Darázs Lénárd személyében új rektorral gazdagodott az ELTE, aki friss ötleteivel és elkötelezettségével új irányokat kíván kijelölni az egyetem fejlődése érdekében.


Az ELTE Szenátusa 2025. február 24-i ülésén döntött Darázs Lénárd kinevezéséről az egyetem következő rektoraként. A tanár 2025. augusztus 1-jétől látja el a tisztséget, és ezzel Borhy László helyét foglalja el az Eötvös Loránd Tudományegyetem vezetésében. Az eseményről az ELTE hivatalos Facebook-oldalán számoltak be. Darázs Lénárd az Állam- és Jogtudományi Kar elismert oktatója, akinek vezetése alatt új irányelvek és fejlesztések várhatók az intézmény életében.

Az ELTE-n a rektort a szenátus választja, amelybe az egyes karok delegálnak tagokat, és képviselteti még magát a Hallgatói Önkormányzat, a doktori iskolák, a doktorandusz önkormányzat, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete, az oktatást-kutatást támogató közalkalmazottak, és vannak benne meghívott tagok is.

A leköszönő rektor Borhy László, a BTK Régészettudományi Intézet Ókori Régészeti Tanszékének egyetemi tanára, az ő ciklusa július 31-ig tart. Utódjaként három jelölt közül választhatott az egyetem:

Az ELTE azon kevés állami egyetemek egyike, amely nem váltott modellt, azaz nem alapítványi formában működik. A kormány az egyetemek modellváltását 2019-ben indította el, azóta a legtöbb egyetem alapítványi kézbe került. Ez alól az ELTE, a Zeneakadémia, a Képzőművészeti Egyetem és eddig a BME volt kivétel, utóbbinál ez épp változóban van.

A Qubit korábban hozzáfért a három rektorjelölt bemutatkozó videóihoz és pályázataihoz. Darázs Lénárd a pályázatában rámutatott, hogy "a szakpolitika egyre inkább a modellváltott és egyházi egyetemekre összpontosít, ami miatt az ELTE pozicionálása a fejlesztési keretrendszerben nem könnyű feladat". Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy "az ELTE továbbra is részt vehet az Erasmus-programokban, és lehetősége van pályázni az európai kutatási és innovációs forrásokra".

Az ELTE-n komoly gondot jelent az oktatók és PhD-hallgatók alulfinanszírozottsága. Egy TTK-s oktató korábban a Telexnek nyilatkozva kifejtette, hogy a helyzet megalázó. Mindeközben, az ELTE a legmagasabb pozíciót érte el a magyar felsőoktatási intézmények között a U.S. News & World Report 2024. augusztusi globális rangsorában. Az egyetemen az oktatói bérminimum 2023 óta változatlan, és jelenleg egy középiskolában tanító pedagógusgyakornok jövedelme meghaladja egy ELTE-s adjunktusét.

Related posts