Hullámok ölelésében ünnepli 50. születésnapját a magyar ikon, akinek a víz különböző állapotai már régóta ismerősek.


Ma ünnepli az 50. születésnapját Palkovics Krisztián, a magyar jégkorong legendás alakja. A szapporói hősök egyik kulcsembere tizenkétszeres magyar bajnok, 221-szeres válogatott, a 2008-as divízió 1-es vb legértékesebb játékosa, a Hydro Fehérvár AV19 elnökségi tagja.

Palkovics a székesfehérvári Alba Volán SC büszke neveltje, aki pályafutása során végig ezt a várost és klubot szolgálta hűségesen. Édesanyja a Volán sportirodájában dolgozott, ahol megismerkedett a székesfehérvári jégkorong legendájával, idősebb Ocskay Gáborral. Gábor egy napon megkérdezte tőle, hogy nem lenne-e kedve ellátogatni egy jégkorongedzésre. A fiatal Palkó, aki akkor még alig tudta, mi fán terem a jégkorong, végül igent mondott. Ezzel a döntéssel pedig elindult egy olyan pálya, amely örökre összekapcsolta őt a jégcsarnok világával - így kezdődött el a csodálatos karrierje.

"Abban az időszakban a jégkorong iránti lelkesedés főként a nagy sportrajongókra korlátozódott, hiszen nem állt rendelkezésre internet vagy bármilyen platform, ami a fiatalokat a sportág felé terelhette volna. Ráadásul a jégfelületek is meglehetősen ritkák voltak, nem úgy, mint manapság. Elképzelhető, hogy ha az öttusázók népszerűsége nagyobb lett volna, akkor talán hozzájuk csatlakozom, és így sosem válok hokissá" - emlékezett vissza Palkovics a kezdetekre egy korábbi interjúban.

A fiatal tehetség 1992-ben lépett a nagyközönség elé a C csoportos junior Európa-bajnokság keretein belül. Pályafutása szorosan összekapcsolódott sportági "ikertestvérével", ifjabb Ocskay Gáborral, aki sajnos 2009 márciusában bekövetkezett tragikus halála miatt már nem lehetett társa az úton.

Kicsi koruktól fogva együtt osztották meg a jégpályát, 25-26 évet töltöttek el egymás mellett, egy sorban haladva, szavak nélkül is tökéletesen megértették egymást. Góljaik magukért beszéltek, szavakra nem volt szükség. Palkovics emlékei között élénken él, hogy csak egyszer játszott olyan mérkőzésen, amikor "Kiscsicsó" nem volt mellette, ez a pillanat egy csehországi próbajátékhoz kötődött, ahol legjobb barátja szerepelt.

Palkovics éppen 2009-es vakációját élvezte, miközben a zürichi világbajnokságra készülődött - ez volt a nemzeti csapat első A csoportos szereplése, amelyet azóta még három hasonló követett. Ekkor értesült a tragikus hírről, és először azt gondolta, hogy csupán egy ízléstelen tréfa áldozata lett. Feleségét, Kaibás Adriennt is mélyen megviselte Ocskay halála, hiszen egy hasonló fájdalmat már korábban is átélt: Fehér Miklós menyasszonya volt, amikor a futballista tragikus módon életét vesztette a Benfica mérkőzésén.

Palkó oszlopos tagja volt a 2008-as szapporói divízió 1-es világbajnokságon aranyérmet szerző magyar csapatnak. Egy évvel később, a 2009-es elitvilágbajnokságon is részt vett, Dánia ellen gólt is szerzett. A 2011-es Divízió I-es világbajnokság után vonult vissza a válogatottságtól, egy idénnyel később, 37 évesen pedig befejezte játékoskarrierjét is.

A fehérvári legenda a születésnapja előtt adott interjút az Indexnek, amiben elárulta:

"Reggel kilenckor fogunk elrajtolni, a hajón maximum csak egy rövid ünneplésre kerül sor, ahol koccintunk a többiekkel. Július 17-én azonban egy vízparti helyszínt béreltem ki, ahová a barátaimat hívtam meg. A családomra külön időt szánok a jubileum alkalmából, tervezek egy kis sütögetést a kertben" - mesélte Palkovics érdeklődésünkre. Arra a kérdésünkre, hogy honnan jött a vitorlázás iránti szenvedélye, felidézte, hogy egy barátja hívta el egy vitorlásversenyre, ahol azonnal beleszeretett ebbe a sportágba.

"Már több mint húsz éve hódolok a versenyzés szenvedélyének, és a Kékszalag mindig is a naptáram egyik kiemelkedő eseménye volt. Évente körülbelül 10-12 versenyt teljesítünk a csapatommal, és a hajóm nem csupán vízi jármű, hanem a nyaralónk is egyben, hiszen kettős életet élünk általa. Külföldi versenyekre is ellátogatunk, például Horvátországban, ahol szeptember végén egyhetes megmérettetés vár ránk az Adrián. Idén is beneveztünk erre a különleges viadalra, ahol kizárólag magyar versenyzők indulnak, és egyforma hajókkal mérhetjük össze tudásunkat a rendezők által biztosított eszközökkel."

