Gene Hackman otthona a hantavírus melegágya volt - Mit érdemes tudni erről a veszélyes kórról? A hantavírus egy olyan vírus, amelyet különböző rágcsálók, főként az erdei patkányok terjesztenek. Az emberi megbetegedés a vírus által szennyezett levegő belé


A 95 éves Gene Hackman és felesége, a 65 éves Betsy Arakawa hét nap különbséggel vesztette életét februárban, az új-mexikói otthonukban. A házaspár mellett a három kutyájuk egyike, Zinna is meghalt - az ő testére Betsytől néhány méterre talált rá február 26-án a két gondnok, akik riasztották a rendőrséget a nyilvánosságtól visszahúzódva élő pár haláláról.

Az eset egészen rejtélyesnek tűnt, ugyanis Hackman és felesége holttestén is a részleges mumifikálódás jeleit találták. Kezdetben szén-monoxid mérgezésre gyanakodtak, azonban hamarosan a kétszeres Oscar-díjas színész halálának okaként a súlyos szívbetegséget, magas vérnyomást és az Alzheimer-kórt állapították meg.

Az Új-Mexikói Közegészségügyi Osztálya pedig március elején, egy héttel a házaspár halála után több rágcsálóürüléket, patkányfészket, élő és döglött patkányokat és több rágcsálócsapdát is talált nyolc különböző épületben a birtokon. A garázsokon, fészereken és vendégházakon kívül két járműben is felfedeztek fészkeket, ürüléket és kártevők nyomait. A kihelyezett patkánycsapdák pedig arra utaltak, hogy a Hackman házaspár már régóta küzdhetett a rágcsáló-invázióval - a lakóházukat kivéve. Ott ugyanis nem látták annak jeleit, hogy a telek többi részéhez hasonlóan az is a hantavírus melegágya lett volna.

Azonban a hantavírus nem ismer kegyelmet: Betsy halála óta három további ember is áldozatául esett a kórnak az észak-kaliforniai Mammoth Lakes városában.

A hantavírus terjedésének fő forrásai a rágcsálók, amelyek révén az emberek is megfertőződhetnek. Ez akkor történik, amikor a levegőbe jutó részecskéket belélegzik, amelyek a megszáradt állati ürülékből, vizeletből vagy nyálból származnak. Ritka esetekben a betegség terjedése rágcsálóharapás vagy -karmolás útján is megtörténhet. Észak-Amerikában az őzegér számít a vírus leggyakoribb hordozójának.

A vírusnak két jelentős szövődménye is létezik, amelyek komoly egészségügyi kockázatot jelentenek. Az egyik ilyen a hantavírus pulmonalis szindróma, amely különösen elterjedt Amerikában, és sajnos Betsy Arakawát is elragadta. A kezdeti tünetek sok szempontból hasonlítanak az influenzára: fáradtság, láz és izomfájdalmak jelentkeznek először, majd a helyzet súlyosbodik, és fejfájás, szédülés, hidegrázás, valamint különféle hasi panaszok lépnek fel. A légzőszervi tünetek megjelenése esetén a helyzet drámaian veszélyessé válik, mivel az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) adatai szerint a halálozási arány ilyenkor elérheti a 38 százalékot.

A másik hantavírus által okozott betegség pedig a vérzéses láz veseszindrómával - ez egy jóval súlyosabb komplikáció, és ahogy a neve is mutatja, elsősorban a veséket támadja.

1993 és 2022 között a CDC 864 esetről tud az Amerikai Egyesült Államokban. A legtöbb megbetegedés olyan nyugati államokban volt, mint Kalifornia, Washington, Arizona, Colorado vagy Új-Mexikó. Az intézmény 1993-ban azután kezdte monitorozni a hantavírus-eseteket, hogy Arizona, Új-Mexikó, Colorado és Utah találkozásának területén súlyos felsőlégúti megbetegedés-járvány tört ki.

Évente világszerte körülbelül 150 ezer embernél diagnosztizálnak vérzéses lázat, amely veseszindrómával társul. E betegcsoport több mint fele Kínában szerzi be a fertőzést.

Magyarországon is elsősorban ez a típusú szövődménye ismert (itthon ezt már 2012 óta hantavírus okozta veseszindrómaként tartják számon).

A laboratóriumi kutatás eredményei szerint hazánkban a hantavírus fertőzés elsősorban a férfiakat érinti. A vizsgált betegek 84,25%-a (107 fő) férfi volt, míg a nők aránya csupán 15,75% (20 fő). A betegek átlagéletkora 35 évnek bizonyult, és noha a fertőzés szinte minden megyében előfordult, a legtöbb eset Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Veszprém megyéből származik – derül ki a tanulmányból.

Jelenleg a hantavírus fertőzés ellen nincsen specifikus gyógymód. A CDC elsősorban tüneti kezelést javasol, súlyosabb esetben azonban a kórházi kezelés is szükséges lehet, ugyanis némely betegek olyan rossz állapotba kerülhetnek, hogy lélegeztetőgépre szorulhatnak.

A CDC ajánlása szerint fontos, hogy minimalizáljuk a kapcsolatot a rágcsálókkal otthonunkban vagy a munkahelyünkön, mivel ezzel csökkenthetjük a fertőződés kockázatát. A legjobb módszer, ha megakadályozzuk a patkányok és egerek bejutását a lakásunkba: alaposan ellenőrizzük a padlást és a pincét, és zárjuk el az összes lehetséges bejáratot. Ha viszont már megtörtént a baj, és rágcsálókkal találkozunk, a tetemek és az ürülék eltávolításakor mindenképp öltözzünk védőfelszerelésbe a saját biztonságunk érdekében.

Related posts