Hol marad az Opel? - Az autómárkák népszerűségének változásai az évek során


A változás mértéke szembetűnő: míg 2015-ben mindössze 54 különböző autómárka képviseltette magát a magyar piacon, tavalyra ez a szám már kilencvenre ugrott.

Tíz év alatt gyökeresen átalakult a hazai újautó-piac: új márkák jelentek meg, régiek tűntek el az élmezőnyből, és közben a modellkínálat is teljesen kicserélődött - írja a Vezess.hu összeállítása. 2015-ben még az Opel volt a legnépszerűbb autómárka Magyarországon 8839 eladott járművel, 2024-re viszont már a top 10-ből is kiesett, mindössze 3431 új személyautót helyeztek forgalomba tőlük. Hasonló sorsra jutott Renault is - amely tíz éve még stabilan az élvonalban szerepelt, ma már nincs az első tízben. Ezzel szemben a Suzuki megduplázta eladásait (7500-ról 15 732-re), a Toyota megnégyszerezte (3881-ről 14 622-re), és új szereplőként a BMW, a Hyundai és a Mercedes is beverekedte magát az élmezőnybe.

A piaci struktúra mellett a választék is látványosan bővült. Míg 2015-ben 54 különböző autómárka kínálatából helyeztek forgalomba legalább egy autót, 2024-ben már 90 ilyen márka szerepelt a statisztikákban - köztük több olyan, amelyről tíz éve legfeljebb telefonmárkaként hallottunk. A Xiaomi például a 90. helyen nyitott. A kínai gyártók előretörése különösen figyelemre méltó: az MG 1659 eladott autóval a legnagyobb új szereplő lett, őt követi a BYD (1437), majd a Cupra (847) - utóbbi először előzte meg a "szülőmárkát", a Seatot.

Az átrendeződés hátterében részben az elektrifikáció áll: szinte minden gyártó jelentős villanyautó-portfólióval büszkélkedhet. Például a BMW 2015-ben csupán az i3-at kínálta, de ma már 11 különböző elektromos modellt forgalmaz, mint például az i4, i5, i7 és iX. A Mercedes sem maradt le, hiszen teljes EQ-almárkát alakított ki. A Hyundai az Ioniq 5 és 6 modellekkel, a Toyota a bZ4X-szel, míg a Suzuki az idén debütáló első elektromos autójával próbálja tartani a lépést a fejlődéssel.

A tendencia világosan kirajzolódik: a következő években azok a márkák maradhatnak a verseny élvonalában, amelyek rugalmasan és gyorsan alkalmazkodnak a technológiai újításokhoz és a fogyasztói igényekhez. A jól csengő név már nem elegendő; a sikerhez innovatív szemlélet és folyamatos fejlődés szükséges.

Related posts