Berg Judit szavaival élve, nincsen olyan téma, amely ne lenne alkalmas arra, hogy a gyerekekkel közösen felfedezzük és megvitassuk. Az élet sokszínűsége és a kíváncsiság lehetősége minden kérdést értékessé tesz a fiatal elmék számára.


Minden gyermek számára a legvarázslatosabb élmény az a mese, amelyet a szülő mesél el, vagy amelyet közösen találnak ki. Ezekben a történetekben életre kel a szülő egyénisége, a gyermek, vagy akár a család közös élményei, és a mese alakulása a gyermek kívánságai szerint formálódik – meséli Berg Judit, a hazai gyermekirodalom egyik legkiemelkedőbb alakja, aki tavaly elnyerte a Príma díjat a magyar irodalom kategóriában. Rumini című könyve pedig a megjelenése évében az év gyerekkönyvévé vált.

- Több mint nyolcvankötetes szerzőként bizonyára tudja a titkot: milyen a jó gyerekkönyv?

Elengedhetetlen, hogy a könyv valóban eljusson a gyerekek szívéig és elméjéig. Legyen szó arról, hogy a történet a saját életükből merített élményekről, kihívásokról vagy az őket foglalkoztató kérdésekről szól, vagy arról, hogy a szereplők jellemén keresztül könnyedén megtalálják a saját magukra ismerés lehetőségét, az összekapcsolódás élménye kulcsfontosságú. A könyvnek képesnek kell lennie arra, hogy megszólítsa őket, és olyan gondolatokat ébresszen bennük, melyekkel azonosulni tudnak.

Lehetséges, hogy a Rumini sikerének titka éppen ebben rejlik?

A Ruminiben a gyerekek felfedezhetik saját hőseiket, akikkel könnyen azonosulnak, és akik inspirálják őket. A könyvről szóló visszajelzések alapján a fiatal olvasók kalandos, fordulatos és humoros élménynek találják, így nemcsak érzelmileg kapcsolódnak a történetekhez, hanem szórakoztató izgalmakban is részesülnek, miközben belemerülnek az olvasás világába.

Rumini már az általános iskola alsó tagozatának kötelező olvasmányaként szerepel, ami felveti a kérdést: vajon nem csökken-e a gyerekek érdeklődése a könyv iránt emiatt? Mennyire befolyásolja a kötelező jelleg a történet varázsát a fiatal olvasók szemében?

- A kötelező olvasmányok problematikája nagyon összetett. Maga az elnevezés is kérdéses, hiszen rengeteg gyerekből vált ki ellenállást mindaz, ami kötelező. Az egyik lányom iskolájában például nem volt kötelező olvasmány, volt viszont minden hónapban "Nagyon szeretném, hogy elolvasd!"-könyv. Máshol a gyerekek több felkínált lehetőség közül is választhatnak, aszerint hogy melyik könyv érdekli őket leginkább. Az viszont nagyon fontos, hogy évről évre legyen közös olvasmányuk, amelyet feldolgoznak, amiről beszélgetnek, aminek az alapos megértéséhez segítséget nyújt a pedagógus. Szerencsére a Ruminihez kapcsolódva elképesztően kreatív órákat tartanak a tanárok, tanítók országszerte, így nagyon sok olyan visszajelzést kapok, hogy az osztály nagy lelkesedéssel vesz részt rajtuk.

Aki ilyen gazdag képzelőerővel bír, annak gyerekkorában valószínűleg állandóan izgalmas kalandok szőtték a gondolatait.

- Igen, egész gyerekkoromban meséket és történeteket találtam ki, de első mesekönyvem a 2005-ben megjelent Hisztimesék volt. A Ruminit eredetileg a nagylányomnak meséltem, de ő már felnőtt, 26 éves. Ettől függetlenül mindig elolvassa az új részeket, néha akár kézirat formában is, és szokott jó ötleteket adni.

Lehetséges, hogy a Rumini történetének folytatása a jövőben napvilágot lát. Az író, Berg Judit, már bizonyos jeleket adott arra, hogy nem zárta le végleg a mese világát. Sok olvasó várja a további kalandokat, így érdemes nyomon követni a híreket, hátha újabb izgalmas részletek kerülnek napvilágra a sorozat folytatásával kapcsolatban.

- Régen jelent meg a legutolsó Rumini (Rumini és az elsüllyedt világ), nekem már nagyon hiányzik az a hangulat és a lelkiállapot, amelyben ezt a sorozatot írom. Így nagyon szeretnék még egy részt a közeljövőben. Vannak is ötleteim, a legnagyobb kérdés az idő, ami mindig nagyon szűkre van szabva.

