmas kalandjaival találkozhattak, és itt találkoztak talán először a Valentin-nappal. Én biztosan így voltam ezzel. Az egyik Kacsamesék epizódban ez a romantikus ünnep állt a középpontban, de a részletek homályba vesztek; csupán a meglepetés élménye maradt meg bennem, hogy „jé, a másik oldalon a szerelmeseknek is van egy külön ünnepük!”

Azóta már eltelt több mint harminc év, és itthon is egyre népszerűbbé vált a Valentin-napi ünneplés. Ezen a napon a fiatalok virágokkal, kisebb ajándékokkal és meglepetésekkel igyekeznek kifejezni érzelmeiket szerelmük iránt. A szeretet ünnepe színesebbé és boldogabbá varázsolja a februári napokat!

Nem az én feladatom megítélni, hogy mindez hogyan befolyásolja ünnepeinket és hagyományainkat. A Halloween kapcsán például állandó vita zajlik a Mindenszentek hagyományainak védelmezői és az amerikai szokásokat átváló nézőpontok között. Mindenesetre érdeklődésem vezérelt, így felhívtam egy virágárust, hogy megtudjam, milyen trendek uralkodnak Bálint-nap környékén.

A raabi Gabriel virágüzlet vezetőjét arról kérdeztük, hogy milyen szokások a jellemzőek a Valentin-napi virágvásárlásnál. Karolusz Magdolna érdeklődésünkre elmondta, hogy mivel szerelmesek ünnepéről van szó, a sláger természetesen a vörös rózsa, de a tulipánt is sokan viszik, ekkor már bőven van a kínálatban. Csokrokat és díszeket is szoktak kérni, de ezt a divatot ma épp a pénztárca írja át.

A virágvásárlás során is jól látható az infláció hatása, amely a gazdasági helyzet romlásával jár. Az árak valóban emelkedtek a környékünkön, és az emberek egyre tudatosabban bánnak a pénzükkel. Ennek következtében mostanában a szálas virágok népszerűsége megnőtt, míg a virágcsokrok gyakran csak három szálból állnak, hiszen a vásárlók igyekeznek a költségeiket optimalizálni.

"Valentin-napon a vásárlók többsége a 40 év alattiak köréből érkezik" - osztotta meg Magdolna. Hozzátette, hogy a legtöbb ünnephez hasonlóan itt is gyakori, hogy az emberek a jeles nap előtti napon, legfeljebb egy nappal korábban keresik fel a boltokat.

Manapság a hagyományos Bálint-napi szokások már nem igazán jellemzőek, de a szerelmesek ünnepe továbbra is nagy népszerűségnek örvend, különösen a fiatalok körében.

Related posts