Így köszönt el a világ Ferenc pápától.

Húsvéthétfőn tragikus hír rázta meg a keresztény közösséget: elhunyt Ferenc pápa, a katolikus egyház vezetője. Az esemény sokakat megérintett világszerte, és számos állami vezető fejezte ki részvétét. Sokan jelezték, hogy részt vesznek a pápa temetésén, amelyre szombaton, magyar idő szerint tíz órától kerül sor a Szent Péter téren. Orbán Viktor és Magyar Péter is Rómába utaztak, hogy tiszteletüket tegyék. A szertartás után, május 5-e után, megkezdődik a konklávé, ahol várhatóan kiderül, ki lép Ferenc pápa helyére Szent Péter utódaként.
Ahogyan azt húsvéthétfőn közzétettük, Ferenc pápa 88 éves korában távozott az élők sorából. Hosszú éveken át harcolt súlyos betegségekkel, végül azonban agyvérzés és szívelégtelenség vezette el őt az élet útjáról. A szomorú hírt Kevin Joseph Farrell kamerlengó bíboros tette közzé, amelyre azonnali reakcióval válaszoltak a világ vezetői és a magyar politikai élet képviselői is.
Szerdán reggel nyolc órakor ünnepélyes keretek között szállították át az elhunyt egyházfőt a vatikáni hivatalos pápai rezidenciából, a Szent Márta-házból a Szent Péter-bazilikába. Itt a hívők három napon át róhatták le kegyeletüket. A keresztények ezrei már a délelőtt folyamán sorakoztak a bazilika bejáratánál, várva, hogy részt vehessenek a gyászszertartáson, mielőtt a nagyközönség számára megnyitják a kapukat.
Péntek este nyolc órakor újabb szertartás keretében lezárták Ferenc pápa koporsóját, a ceremóniát pedig a korábban említett kamerlengó bíboros vezette. Az Associated Press jelentése szerint több mint 250 ezer ember tisztelgett a pápa ravatalánál a Szent Péter-bazilikában, megemlékezve ezzel a vallási vezető életéről és örökségéről.
A katolikus egyházfő kérésének megfelelően szerény temetés következik szombaton délelőtt 10 órától, amit a Szent Péter téren tartanak, majd a koporsót a római Santa Maria Maggiore pápai bazilikában helyezik örök nyugalomra. A szertartásnak ugyanakkor van egy meghatározott módja, amelytől nem térnek el. A búcsúztatást a Bíborosi Kollégium dékánja, Giovanni Battista Re vezeti, és mintegy 2-3 órán át tart. Amint véget ér, a koporsót átviszik a "halál kapuján", ami a Szent Péter-bazilika oltárától balra található, miközben a Vatikán legnagyobb, 10 tonnás harangját kongatják.
Ferenc pápa halotti menete kicsivel több mint egy órát vesz igénybe, míg a Szent Péter térről a Santa Maria Maggiore-bazilikáig eljut - tájékoztatott Lamberto Giannini római prefektus péntek este. A pápa koporsóját szállító jármű mellett a menetet további autók is kísérik, amelyekben bíborosok ülnek, valamint az elhunyt egyházfő közeli munkatársai és segítői, akik végig mellette álltak. A konvoj fokozatosan halad, lehetőséget biztosítva a híveknek, hogy méltóképpen búcsúzhassanak Ferenc pápától.
Giannini a péntek késő délután zajló utolsó hatósági egyeztetés után nyilatkozott, hangsúlyozva, hogy a római lakosok együttműködése kulcsfontosságú. Az utóbbi napok eseményei is azt bizonyítják, hogy közös erőfeszítéseik elengedhetetlenek a város nyugalmának és biztonságának megőrzéséhez.
Matteo Bruni, a Szentszék szóvivője korábban bejelentette, hogy Ferenc pápa gyászszertartása körülbelül fél tizenkettő tájékán zárul a Szent Péter téren. Ezt követően a halotti menet a Santa Maria Maggiore templom felé veszi az irányt. Bruni azonban megjegyezte, hogy a koporsó gyorsabban is haladhat, és akár negyven perc alatt is teljesítheti az utat.
