Hová tűnt a világtörténelem egyik legnagyobb hódítójának, Nagy Sándornak a sírja? | 24.hu


Alexandrosz átvágja a gordiuszi csomót Jean-Simon Berthélemy festményén.

A hatalmas makedón birodalom megálmodója, III. Alexandrosz király, mindössze 32 évesen, Kr. e. 323-ban hunyt el. Halála után káosz és hatalmi harcok söpörtek végig az általa meghódított területeken, hiszen hadvezérei egymásnak estek az utódlásért. Babilon falai között történt halálának körülményei máig titokzatosak – vajon betegség okozta végzetét, vagy esetleg mérgezés révén távolították el? Ráadásul végső nyughelyének pontos helye is csupán találgatások tárgyát képezi az utókor számára.

Két évvel Alexandrosz halála után a testét Makedóniába kívánták szállítani, hogy ott méltó módon eltemethessék. Ám ekkor a híres hadvezér, a későbbi I. Ptolemaiosz Szótér fáraó, aki éppen a világhódító uralkodó satrapája volt, elrabolta a koporsót, és Egyiptomba vitte. Először Memphiszbe került, majd a makedón király nevét viselő városba, Alexandriába szállították. Itt a holttest kultikus tiszteletben részesült, és az I. Ptolemaiosz által megalapozott dinasztia csaknem három évszázadon át szent helyként tekintett a Nagy Sándor maradványait őrző építményre.

Számos római császár, valamint későbbi írók is felfedezték a síremlék titokzatos helyszínét, ám ennek pontos elhelyezkedése továbbra is rejtélyes homályban marad.

Tucatnyi próbálkozás történt már a titokzatos helyszín felderítésére, de eddig egyik sem járt sikerrel. Az évszázadok folyamán számos elmélet született arról, hol rejtőzhet Alexandrosz nyughelye. Sokan feltételezik, hogy talán egy újabb épület, mint például a 18. század végén épült Nabi Daniel-mecset alatt bújik meg. Mások azt sejtetik, hogy a palotaegyüttes nagy része a tenger mélyére süllyedt. Andrew Chugg történész nemrégiben egy merész elmélettel állt elő: szerinte a 9. században velencei kereskedők szerezhették meg Alexandrosz maradványait, tévesen azt gondolva, hogy Márk evangélista csontjait kapták kézhez. Ha ez a feltételezés igaznak bizonyul, akkor Alexandrosz végső nyughelyét a Földközi-tenger túloldalán, a velencei Szent Márk-székesegyházban kell keresnünk.

Related posts