Csak a magyar lakosság egyharmada hisz abban, hogy az idei év során megoldódhat az orosz-ukrán konfliktus.


A felmérésben részt vevő 29 ország közül nálunk gondolják a legkevesebben, hogy segíteni kell egy megtámadott országon.

A magyar lakosság 30 százaléka gondolja úgy, hogy 2025-ben lezárulhat az orosz-ukrán háború, hasonló arányban bíznak ebben a franciák és a lengyelek, a németek viszont lényegesen pesszimistábbak, náluk csak 20 százalék hisz az idei békében. Az Ipsos 29 országban végzett felmérést, átlagosan 36 százalék gondolja úgy, hogy idén véget ér a háború - derül ki a kutatásából, amelyről a 24.hu számolt be.

Átlagosan a megkérdezettek 65%-a válaszolt igennel arra a felvetésre, hogy saját hazájuknak támogatást kellene nyújtania egy megtámadott ország számára. A támogatás iránti hajlandóság különösen magas volt Svédországban, Hollandiában, Kanadában, Spanyolországban, Nagy-Britanniában és Lengyelországban, ahol a válaszadók több mint 70%-a a segítségnyújtás mellett állt ki. Ezzel szemben Magyarországon a lakosság csupán fele vélekedett úgy, hogy segíteni kellene egy támadás által sújtott nemzetnek, ami jelentősen elmarad az átlagos értéktől. Érdekes megjegyezni, hogy a háború 2022-es kitörésekor és jelenleg is a magyarok voltak a legkevésbé támogató NATO-tagok a többi országot érintő támadások esetén. Bár 2023-ra némileg nőtt a támogatók aránya, az idei évben a legalacsonyabb szintet érte el.

A tendencia nem egyedülálló jelenség, hiszen a NATO-tagállamok többségében is csökkent vagy stagnált azoknak a száma, akik a segítségnyújtást lényegesnek tartják. Például Lengyelországban, ahol az arány kezdetben 83 százalék volt, most 12 százalékos visszaesést tapasztaltak a támogatást támogató állampolgárok körében.

Related posts