Füstbe mehet a német marihuána legalizációs törekvés, amely példát kíván nyújtani más országok számára.


Tavaly márciusban egész Európát meglepte a hír, hogy a német parlament zöld utat adott a kannabisz legalizációjának. Április 1-jétől kezdve a 18 éven felüli polgárok legfeljebb 25 gramm kannabiszt tarthatnak maguknál, kizárólag saját használatra. Emellett egy lakásban maximum három tő kendert is termeszthetnek, viszont ez a mennyiség sem haladhatja meg az 50 grammot. A reformot Karl Lauterbach szövetségi egészségügyi miniszter vezette be, aki arra hivatkozott, hogy az elmúlt évtizedben megduplázódott a 18 és 25 év közötti kannabiszfogyasztók száma, még a korábbi törvények ellenére is. A cél nem csupán a használók védelme, hanem a virágzó feketepiac ellen vívott harc is. A törvény megszületését nemcsak a németországi statisztikák indokolták, hanem a társadalmi valóság is: a marihuánafogyasztás nem csupán a közvélemény szemében vált elfogadhatóvá, hanem Berlinben a rendőrség is már csak akkor lépett közbe, ha a fogyasztó egyéb jogsértést is elkövetett, így érthetően csökkent a büntetési tételek száma. Ily módon a törvény a felesleges adminisztrációt is mérsékelheti egy olyan társadalomban, ahol a marihuánafogyasztás szinte minden korosztály életének szerves részét képezi.

A hatalmas vágy és eltökéltség ereje.

Bár a CDU/CSU, amely az ellenzékben ül, határozottan elutasította a javaslatot, a kormánykoalíciót azzal támadták, hogy feleslegesen erőltetik a zavaros legalizációs tervet. Valójában azonban eddig három éven át tartott, hogy körültekintően próbáljanak eljárni - még ha közben az is nyilvánvaló, hogy Németország legégetőbb problémája nem ez. Különösen mulatságos volt Olaf Scholz kancellár nyilatkozata, aki köztudottan ellenzi az egész projektet: kijelentette, hogy soha nem próbálta ki a marihuánát, és valójában másoknak sem ajánlaná. Scholz valószínűleg a koalíció stabilitása érdekében vállalta a dolgot, de végül is végigvitte a folyamatot, miközben a kormány különféle szakmai fórumokon is megvitatta a tervezetet. Ennek következményeként elálltak attól az elképzeléstől, hogy a gyógyszertárak és a kifejezetten erre a célra létrehozott boltok végezzék az árusítást, mivel ez várhatóan felerősítette volna az exportot az Európai Unión belül. Bár Magyarországon furcsa lehet ezt látni, a javaslatot még az EU normakontrolljára is elküldték, ahol kiderült, hogy lényegében ütközik az uniós joggal.

A német kormány számára kiemelkedő jelentőséggel bírt, hogy eltérjen a megszokott liberális érvrendszertől, amikor a bevételek kérdése került terítékre. Nem kívántak túlzott adókat kivetni, hogy így versenyképesek maradhassanak a feketepiaci árakhoz képest. Felmerült az ötlet, hogy államilag engedélyezett "nemzeti gandzsaboltok" működjenek, ahol hivatalos termelőktől származó marihuánát értékesíthetnének. Azonban a kormány által tervezett elképzelések végül szinte teljesen elhaltak.

Nyögés

Az áprilisi legalizáció ugyanis már annyira át lett alakítva, hogy közelebb áll egy sima dekriminalizációhoz: tarthatunk magunknál, de az nincs igazán tisztázva, hogy ha nem otthon termesztjük, akkor mégis honnan van. Áthidaló megoldásként találták ki a nonprofit termesztő klubokat: ezeknek maximum 500 tagja lehet, akik termeszthetnek, továbbá eladhatnak napi 25 grammot, de az is kikötés volt, hogy a növény hatóanyag-tartalma ne haladja meg a tíz százalékot. A törvény még visszamenőlegesen is megbocsátó lett, hiszen azok, akiket korábban elítéltek 25 gramm alatti mennyiség birtoklásáért vagy termesztéséért, kérvényezhetik büntetésük visszamenőleges törlését. Természetesen leállították a már folyamatban lévő ügyeket is.

a fűlegalizációs folyamatot ilyen zökkenősen sikerült lebonyolítani. A német kormányzati gépezet, amely az elején láthatóan elkötelezett volt a változások iránt, mostanra megrekedt a bürokrácia útvesztőjében. A szociáldemokrata-zöld-liberális koalíció, amely a reform mögött állt, nemcsak politikai krízisbe került, hanem a társadalmi elvárásoknak is egyre nehezebben tudott megfelelni. Az elképzelés, hogy a termesztő klubok széleskörű elterjedésével élénkítik a piacot, a gyakorlatban hamarosan kudarcot vallott. A hatóságok között folyó ping-pong játék a szükséges engedélyek körül, valamint a tartományi vezetők eltérő hozzáállása miatt a tervezett klubok száma drasztikusan csökkent. A helyi politikai vezetők, mint például Clara Herrmann, aki Berlin egyik progresszív kerületét irányítja, szintén panaszkodtak a jogi keretek hiányosságaira. Az engedélyezési folyamatok tisztázása helyett inkább a bürokratikus nehézségekkel kellett szembenézniük, ami tovább súlyosbította a helyzetet. Így a németországi fűlegalizáció, amely kezdetben ígéretesnek tűnt, mára inkább csak egy elmaradt lehetőségként áll előttünk. A jogi zűrzavar és a politikai instabilitás miatt a várva várt üzletek és termesztő klubok többsége nem valósult meg, és a kezdeményezés lassan inkább csak egy figyelemfelkeltő ígéret maradt, mintsem valóságos alternatíva a fűhasználók számára.

tulajdonképpen a második lépést tették meg az első előtt azzal: nem az árusítás körülményeit tisztázták, hanem a fogyasztásét.

