Boldog 30. születésnapot, mp3! 🎉 Itt az ideje, hogy visszapörögjünk az időben, és meghallgassuk azt a zeneszámot, ami minden kezdetét jelentette. Élvezd a nosztalgiát és a ritmusokat, amelyek formálták az életed zenei háttérét! 🎶

Július 14-én, hétfőn ünnepeljük, hogy harminc év telt el azóta, hogy a zene világát forradalmasító, széles körben elterjedt hangtömörítési fájlformátumot hivatalosan is mp3-nak nevezték el. Ez a formátum nem csupán a zenehallgatás módját változtatta meg, hanem a zenei ipar egészét is átformálta.
Az MP3 formátum egy adatveszteséges zenetömörítési technológia terméke, amely az emberi hallás sajátosságaira épít. A folyamat során a kiváló minőségű forrásokból, mint például az audio CD-k, a jól hallható frekvenciák kiemelésére fókuszálnak, míg a hallhatóság határain túl eső tartományokat lényegében eltávolítanak. A fejlesztésének gyökerei az 1980-as évekre nyúlnak vissza, amikor a berlini Fraunhofer Intézetben egy tudósokból álló csapat az Európai Unió EUREKA programjának keretein belül kezdett kísérletezni a zenei anyagok hatékonyabb kódolásának módszereivel. E munkát a filmipar képviselői által alapított MPEG (Motion Picture Expert Group) is támogatta, amelynek célja a videó-CD-k és kábeltévék számára alkalmas videó- és audiotömörítési technikák kifejlesztése volt.
A szabvány audiokód kidolgozásán négy csoport dolgozott, s 1991-re csak két eljárás maradt, amelyet az MPEG audioszabványként fogadhatott el, ezek a Musicam és az ASPEC elnevezést viselték. A végső szabványt a Fraunhofer Intézetben dolgozták ki, a Karlheinz Brandenburg vezette csoport Suzanne Vega Tom's Diner című dalának a capella változatát kódolta újra és újra, mert a kíséret nélküli emberi hang esetén sokkal jobban érezhető volt a kezdeti minőségromlás - ezért nevezik az énekesnőt az mp3 anyjának.
A filmek kódolására szánt MPEG-1 kódoló szabványt 1992 novemberében hagyták jóvá, ez három audioréteggel (kódolási eljárással) rendelkezett. Ezek közül aztán a leghatékonyabb harmadik terjedt el egyszerűsége, hibatűrő képessége miatt, és mert kisebb számítástechnikai teljesítményt igényelt. Akkoriban a számítógépek merevlemezén igen kevés volt a hely, és az internet sávszélessége is alacsony volt, ezért a zenefájloknak minél kisebb helyet kellett foglalniuk.
A Fraunhofer Intézet szakemberei 1995. július 14-én egy belső szavazás keretében döntöttek arról, hogy az MPEG-1 Audio Layer 3 formátum, amely korábban a .bit kiterjesztést viselte, az mp3 néven ismertté válik. Az intézet az eljárást szabadalmaztatta, ami az évek során több mint százmillió eurós bevételt hozott. Ugyanebben az évben debütált az MPEG-2 kódoló szabvány, amely jelentős előrelépést jelentett az audiorétegek teljesítményében.
A kódolási és dekódolási technikák fejlődésével, valamint a zenelejátszók elterjedésével az mp3 fájlok népszerűsége robbanásszerűen megnövekedett. Ennek hátterében az áll, hogy a kompakt fájlmérethez viszonylag jó hangminőség társult. A standard 128 kbps bitrátás tömörítés lehetővé tette, hogy akár tíz hagyományos CD teljes tartalmát egyetlen lemezre rögzítsük. Az mp3 formátum veszteséges tömörítést alkalmaz, ami azt jelenti, hogy az eredeti fájl nem állítható vissza, azonban a tömörítés során választható a kívánt hangminőség is. A magasabb bitráta jobb hangzást biztosít, de természetesen a fájl mérete is arányosan nő. Továbbá, az mp3 fájlok metaadatokkal is rendelkeznek, amelyekben szerepelhet a dal címe, műfaja, előadója és a megjelenés éve, ezeket az információkat pedig a legtöbb zenelejátszó képes megjeleníteni.
Az MP3 formátumnak számos versenytársa bukkant fel, köztük a teljesen nyílt forráskódú és hasonló minőséget nyújtó OGG, a Microsoft által favorizált WMA, az Apple ökoszisztémájában elterjedt AAC, valamint az audiofájlok kedvelői által nagyra becsült, veszteségmentes FLAC. A merevlemezek kapacitásának folyamatos növekedésével és a szélessávú internet általánossá válásával az MP3 egykori előnyei fokozatosan elveszítenek jelentőségükből. Ennek ellenére, az MP3 továbbra is a legszélesebb körben használt formátumok közé tartozik, megőrizve helyét a digitális zene világában.