A forint gyengülése és az üzemanyagárak folyamatos növekedése egyre inkább megterheli a pénztárcánkat – a háború következményei érződnek a mindennapi életünkben.

Az iráni konfliktus és az amerikai beavatkozás következtében kialakult feszültség hétfő reggel a forint árfolyamán is éreztette hatását: gyengült a közös euróval, a dollárral, valamint a svájci frankkal szemben. Az euró értéke meghaladta a 403 forintot, míg a dollár 351 forintra emelkedett, a frank pedig 429 forint fölé erősödött. A geopolitikai instabilitás miatt a befektetők kockázatkerülő magatartása felerősödött, ami tovább nyomás alá helyezte a forintot.
Az iráni háború kitörése azonnali hatással volt a pénzpiacokra. Az olajárak és a részvények is érzékelték a feszültséget, hiszen az árak azonnal elkezdtek ingadozni. A hétvége folyamán az Egyesült Államok is fokozta a nyomást, ami tovább súlyosbította a gazdasági helyzetet, és a kereskedelmi tevékenységek egyre bonyolultabbá váltak.
Hétfő reggelre a forint is megsínylette a feszültséget: gyengült az euróhoz, a dollárhoz és a svájci frankhoz képest is. Az euró 403,43 forintba került, ami kicsivel több a péntek esti 402,88 forinthoz képest. A dollár szintén erősödött, 349,65 forintról 351,02-re, a svájci frank pedig már 429 forint fölött járt. Az euró egyébként a dollárral szemben gyengült: 1,1522-ről 1,1490-re esett vissza.
Nemcsak a devizapiacokon volt érezhető a feszültség. Az olaj ára is felfelé indult hétfőn hajnalban. Az északi-tengeri Brent hordónként 76,59 dollárra drágult, ami 1,47 dolláros (1,11 százalékos) emelkedést jelent. Az amerikai WTI könnyűolaj is követte, 75,05 dollárig ugrott, ez 1,21 dolláros (1,64 százalékos) növekedés. Az arany ára viszont enyhén csökkent, 7,48 dollárral lett olcsóbb unciánként, így most 3378,20 dolláron áll.
Varga Zoltán az MTI-nek küldött kommentárjában azt írta, hogy csúcsközelben van a BUX index, ugyanakkor az iráni konfliktus eszkalálódása miatt enyhe csökkenéssel indulhat a kereskedés a BÉT-en.
A világ tőzsdéin is vegyes a kép: a főbb ázsiai tőzsdeindexek többsége mínuszban kezdte a hetet. A tokiói Nikkei 0,39 százalékot, a szöuli index 0,82 százalékot, a hongkongi tőzsde pedig 0,11 százalékot esett. Csak a sanghaji börze tudott enyhe pluszban nyitni, 0,15 százalékos emelkedéssel.