A lakosság szenvedése az afrikai országban szavakkal nehezen kifejezhető, annyira mély és fájdalmas.
A börtön világában a mindennapi életet pokollá változtatja az őrök számára a bűnözők kiszámíthatatlan viselkedése. Fehér Norbert példája is jól illusztrálja ezt: a disznócsont és a törött csempe a fegyház sötét sarkában fegyverré válhat, amikor valaki szabadjára engedi a dühöt. Az ilyen helyzetek nemcsak a biztonságot fenyegetik, hanem a börtöni élet egész dinamikáját is felforgatják.
Egyre aggasztóbb méreteket ölt a kolera terjedése Szudánban. A nemzetközi orvosszervezet adatai szerint az érintett államban már 2 700 ember fertőződött meg, és 92-en vesztették életüket, köztük több gyermek is. A helyzetet tovább súlyosbítja az országot 2023 óta sújtó polgárháború, amely a hadsereg és az RSF nevű katonai szervezet közötti konfliktusok miatt robbant ki. Az RSF nemrégiben heves támadásokat hajtott végre Fehér-Nílus államban, amelyek során több száz civil halt meg.
A járvány terjedéséhez egy ilyen támadás is hozzájárult, amikor február 16-án lövedék találta el a Rabak erőművet, ami nagy kiterjedésű áramszünetet okozott. Ennek következtében a vízszivattyúk is leálltak, és az emberek kénytelenek voltak szennyezett vizet fogyasztani. "Az infrastruktúra elleni támadások különösen veszélyesek a sérülékeny közösségekre" - figyelmeztetett Marta Cazorla, az MSF szudáni koordinátora.
A szudáni egészségügyi minisztérium legfrissebb jelentése szerint az ország 18 államából 12 szenved a kolerajárvány következményeitől. Eddig összesen 57 135 kolerás megbetegedést és 1506 halálesetet regisztráltak. A minisztérium már 2023 augusztusában járványhelyzetet hirdetett, miután a kolera újabb, súlyos hulláma július 22-én megjelent.
A polgárháború következményei rendkívül súlyosak. A hivatalos adatok szerint legalább 20 ezer ember vesztette életét, azonban a valós számok valószínűleg ennél is magasabbak. Több mint 14 millió ember kényszerült belső menekültként élni, miközben az országot éhínség és járványok sújtják. Az infrastruktúra folyamatos támadásai és a harcok tartós jelenléte miatt a helyzet egyre súlyosabbá válik, és a humanitárius segélyezés is komoly akadályokkal néz szembe.
A kolera terjedése és a polgárháború okozta káosz együttesen súlyosbítja a szudáni lakosság helyzetét. Az MSF és más segélyszervezetek folyamatosan dolgoznak a helyzet javításán, de a kihívások hatalmasak az országban uralkodó bizonytalanság, valamint folyamatos harcok miatt - adta hírül az ATV.