- Ennek a sikerkönyvsorozatnak számtalan leágazása lett: társasjáték, színházi előadás, játszótér. Ezek kidolgozásában is részt vesz?

A lehetőségekhez mérten igyekszem aktívan részt venni a meséimhez kapcsolódó termékek megalkotásában. Legyen szó társasjátékok tervezéséről vagy próbajátékokról, mindig igyekszem kapcsolódni a folyamatokhoz. Beszélgetek a színészekkel és a rendezővel, és rendszeresen részt veszek a próbákon is. Számomra elengedhetetlen, hogy minden, a műhöz kapcsolódó termék harmóniában álljon az eredeti alkotással, és tükrözze annak színvonalát. Ezért tartom lényegesnek, hogy aktívan hozzájáruljak a munka során.

A Rumini hazai népsikere nemzetközi szinten leginkább a Harry Potterhez hasonlítható. A varázslófiú kalandjai révén sok fiatal kezdett el olvasni, és ez a hatás máig érezhető. Azóta eltelt néhány év, és kíváncsi vagyok, hogy most hogyan látja a helyzetet: vajon a fiatalok körében ma is van igény a könyvekre?

Bár sok gyerek és felnőtt a filmek és sorozatok világán keresztül találkozik a történetekkel, szerencsére rengetegen élvezik az olvasás varázsát is. Jó mesék iránt mindig van igény, bármely életkorban. Ezt a tendenciát remekül tükrözi Rebecca Yarros könyveinek hatalmas népszerűsége, amely az utóbbi években egyre inkább elnyerte a felnőtt olvasók szívét.

Az olvasás megszerettetése a digitális világban kihívást jelent, de számos kreatív módszer létezik, amelyek segíthetnek a gyerekek érdeklődésének felkeltésében. Íme néhány javaslat: 1. **Interaktív könyvek**: Válassz olyan könyveket, amelyek interaktív elemeket tartalmaznak, például QR-kódokat, amelyekhez kapcsolódó online tartalmak érhetők el. Ez a digitális elemek integrálása segíthet a gyerekek figyelmének lekötésében. 2. **Olvasósarok kialakítása**: Hozz létre egy kényelmes, vonzó olvasósarkot otthon, ahol a gyerekek szívesen tölthetik az idejüket. Színes párnák, világító lampák és finom könyvek hívogató közeget teremtenek. 3. **Közös olvasás**: Indítsd el a közös olvasás hagyományát. Olvassatok együtt, beszélgessetek a történetekről, és ösztönözd a gyerekeket, hogy meséljék el a saját elképzeléseiket a történetek folytatásáról. 4. **Digitális történetmesélés**: Használj digitális eszközöket, mint például táblagépeket vagy okostelefonokat, hogy meséljetek együtt. A gyerekek saját történeteiket is megalkothatják, és illusztrálhatják azokat különböző alkalmazások segítségével. 5. **Különleges események**: Szervezz olvasási eseményeket, mint például „Könyvklub”, ahol a gyerekek megoszthatják egymással a kedvenc könyveiket, vagy versenyezhetnek a legjobb mesemondásért. 6. **Olvasási kihívások**: Indíts el olvasási kihívásokat, amelyek során a gyerekek különböző könyveket olvasnak, és jutalmakat kaphatnak, ha teljesítik a céljaikat. 7. **Témák kiválasztása**: Tudd meg, mi érdekli a gyerekeket, és válassz olyan könyveket, amelyek kapcsolódnak ezekhez a témákhoz. Ha a gyerekek érdeklődése és a könyvek összhangban vannak, valószínűbb, hogy megszeretik az olvasást. A legfontosabb, hogy a folyamat szórakoztató és élvezetes legyen. Az olvasás iránti szeretet kialakítása nem egy nap alatt történik, de ha a gyerekek pozitív élményeket kapcsolnak az olvasáshoz, nagyobb eséllyel fognak felnőttkorukban is olvasni.