Ferenc pápa koporsója az úgynevezett Perugino-kapun hagyja el a Vatikánt: az a legközelebbi az egyházfő lakhelyeként ismert Szent Márta-házhoz. Az útvonal áthalad a Gianicolo-domb alatti alagúton, a II. Viktor Emánuel olasz királyról elnevezett hídon, érinti a központi Velence teret, a Forum Romanumot és a Colosseumot, majd ráfordul a Santa Maria Maggiore-bazilikához vezető útra. A székesegyházat övező épületek egyikén péntek estére megjelent a "Grazie Francesco" (Köszönjük, Ferenc) felirat.
A Santa Maria Maggiore-bazilika lépcsőjén negyven "barátja" várja az elhunyt pápát, akik között hajléktalanok, szegények és engedéllyel néhány órára szabadon engedett elítéltek is találhatóak. Ezek az emberek az elmúlt tizenkét év során Ferenc pápa közeli ismerőseivé váltak. Mindegyikük kezében egy-egy fehér rózsa pihen, amely Lisieux-i Szent Teréz virágának számít. Ferenc pápa is ennek a virágnak a szimbólumával emlékezett meg április 12-én, amikor utoljára látogatta meg a bazilikát. A pápa 2013 márciusában történt megválasztása óta összesen 126 alkalommal lépett be a Santa Maria Maggiore-bazilikába.
A bazilika főpapja, Rolandas Makrickas bíboros egy újságírói körkérdésre reagálva elárulta, hogy ő volt az, aki javasolta a pápának, hogy a Santa Maria Maggiore legyen a végső nyughelye. "Bár kezdetben elutasította az ajánlatot, egy héttel később mégis úgy döntött, hogy Szűz Mária sugallata alapján ott kellene elkészítenie a sírját" - mondta a bíboros, hangsúlyozva a szent hely jelentőségét.
A temetési szertartásra több mint 2500 rendőr és 1500 katona áll készen, hogy biztosítsák a rendezvény zökkenőmentességét. A Szent Péter téren várhatóan körülbelül 200 ezer hívő gyűlik össze, míg további 300 ezren teszik meg a 4 kilométeres utat a Vatikántól a Santa Maria Maggiore-bazilikához. Olasz hírek szerint a haditengerészet és a légierő is készenlétben áll az eseményre, hogy biztosítsák a megfelelő védelmet és rendezést.
A temetésen több állami vezető jelezte részvételét, a Vatikán tájékoztatása szerint 164 delegáció érkezik a Pápai Államba. Donald Trump feleségével együtt utazott Rómába, valamint elrendelte, hogy az Egyesült Államok minden szövetségi épületén és katonai létesítményén félárbócra engedjék a nemzeti lobogót, és ugyanez vonatkozik az amerikai diplomáciai képviseletekre is külföldön.
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke szintén megjelenik a szertartáson, míg a brit királyi családot III. Károly nevében Vilmos herceg képviseli. A brit uralkodó áprilisban, egy zárt audiencia keretein belül találkozott az egyházfővel, Kamilla királyné kíséretében. Károly király szívből jövő fájdalommal búcsúzott a 88 éves korában elhunyt szentatyától. Ezzel szemben Vlagyimir Putyin orosz elnök nem tervezi, hogy részt venne a pápa temetésén, amit Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője is megerősített.
Emmanuel Macron francia elnök és Javier Milei argentin elnök is megerősítette részvételét a közelgő szertartáson, amelyet több magyar tévécsatorna élőben fog közvetíteni. Ugyanakkor...
Ahogy már említettük, munkatársunk, aki jelenleg Rómában tartózkodik, részletesen tájékoztatott minket az ott zajló eseményekről.
