Az államrendészet betiltása – így találkozott Thomas Mann a magyar demokrácia sajátos világával.


Az államrendészeti osztály megakadályozta, hogy József Attila üdvözölhesse az írót, mivel híres versében politikai utalásokat fedeztek fel.

A Litera irodalmi portál egy lenyűgöző cikkben vizsgálja meg Thomas Mann 1937. január 13-ai budapesti látogatását, különös figyelmet szentelve annak, hogyan reflektált a magyar sajtó erre a jelentős eseményre. Az írás részletesen bemutatja, hogy a nagy német író érkezése miként hatotta át a korabeli médiát, és milyen különböző aspektusokat emeltek ki a tudósítások, tükrözve a korabeli kulturális és politikai kontextust.

Mint írják, a nagy író tervezett felolvasását József Attila nyitotta volna meg "Thomas Mannhoz írt ünnepi ódájával, viszont az államrendészeti osztály, amelynek az óda szövegét az előírásoknak megfelelően bemutatták, nem engedélyezte a költemény felolvasását, megállapítva, hogy a versben politikai célzások vannak, az est pedig politikamentes".

Ezzel kapcsolatban idézik a Magyar Nap Thomas Mann megismerkedik a budapesti "demokráciával" című cikkét. "Thomas Mann-nak kínos incidense volt a hírhedt pesti rendőrséggel" - írták a január 15-ei lapszámban. "Mint ismeretes, Thomas Mannt pár héttel ezelőtt fosztották meg német állampolgárságától, s úgy látszik, a Gestapoval szoros baráti egyetértésben működő pesti rendősrég is szükségesnek tartotta, hogy a nagy írónak valamiképp kellemetlenkedjék. (...) A budapesti rendőrkapitányság ízléstelen és önkényeskedő eljárása kínos feltűnést keltett, s szégyenletes hírt a külföldi sajtó is felkapta."

Related posts