Április után néhány hónap leforgása alatt úgy tűnik, hogy az állam mintha a legális kannabisz ellen indított volna hadjáratot. Többek között betiltották a klubok ernyőszervezetbe való tömörülését, ami még inkább megnehezíti az amúgy is bonyolult adminisztrációs folyamatokat. Ennek következtében gyakorlatilag lehetetlenné vált, hogy versenyezzenek a feketepiaccal, amely leginkább marokkói és spanyol forrásokból szerzi be olcsó termékeit.

A megszokott illegalitás

"Jelenleg a legalizáció nem hozott érdemi változást. Klubok alig léteznek, és azok is inkább a nagyfogyasztóknak kedveznek. A feketepiac továbbra is virágzik, és az orvosi marihuána iránti kereslet sem csökken. Ráadásul egyre többen vágnak bele a termesztésbe, hiszen a német időjárás lehetőséget ad arra, hogy a szabadban is igazán szép terméseket produkáljanak" - nyilatkozta a Narancs.hu-nak egy, a válogatott ügyfélkörével dolgozó díler.

Érdekes megfigyelni, hogy bár az orvosi marihuána alkalmazásának nem ez volt az elsődleges szándéka, mégis a legális árusítás egyfajta formáját indította el. Jelenleg akár online is lehet receptet igényelni, amelyet gyógyszertárakban válthatunk ki, sőt, a gyógyszereket postai úton is megkaphatjuk. Németországi beszélgetőpartnereink mindannyian pozitívan nyilatkoztak erről a lehetőségről. "Hasonlóan ahhoz, ahogyan az Egyesült Államokban a valódi legalizáció előtt történt, itt is szinte bárkinek felírják, aki kéri" - fogalmazta meg a helyzetet egy Magyarországot elhagyó forrásunk, aki jelenleg Németországban él.

Jelenleg egy félbehagyott fűlegalizációs projekt állapotáról beszélhetünk, amely ahelyett, hogy megkönnyítette volna a marihuánához való hozzáférést, még inkább megnehezítette azt, mint ha valaki a hagyományos illegális forrásokból vásárolna. Emellett Németországban egy megbomlott kormány helyzete is bonyolítja a helyzetet, hiszen februárban előrehozott választásokra van kilátás. A marihuána helyzete különösen kiszámíthatatlan, mivel a jelenlegi kormánykoalíció fennmaradása nem valószínű. A közvélemény-kutatások szerint a CDU/CSU párt, amely a legnagyobb támogatottsággal bír, komoly kihívásokkal néz szembe, és koalíciós megoldásokat kell keresnie annak érdekében, hogy a szélsőjobboldali AfD-t távol tudja tartani a hatalomtól. Mindeközben a jobbközép párt nyíltan jelezte, hogy vissza kívánja vonni a legalizációt. A november közepén lezajlott Bundestag-vita során azonban kiderült, hogy a CDU/CSU-n kívül minden potenciális koalíciós partner támogatná a legalizációt, míg az AfD továbbra is ellenzi azt. Ezért a CDU/CSU-nak választania kell, hogy szövetségre lép-e a szélsőjobboldallal. A februári választásokon valószínűleg megjelenik a Bundestagban a szélsőjobbos Bündnis Sahra Wagenknecht (BSW) is, amely mint egyedüli projekt működik, de érdekes módon a párt, amely baloldali konzervatívnak vallja magát, nem tűnik úgy, hogy egyértelmű álláspontot képviselne a marihuána szabályozásával kapcsolatban. Figyelemre méltó, hogy a formáció vezetője, Sahra Wagenknecht szinte minden kérdésre reagál az interneten, mégis a marihuána legalizációjára vonatkozó kérdéseket figyelmen kívül hagyta, amikor a szavazói érdeklődés ezt felvetette.

Hacsak nem történik valami csoda, a német marihuánalegalizáció elbukása hosszú időre vissza fogja vetni az ilyen irányú kísérleteket, és marad az eddigi középutasság: egyelőre ugyanis Európában gyakorlatilag csak Magyarországon nincs lehetőség a füvezésre, nálunk még a rákbetegeknek sem írthat fel az orvos ilyesmit. Bár tulajdonképpen Európában - és itthon is - egyre többen füveznek és mindenki tud is erről, a szabályozás miatt a jelek szerint a jövőben is a feketepiacra bízzák a probléma kezelését - majd arra hivatkozva, hogy még a németeknél sem sikerült megoldani.

Related posts