Hétvégi olvasmányok: tüzek, mosolyszünetek és titkos ügynökök kalandjai.


Sziasztok! Reméljük, csodás napotok van! Itt az idő, hogy áttekintsük a 444 hétvégi hírlevelének legfrissebb kiadását, amely tele van az elmúlt hét legfontosabb, legérdekesebb és szórakoztatóbb anyagaival. Ne feledjétek, többféle hírlevelünk is elérhető, és itt tudtok rájuk feliratkozni!

A héten Pilisvörösváron jártunk, ahol meglepetésként Orbán Viktor is megjelent a fideszes fórumon, Szijjártó Péter és Menczer Tamás társaságában. A miniszterelnök kifejezte aggodalmát a politika kommentelői kultúrája miatt, és úgy véli, hogy a technológiai fejlődés nem feltétlenül kedvez a Fidesznek. Mivel Orbán ritkán tesz látogatást ilyen eseményeken, külön figyelmet szenteltünk a beszédének, amelyben akadt néhány elgondolkodtató elszólás is. A 2026-os választásokra készülve elemeztük azokat a fideszes veteránokat, akik valószínűleg már nem indulnak el újra, és a hétvégi időközi választásra reflektálva megjegyeztük, hogy Fóton mintha eltűnt volna a kormánypárt.

Megfigyeltük, hogyan folytatódik a kormány szokatlan kampánysorozata, amelyben a magyar egészségügy gondjait a Tiszára próbálják hárítani. Ezúttal azonban Miskolcon, egy felújított kórház előtt, Takács államtitkár egy csavaros megközelítéssel támadta meg az ellenzéki pártot.

Foglalkoztunk azzal a fontos kérdéssel, hogy a jövő évi választások során vajon részt vehet-e a Tisza. Orbán eddig elkerülte a nyílt választ, ám közben a pártját egy olyan váddal illetik, amely akár három év börtönbüntetést is vonhat maga után a büntető törvénykönyv értelmében. Emellett Magyar Péterhez kapcsolódva írtuk azt a cikket, amelyben elemeztük, miért nem lesz hatékony a jól ismert fideszes lejárató kampányok taktikája.

Ezen kívül felfedtük, hogy a kormány milyen levelet csatolt az Ukrajnáról tartott "demokratikus" véleménynyilvánító szavazáshoz. Jelen voltunk azon a fontos tárgyaláson is, ahol Csizi Pétert hallgatták ki Pécs történetének egyik legjelentősebb korrupciós ügyében. Csizi, aki nemrégiben még a kamerák előtt vitázott Magyar Péterrel helyettes államtitkárként, most a vádak kereszttüzébe került.

A héten meglepően nagy mennyiségű eltűnt közpénz ügyében írtunk, és rávilágítottunk, hogy Orbán Viktor kijelentései ellenére, miszerint Matolcsy György támadható, a nyomozás az MNB-ügyben meglehetősen döcögős ütemben halad. Ráadásul bemutattuk, hogy egy rafinált kölcsönszerződés révén próbálták volna átpasszolni Matolcsy Ádám baráti társaságának a jegybanki alapítványok vagyonkezelő cégét.

Beszéltünk arról is, hogy a tanodák már régóta súlyos alulfinanszírozottsággal küzdenek, és most a lemorzsolódás problémáját is a nyakukba akarják varrni. Nemrégiben arra kértük olvasóinkat, hogy osszák meg velünk tapasztalataikat az elmúlt hetek tüntetésein kapott bírságokkal kapcsolatban. Az eredmények meglepőek voltak: szinte bármit csinál az ember, a büntetés 84 500 forintról indul, míg azok, akik már tapasztaltabbak, akár 104 ezer forintot is kaphatnak.

Ezen a héten egy különleges fényképes riporttal érkeztünk Ózdról, ahol évtizedek óta minden tavasszal több száz hektáron pusztítanak a lángok. A helyzetet súlyosbítja a közöny és a tagadás, amely a helyi közösség reakcióját jellemzi. A hatóságok hatékony munkáját pedig a régóta fennálló feudális viszonyok akadályozzák, ami tovább nehezíti a problémák megoldását.

Trumpék jelezték, hogy ha nem sikerül sürgősen békemegállapodást kötni az orosz-ukrán konfliktusban, akkor kivonulnak a folyamatból. A megállapodás elérését nehezíti, hogy az ukránok számára csupán kedvezőtlen alternatívák állnak rendelkezésre. Eközben Moszkva folytatta Kijev bombázását, mintha semmiféle tárgyalás nem lenne kilátásban. Ezen a héten arról is írtunk, hogyan formálja az orosz propaganda az ukránok képét.

Az Egyesült Államokban közben inog Hetgseth védelmi miniszter széke, ha tippelni kéne, őt mondanánk, hogy elsőként kell majd mennie a kormányból, és megírtuk azt is, hogy a Tesla elsősorban nem Musk politikai ámokfutása miatt került bajba.

Az izraeli belpolitikai színtéren egy komoly botrány robbant ki, miután a miniszterelnök, Benjamin Netanjahu megpróbálta eltávolítani Ronen Bartot, a belbiztonsági szolgálat vezetőjét. Bart reakciója nem maradt el: levelet írt a legfelsőbb bíróságnak, amelyben részletesen kifejtette, miként lép Netanjahu ellentmondásba hazája jogszabályaival. Ezen kívül felvetette, hogy a miniszterelnök emberei a Hamászt támogató katariakkal folytatnak alkuokat, ami tovább fokozta a feszültséget a politikai életben.

Különleges interjút készítettünk egy Londonban élő magyar performanszművésszel, aki új alkotásában addig nem mosolyog, amíg Trump az Egyesült Államok elnöke. Emellett megvizsgáltuk a Last of Us új évadának kulcsfontosságú fordulópontját is: ez a pillanat éppoly jelentős, mint a Vörös Nász a Trónok Harcának történetében.

A Qubit Kiszáradó síkság című podcastsorozatának második epizódjában a helyi közösségek perspektívájából tárják fel, miként hat a klímaváltozás a végtelen síkságokkal és termékeny földdel rendelkező Vajdaságra. A beszélgetések során kiderül, milyen kihívásokkal néznek szembe a gazdák, és hogyan formálja át mindennapi életüket a változó környezet.

Related posts