Földbe állt a fapados? Négy éve folyamatosan csökken a Wizz Air részvényeinek értéke, és egyelőre nem látszik a megoldás a helyzetük javítására.

2021 óta a Wizz Air részvényeinek értéke drámaian, 55 fontos csúcsról 10 fontra csökkent. Az elmúlt 15 céges jelentésre a befektetők 13 esetben kedvezőtlenül reagáltak. A magyar származású légitársaság működését nemcsak a háborús helyzetek, hanem az olajárak emelkedése is nehezítette, ám Bukta Gábor, a Concorde elemzője szerint a menedzsment döntései is hozzájárultak a cég mélyrepüléséhez.
Úgy tűnik, Váradi József, a Wizz Air alapító-vezérigazgatója messze van attól, hogy elérje a mesés bónuszát. Az üzletember négy évvel ezelőtt, a Covid-válság közepén küzdött meg egy ajánlattal a légitársaság igazgatóságától. Az ajánlat szerint, ha 2026-ra sikerül 120 fontra feltornásznia a cég részvényárfolyamát a korábbi 45 fontos szintről, 100 millió font egyszeri juttatást kaphat. Azóta azonban kiderült, hogy a piaci zűrzavarok nem értek véget a világjárvánnyal; ezért a Váradinak tett ajánlatot 2028-ig meghosszabbították. Tavaly új ösztönzőcsomagot is kidolgoztak számára, amelynek keretein belül a korábbi 1,3 millió eurós fizetése több mint háromszorosára nőtt a tavasszal zárult üzleti évben.
Mindezt úgy, hogy 2021 óta folyamatosan vergődik a Wizz Air részvényeinek árfolyama. "Nem túlzás ezt mélyrepülésnek nevezni" - mondta lapunknak Bukta Gábor, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzési üzletágvezetője, miután a brókercég frissítette a légitársaságról készített modelljét annak lelombozó éves jelentése után.
A Wizz Air részvényárfolyama az utóbbi hónapban több mint 30%-os csökkenést mutatott, a legnagyobb esést pedig éppen az éves pénzügyi jelentés közzététele után tapasztalták. A jelentésből kiderült, hogy a cég árbevétele csupán 4%-kal nőtt, miközben a működési eredmény 62%-kal, a nettó profit pedig 42%-kal csökkent. A visszaesés fő okaként pedig a flotta jelentős részét képező új generációs Airbus hajtóművekkel kapcsolatos globális problémákat emelték ki.
Az elemző véleménye szerint még mindig rejtőzik potenciál a magyar kötődésű fapados értékpapírokban. Azonban a külső körülményeken túl egy komoly belső kihívással is szembesülnie kell: