Hatékony fogmosás: ne dörzsöld erőszakosan a fogaidat!


Ezért érdemes gyengéd fogkefét választani, de még két fontos lépést nem szabad kihagyni!

Hogyan válik igazán hatékonnyá a fogmosás? Sokak számára téves elképzelés, hogy a napi ötszöri fogmosás vagy az ínyt irritáló, kemény fogkefék használata garantálja a tökéletes szájhigiéniát. Az utóbbi egy hétben a CURAPROX legkeresettebb fogkeféjét és fogköztisztítóját próbáltam ki, és ezzel egy egészen új dimenzió nyílt meg előttem a fogápolásban. Kiderült, hogy a hatékonyság nem a mennyiségben, hanem a minőségben rejlik!

Mindig hajlamos vagyok "kegyetlenül sikálni" a fogaimat egy erőteljes, durva sörtéjű fogkefével, abban a hiszemben, hogy így biztosan minden rendben lesz. Pedig a helyzet az, hogy ennél rosszabb dolgot talán csak az jelentene, ha egyáltalán nem foglalkoznék a fogaim ápolásával. A megfelelő fogápolás során elengedhetetlen a helyes technika. Éppen ezért kipróbáltam a CURAPROX 5460 ultra soft fogkefét, amely laikusként úgy tűnik, mintha rengeteg sörtéje lenne – extra gyengéd, de mégis hatékony. Ha a szakmai szempontokat nézzük, a 5460 szálból álló, sűrű csomózású, ultrafinom és rugalmas sörték ideális társak a fogaim egyenletes és kíméletes ápolásához. Bár nem tudom, ki az, aki szárazon mos fogat, de ez az ultra soft fogkefe használható szárazon és nedvesen is egyaránt. Számomra fontos, hogy a fogkefe feje ne legyen túl nagy, mert hajlamos vagyok az öklendezésre, és ebben az 5460-as modell kiválóan teljesít.

De miért is előnyös egy lágyabb sörtéjű fogkefe? Azért, mert rugalmasan alkalmazkodik a fogaink formájához, miközben kíméletesen bánik az ínyünkkel és a fogágyunkkal. Ha csak dörzsöljük és súroljuk a fogainkat, könnyedén ínygyulladáshoz, ínyvisszahúzódáshoz, sőt, a fogzománc kopásához is vezethetünk. Bár nem szorosan a fogkefékhez kapcsolódó tanács, érdemes megjegyezni, hogy a fogmosás során ne alkalmazzunk túlzott erőfeszítést, mintha egy ringben versenyeznénk, hanem inkább lassú, körkörös mozdulatokkal haladjunk végig az alsó és a felső fogsorunkon.

A jó szájhigiénia nem csupán a megfelelő fogkefe kiválasztásáról szól. Az eszköz helyes használata is elengedhetetlen, de ettől még nem elég. Mivel mindenki fogsora egyedi, fontos, hogy mindannyian figyelmet fordítsunk a fogközök tisztítására is. Az alapos tisztítás nem feltétlenül jelent hosszú, fárasztó perceket a fürdőszobában, mint ahogy azt a filmekben látni szoktuk, ahol a főszereplő izzadságos küzdelmet vív a fogselyemmel.

Mindenki más és más fogszerkezettel rendelkezik: van, akinek szélesebb rések tátongnak a fogaik között, míg mások fogaik kissé összezsúfolódtak, vagy éppen ellenkezőleg, túlságosan is szorosan követik egymást. Éppen ezért próbáltam ki a CURAPROX prime fogköztisztító kefét, amely hatékonyan segít eltüntetni a lerakódásokat a fogak közti résekből, anélkül, hogy az ínyt sértené. Bár első pillantásra talán ijesztőnek tűnik, valójában rendkívül hasznos eszköz, amely olyan helyekre is eljut, ahová a hagyományos fogkefe nem képes. Ráadásul nem szükséges hosszú perceken át dörzsölni a réseket, elegendő csupán egyszer végigvezetni a kefe fejeit. A különböző színű kefék pedig a méretet jelölik, hiszen a fogak közötti rések mérete is eltérő lehet. Miért fontos ez? Mert a megfelelő fogköztisztítás elmulasztása számos problémához vezethet, mint például a kellemetlen lehelet, fogínygyulladás, fogszuvasodás, vagy akár a fogágygyulladás és fogvesztés is.

Van azonban egy harmadik "mágikus" eszköz, amit szintén nem szabad kifelejteni a listából. Ez pedig nem más, mint a nyelvkaparó. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy a nyelvüket a fogkefével "súrolják" át, sőt vannak olyan fogkefék, amelyeknek a "sima" oldalát javasolják a nyelv megtisztításához. Felejtsük el. A nyelvkaparó, amely lehet egyíves, vagy dupla íves, egy szándékosan erre a célra kidolgozott eszköz, ami nem hiányozhat a fürdőszobánkból. A nyelvkaparó segít abban, hogy megszabaduljunk a rossz lehelettől, és az azt kiváltó anaerob baktériumoktól. A CURAPROX kétféle nyelvkaparót forgalmaz, melyek méretben is eltérőek, így azok is megtalálják a számukra kedvező eszközt, akiknek - hozzám hasonlóan - kisebb a szájüregük.

Összegzésként elmondható, hogy a kíméletes, de hatékony fogkefe, a fogköztisztító eszköz, valamint a megfelelő nyelvkaparó együttesen hozzájárulnak a helyes szájhigiéniás szokások kialakításához. Mindhárom eszköznek megvan a maga szerepe, ezért egyiküket sem célszerű a másikkal felváltani!

Related posts