Második napom Rómában Ferenc pápa halála óta. Az ég borongós, a levegő hűvösebb, mint az előző napon. A téren most kisebbnek tűnik a tömeg, a látvány már nem olyan zűrzavaros, mint tegnap. A bazilikába való belépés tegnap szinte lehetetlen küldetésnek tűnt, de ma, határozottan, elindultam a beléptetőkapu felé. Olyan érzésem volt, mintha egy repülőtéren állnék sorban az ellenőrzésnél; de itt minden zökkenőmentesen zajlott. A biztonsági őr, akivel találkoztam, megnyugtatott, hogy eddig nem volt semmiféle probléma.
Írtam.
Kiemelte, hogy Rómában járni egészen más élmény - valami rendkívül mély és különleges. "Amint átlépem a küszöböt, azonnal érzem, hogy ez a pillanat mennyire fontos számomra, hogy itt lehetek. Bent az embereket folyamatos mozgásra ösztönzik. Csodálattal készítek néhány fényképet, de valójában csak egy dologra vágyom: a találkozásra" - mondta.
A magyar politikusok közül Orbán Viktor miniszterelnök Semjén Zsolttal és Sulyok Tamással vesz részt a gyászszertartáson. A kormányfő pénteken a pápa ravatala mellől jelentkezett be, valamint a köztársasági elnök is megérkezett Rómába, aki csak úgy fogalmazott posztjában, hogy "búcsúzni jöttünk".
A magyar kormány nemzeti gyásznapot rendelt el a katolikus egyházfő búcsúztatásának napjára. A Magyar Közlönyben megjelent rendeletben szerepel, hogy Magyarország lobogóját ünnepélyes keretek között, katonai tiszteletadással kell felvonni az Országház előtt, majd félárbócra kell ereszteni. Emellett a törvényben meghatározott középületekre gyászlobogót kell kifüggeszteni, illetve lobogóhasználat esetén Magyarország lobogóját és az európai uniós lobogót félárbócra kell ereszteni.
Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője péntek este Rómába indult. A közösségi médiában közzétett bejegyzésében hangsúlyozta, hogy saját zsebéből finanszírozta az utazást az olasz fővárosba. Emellett megjegyezte, hogy...
Az Orbán-kormány minden lehetséges lépést megtett, hogy megakadályozza, hogy hivatalos minőségemben, pártelnökként és európai parlamenti képviselőként tiszteleghessek Ferenc pápa előtt. Szerencsére azonban az egyház, a Vatikán és az olasz állam függetlenek maradtak, és nem engedtek a politikai nyomásnak.
Az EP-képviselő háláját fejezte ki támogatóinak, hangsúlyozva, hogy "sok magyar állampolgár nevében személyesen búcsúzhat el a szentatyától".
A temetést követően a konklávé május 5. és 10. között kezdődik, a kilencnapos gyász letelte után. A bíborosok már Rómában tartózkodnak, péntek reggel 149-en gyűltek össze, a gyászszertartás után vasárnap délután tartanak közös imát a Santa Maria Maggiore-bazilikában, ezután már csak a jövő héten üléseznek újra.
Miközben a katolikus közösség a gyász időszakában van, a fogadóirodák máris izgalmas találgatásokba kezdtek a következő pápai utód személyét illetően. Jelenlegi esélylatolgatások alapján Pietro Parolin vatikáni államtitkár áll az élen, ám nem elhanyagolható a filippínó Luis Antonio Tagle bíboros és Matteo Zuppi bolognai érsek neve sem, akik szintén a favoritok között vannak. Erdő Péter bíboros a fogadási listán a hatodik helyet foglalja el, ami érdekes fordulatokat ígér a jövőbeli pápai választások során.
A katolikus egyház történelme azonban azt mutatja, hogy a konklávé kimenetele gyakran meglepetést hoz - a 2013-as választáson győztes Bergoglio, a későbbi Ferenc pápa sem szerepelt a favoritok között. Arra, hogy ki lehet a következő egyházfő, Magyarországon is köthető fogadás.