A mesélés, mondókázás és közös éneklés világába való korai belépés kulcsfontosságú a gyerekek fejlődése szempontjából, és az is lényeges, hogy a képernyők helyett inkább a könyvek legyenek a középpontban. Olyan mesék és történetek felolvasása és mesélése ajánlott, amelyek valóban lekötik a gyerekek figyelmét, és az ő érdeklődésükre építenek. Gyakran tapasztalható, hogy a gyerekek a kötelező olvasmányok ellen lázadnak, mert a nyelvezetük régies, nehezen érthető, és a bennük felvetett problémák távol állnak a mindennapi életüktől. Ha a gyerekek az olvasás során pozitív élményekben részesülnek, valószínűleg később is vágyni fognak a könyvek világára. Sok gyermek nem találja élvezetesnek az olvasást, mert az számukra nehézkes: lehet, hogy nehezen tudnak koncentrálni, vagy a betűk túl aprók, esetleg az eléjük tárt szöveg nem kelti fel érdeklődésüket. Amíg az olvasás nehézséget okoz, a gyerekek inkább a színes, vonzó képernyők világát választják. Érdemes megfontolni, hogy a nehezen olvasó gyerekeknek a szülők olvassák fel a kötelező olvasmányok jelentős részét, míg ők maguk csak kis, előre kijelölt szakaszokat olvasnak el. Ez a megközelítés segíthet abban, hogy a gyerekek élvezzék a történeteket, és büszkék legyenek saját teljesítményükre. A még olvasni nem tudó fiatalokkal is lehetőségeink vannak: olvassunk nekik rövid, szórakoztató, humoros vagy izgalmas mai novellákat. Ha sikerül felkelteni az érdeklődésüket néhány figyelemfelkeltő választással, lehetséges, hogy maguk is kölcsönkérik a megkezdett könyvet, és ezzel egy új kaland veszi kezdetét számukra a könyvek világában.

- Miért fontos, hogy a gyerekek olvassanak, illetve mit veszít az a kicsi, akit egyből a képernyő elé ültetnek?

- Mesehallgatás közben a gyerekek fantáziája hatalmas szerephez jut, még akkor is, ha illusztrált könyvet olvasnak fel neki, amiben látja is a képeket. De a történetet akkor is saját maga képzeli el, éli át, gondolja tovább. Közben jelentősen fejlődik az érzelmi intelligenciája, a szókincse, kérdések fogalmazódnak meg benne, amiről később beszélgetést kezdeményezhet. Aki mesét hallgat, sokkal jobban megtanul elmélyülni, koncentrálni, érzelmeket átélni. Ráadásul a mesemondás, mesehallgatás fontos érzelmi kapcsot jelent a mesélő és hallgatója, optimális esetben a szülő és gyerek között. Ezek egyike sem pótolható mesenézéssel.

- Van különbség ebből a szempontból a fejből mondott vagy a felolvasott mese között?

Minden gyermek számára a legvarázslatosabb élmény az, amikor szüleik egyedi mesékkel kényeztetik őt, vagy amikor együtt szőnek történeteket. Ezekben a mesékben nemcsak a szülők egyénisége tükröződik, hanem a család életének apró mozzanatai is életre kelnek. A történetek formálódhatnak a gyerek kívánságai szerint, így minden alkalommal új kalandok várnak rájuk. Nyilvánvaló, hogy a felolvasott mesék is csodálatos élményeket nyújtanak, de a legszebb az, amikor a szülő maga is belemerül a történet varázsába, hiszen ez a lelkesedés könnyedén átragad a gyerekre. A legfontosabb azonban az az együtt eltöltött idő, amely során közösen élhetik át a mesék csodáit.

- Vannak, akik szerint bizonyos gyerekkönyvek nem valók gyerekek kezébe - ezt lefóliázással, a könyvek ledarálásával gondolják megoldani.

- Íróként, pedagógusként és négy gyerek édesanyjaként is a beszélgetésben, kommunikációban hiszek leginkább. Nincs olyan téma, amit kellő odafigyeléssel és nyitottsággal ne lehetne a gyerekekkel megbeszélni. 2023 végén lettem a HUBBY - Magyar Gyerekkönyv Fórum elnöke. Az egyesület legfőbb célja, hogy a minőségi gyerekirodalmat képviselje, az olvasást népszerűsítse és a lehető legtöbb gyerekhez, szülőhöz, pedagógushoz, könyvtároshoz vigye el a jó gyerekkönyvek hírét. Rengeteg munka áll még előttünk, de hiszek abban, hogy az olvasó gyerekekből önálló, gondolkodó, kreatív felnőttek lesznek, akik nyitottak a világra és más emberekre.

Óbudához fűződő kapcsolatáról már számos alkalommal megosztotta gondolatait. Mennyire fontos ön számára ez a városrész a mai világban?

Hatéves koromban érkezett el a pillanat, amikor Óbuda varázslatos világába költöztünk. Ekkor kezdtem el az első osztályt azóta már eltűnt Kiscelli utcai általános iskolában. Gyerekkorom boldog éveit a testvéreimmel és barátaimmal töltöttem, rengeteget játszottunk a Kiscelli kastély körüli zöldellő területeken, emellett felfedeztük a Budai-hegyek csodáit, és szinte otthonosan jártunk Óbuda utcáin és terein. Az évek során, miután férjemmel új helyre költöztünk, a környék nagyon hiányzott nekem. Szerencsére apukám a régi házunkban él még mindig, így amikor meglátogatom őt, mindig duplán érzem az otthon melegségét.

Related posts