Az amerikaiak is szeretnék kihasználni az európai piacot, hogy kedvező profitra tegyenek szert az Oroszországból származó gázszállítmányok révén.


Újabb orosz-amerikai tárgyalások lehetősége merülhet fel a közeljövőben – jelentette ki Kirill Dmitrijev, az elnöki különmegbízott, miután a múlt héten Washingtonban egyeztetett több fontos személyiséggel, köztük Steve Witkoff-fal, Donald Trump "béketárgyalásokért felelős" tanácsadójával. A megbeszélések elősegítése érdekében az Egyesült Államok ideiglenesen felfüggesztette Dmitrijev személyes szankcióit, aki szintén azok közé az orosz vezetők közé tartozik, akiket az orosz-ukrán konfliktus következtében kitiltottak az országból.

A nyilvánosság általában a háború és Ukrajna körüli feszültségekre összpontosítja az amerikaiak és az oroszok közötti tárgyalásokat, de egyre inkább nyilvánvalóvá válik, hogy a konfliktus - és a remélt megoldása - csupán egy része annak a komplex helyzetnek, amit a nemzetközi politika napirenden tart. Jarábik Balázs, Ukrajna-szakértő már februárban felhívta erre a figyelmet a 444-nek adott interjújában, amikor felfedte, hogy Trump először Putyinnal vett fel kapcsolatot, mielőtt Zelenszkijjel beszélt volna. Ezen kívül a török és szaúdi tárgyalások első szakaszában is az ukrán vezető távollétében zajlottak az egyeztetések. Jarábik kifejtette, hogy "Csak annyit láthatunk, hogy Amerika és Oroszország ismét párbeszédbe kezdett. Asztalhoz ülnek, és elismerik egymás szerepét. Ezt követően jön az, hogy milyen kompromisszumokra hajlandók a részletekben, főként orosz-amerikai szinten. Aztán következhetnek a konkrétabb ukrán vonatkozások" - tette hozzá a szakértő.

Ezen a téren és ebből a szempontból azóta sem mentek végbe kardinális változások. Annak ellenére, hogy zajlott az élet: volt Trump-Zelenszkij-veszekedés Washintonban, újabb és újabb szerződéstervezeteket készítettek elő az amerikaiak Ukrajna "gyarmatosítására" vonatkozóan, beszéltek általános, majd energetikai és Fekete-tengeri tűzszünetről (egyikben sincs előrelépés, nemcsak a szárazföldi műveletek folytatódnak, hanem a drónozások, bombázások, rakétázások is).

A korábbi körök után tartott első washingtoni konzultációk kulcsszereplői között figyelemre méltó, hogy az amerikai üzletember, Steve Witkoff mellett Kirill Dmitrijev is helyet kapott. Még néhány héttel vagy hónappal ezelőtt egyikük sem volt a közéleti diskurzus középpontjában. Witkoff, aki jogász végzettséggel rendelkezik és az ingatlanpiacon tevékenykedik, a gázai tűzszünet kapcsán vált ismertté, míg Dmitrijev az Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI) vezérigazgatójaként van jelen a nemzetközi színtéren. Így nem meglepő, hogy a köztük zajló diskurzusokban az üzleti, pénzügyi és gazdasági kérdések dominálnak, háttérbe szorítva egyéb témákat.

A washingtoni forduló után Dmitrijev majdhogynem ignorálta az Ukrajna-problémát a megszólalásaiban, ehelyett arról beszélt, hogy a kapcsolatok helyreállításáról, az északi-sarkvidéki együttműködésről, a ritkaföldfémek kérdéseiről tárgyaltak, és bejelentette még, hogy zajlanak az előkészületek a két ország közötti közvetlen légi közlekedés helyreállítására. Továbbá elmondta, hogy számos amerikai vállalat szeretne visszatérni az orosz piacra, minthogy ezek Oroszország elhagyásával mintegy 300 milliárd dollárt veszítettek.

A Dmitrijev által erre a hétre tervezett újabb amerikai-orosz találkozó kérdése, amely az isztambuli szakértői összejövetelre utalhat, amelyet Marija Zaharova külügyi szóvivő április 10-re hirdetett meg, nem teljesen világos. A Trump és Putyin közötti telefonbeszélgetés időpontja is bizonytalan, különösen a háborús feszültségek és az orosz stratégiai időhúzás fényében. Mindazonáltal egyre több elemzés kerül nyilvánosságra a gazdasági és üzleti együttműködés jövőbeli irányvonalairól.

Related posts