A tagállamok kifejezték elégedetlenségüket az új uniós költségvetési tervezettel kapcsolatban.

Ursula von der Leyen javaslata, amely az Európai Unió történetének legnagyobb, 2000 milliárd eurós költségvetésére vonatkozik, komoly elégedetlenséget, kritikákat és feszültséget generált az Európai Bizottság (EB) berkein belül. Ezt a Hotnews a Financial Times és a Politico cikkeire hivatkozva jelentette.
Von der Leyen jelentősen megemelné a többéves EU-költségvetést többek között azért, hogy a biztonságra és védelemre irányuló beruházásokat növelni lehessen.
Az EB-elnök szerint az új uniós költségvetés rugalmasabb és átláthatóbb lesz, miközben erősíti az EU válaszképességét és függetlenségét. Az új költségvetés olyan feltételrendszert alkalmaz majd, amely felelős forrásfelhasználást, teljes elszámoltathatóságot, szigorú biztosítékokat és világos ösztönzőket garantál. "Ez végső soron a polgárokat szolgálja" - fogalmazott Von der Leyen, hozzátéve, az új rendszer egyedi tervet kínál minden régiónak, ugyanakkor az egész EU közös prioritásaihoz igazodik.
A bizottság tervei alapján a 2028 és 2034 közötti időszakra tervezett költségvetés körülbelül 2000 milliárd euróra rúgna, ami körülbelül 800 milliárd euróval haladja meg a jelenlegi, hét évre vonatkozó költségvetési keretet – számolt be a hirado.hu.
A biztosok lázadása világosan tükrözi az európai tisztségviselők elégedetlenségét az elnök autoritárius vezetési stílusával szemben, amely az utóbbi években "elszigetelt" döntéshozatalban mutatkozott meg. A kritikusok véleménye szerint ez a megközelítés merevvé tette Brüsszel működését, és hajlamosította a hibákra.
"Soha nem láttam még ilyen súlyos helyzetet" - mondta egy magas rangú uniós diplomata, aki az elmúlt három költségvetési tárgyaláson is részt vett. "Senki sem tudta, mit kap, vagy mennyit kell fizetnie, egészen az utolsó pillanatig" - írta a Financial Times alapján a Hotnews.
A 2000 milliárd eurós kiadási tervet a nemzeti költségvetések és a bizottság által közvetlenül bevezetett új adók révén, amelyek a vállalatokat, a dohányipart és egyéb termékeket célozzák meg, fogják finanszírozni. A terv elfogadásának határideje 2027 végéig esedékes.
Az Európai Unió költségvetésének kialakítása - amely a brüsszeli tárgyalások egyik legbonyolultabb és legfeszültebb folyamata - kizárólag akkor válik érvényessé, ha a 27 tagország egyhangú beleegyezését nyeri el, és az Európai Parlament is abszolút többséggel ratifikálja azt.
A tagállamok frusztrációján kívül az Európai Parlament is azonnal kritizálta a költségvetési javaslatot.
Egy közös nyilatkozat keretében a hosszú távú költségvetés felelősei – Siegfried Mureșan (EPP, Románia) és Carla Tavares (S&D, Portugália), továbbá az "uniós saját források" jelentéstevői, Sandra Gomez Lopez (S&D, Spanyolország) és Danuse Nerudova (EPP, Csehország) – kifejezték aggodalmukat: a költségvetési javaslat nem kínál elegendő forrást a legfontosabb prioritásokhoz. Ennek következményeként számos kulcsfontosságú program jövője kérdésessé válhat, és a demokratikus ellenőrzés, amelyet az Európai Parlament gyakorol, veszélybe kerülhet.
A jelentéstevők álláspontja szerint a költségvetési tervezet nem elegendő forrást biztosít a legfontosabb prioritások számára, például a versenyképesség, kohézió, mezőgazdaság, védelem, a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás, valamint a fenntartható és mindenki számára elérhető gazdaság fejlesztésére. "A javaslat alapjai rendkívül alacsony ambícióval bírnak" - emelték ki a képviselők.
Az Európai Parlament a költségvetés felépítése kapcsán is mély aggodalmát fejezte ki. Siegfried Mureșan így fogalmazott: "Nem fogunk jóváhagyni olyan költségvetést, amely széttöredezett nemzeti terveket támogat, és semmilyen kapcsolatban nincs az európai célokkal. Európának közös vízióra van szüksége - nem 27 külön bevásárlólistára. Az EU valódi költségvetése nem zsugorítható a nemzeti preferenciák legkisebb közös többszörösére."
Von der Leyen határozottan elutasította a vezetési stílusával kapcsolatos kritikákat. "Minden egyes biztossal konzultáltam" – jelentette ki az újságíróknak a költségvetési javaslat bemutatása után. Elismerte, hogy számos éles vita folyt, és nem mindenki elégedett a helyzettel, de hangsúlyozta: "Erős támogatás áll mögöttünk. A döntés közös megegyezéssel született."
A bizottság kiemelte, hogy a költségvetés emelkedése ellenére a tagállamok által befizetett összegek nem fognak növekedni. Ehelyett a különbséget ún. "saját forrásokból" – tehát uniós szintű adókból – pótolják, összesen körülbelül 400 milliárd euró értékben.
A Welt értesülései szerint a német kormány úgy véli, a javaslat nem közvetíthető a tagállamok felé. Stefan Kornelius kormányszóvivő közölte: "Ilyen mértékű költségvetési növekedés nem magyarázható meg olyan időkben, amikor a tagállamok komoly erőfeszítéseket tesznek költségvetésük stabilizálására. Ezért nem tudjuk elfogadni a bizottság javaslatát."
A költségvetés éves kiadási felső határokat és a források felhasználását határozza meg. Mivel Németország a legerősebb gazdaságú tagállam, általában az uniós költségvetés körülbelül egynegyedét finanszírozza.
Stefan Kornelius egyértelműen kifejezte elismerését a bizottság reformtörekvései iránt, valamint a költségvetés új prioritásainak irányultságát. Szavai szerint: "Ez az irányvonal helyes ahhoz, hogy Európát a jövő számára erőssé formáljuk." Hozzátette, hogy "Európa történelmi kihívások elé néz, és a következő pénzügyi keretnek választ kell adnia ezekre a kihívásokra. Növelnünk kell versenyképességünket, és fejlesztenünk kell védelmi képességeinket. Európának globális szinten cselekvőképesnek kell lennie."