Palkovics elárulta, hogy a hajójuk a gyorsak közé van sorolva, ahhoz képest, hogy nagy "bútorszállító", elég jó időket tudnak menni vele. A Balatonon általában kis szél van, ezért azok, akik könnyű versenyhajókkal mennek, kis szélben is gyorsan haladnak. Az 57. Kékszalagra azonban erős szelet jósolnak, amit kihasználnának a többiek.

„Jelenleg úgy tűnik, hogy 12-14 óra alatt teljesíthetjük a távot. Ugyanakkor nagyon megterhelő 14 órán keresztül a kormányt fogni. Ha erős szél fúj, jobban tudunk haladni az élmezőnnyel, miközben a többiek hátrányba kerülnek, mi pedig stabilan állunk a vízen. Most kedvező lehetőségeink vannak arra, hogy kiemelkedő eredményt érjünk el, és szeretnénk dobogóra állni a saját hajóosztályunkban” - nyilatkozta Palkovics az Indexnek.

A Kékszalag nagy kihívást jelent az indulóknak, a limitidő 48 óra. Nyári kánikulában még a parton, dologtalanul is nagyon sok idő a két nap, a Balatonon viszont lényegében folyamatosan adódik munka a hajón lévőknek. Állandóan figyelni, kormányozni, vitorlázni, a gyakran változó körülményekre reagálni kell, akár éjszaka is. Ha most tényleg erős szél lesz, akkor persze gyorsabban célba tud majd érni a mezőny, nemcsak a villámléptű, szélsebes katamaránok.

Palkovics kiemelte, hogy most a jégkorong kicsit háttérbe szorult az életében. Nem jár a jégre mostanság, helyette teniszezik, és amatőr versenyekre is jár ütővel a kezében. A dereka kicsit fáj (azért ilyen sok jégkorongmeccsel a háta mögött, ebben a korban ez nem csoda), a térdei viszont rendben vannak. Fehérváron szakmai megfigyelő, illetve elnökségi tag, hasznos tanácsokkal látja el az ősdunaújvárosi Szélig Viktor szakmai igazgatót, akit a legkeményebb ellenfelének tartott a jégen (és aki szeptember végén szintúgy belép az 50-esek klubjába).

Az öregfiúk mérkőzéseit néha még mindig meglátogatom. Ott van a fiam, Krisztián is, aki most debütált az U18-as csapatban. Igazi nagydarab srác kezd kibontakozni belőle. Kiváló adottságai vannak, jól olvassa a játékot, csak még egy kis izmot kellene felszednie. Szerencsére az utánpótlás jelenleg sokkal népesebb, mint a mi időnkben. Fehérváron már senki sem viselheti a visszavonultatott 24-es mezszámomat, de Krisztiánnak ezt a megtiszteltetést megengedték, hiszen ő az én fiam. Én viszem őt az edzésekre és a meccsekre, így nap mint nap megélem a jégpálya izgalmait.

Az idősebb Palkovics szavaival élve, nyilvánvaló, hogy az alma nem gurult messze a fájától. Pályafutása kezdetén a 24-es mez választása Szergej Makarov iránti tiszteletének volt kifejeződése. Nem akármilyen sportolóról van szó: a kétszeres olimpiai bajnok és nyolcszoros világbajnok, aki szovjet és orosz színekben is megmutatta tehetségét, szintén ezt a számot választotta, mielőtt világszerte elismertté vált.

A nyolcvanas évek legendás jobbszélsője kilenc alkalommal hódította el a szovjet bajnokság pontkirályának címét, mielőtt az észak-amerikai profi ligába (NHL) szerződött. 31 évesen, újoncként azonnal megmutatta tehetségét, és kiérdemelte a legjobb újoncnak járó elismerést. Az NHL karrierje során a Calgary Flames, a San José Sharks és a Dallas Stars csapataiban játszott, összesen hét szezont töltve el a ligában. 424 mérkőzésen 134 gólt szerzett, és a gólpasszokat is figyelembe véve összesen 384 pontot könyvelhetett el.

Férfi hokisaink kivívták a bennmaradást az elitben, amivel történelmet írtak. Az egykori válogatott támadó féltette a csapatot a sok sérülés, illetve a rutintalanság miatt, de örömmel látta, hogy mindenki odatette magát, és így sikerült legyőzni Kazahsztánt, ami szerinte nagy szó. Palkovics úgy gondolja, a siker annak is köszönhető, hogy Majoross Gergely személyében magyar szövetségi kapitánya volt a gárdának, aki jobban tudta motiválni a fiúkat, mint azt tette volna egy külföldi tréner.

"Az A csoportban egy-két csapat ellen lehet keresnivalónk, de még így sem reális elvárni a csapattól, hogy innentől minden évben megőrizze a tagságát a legjobbak között" - fogalmazott Palkovics, aki a válogatott egyik legnagyobb reménységére, Szongoth Dománra is kitért.

"16 évesen lenyűgöző teljesítményt nyújtott a világbajnokságon. Szédületes sebességgel korcsolyázik, és mindig a szívét-lelkét a jégre viszi. Ha átkel a tengerentúlra, biztosan nem lesz könnyű dolga, hiszen a CHL-ben hatalmas a verseny. Észak-Amerikában körülbelül kétszáz U20-as csapat működik, és mindegyik játékos a legjobbak közé vágyik, az NHL-be. Még egyetlen magyar játékos sem lépett jégre NHL-meccsen, de ez előbb-utóbb meg fog történni. Úgy vélem, a magyar jégkorong jó irányba halad, de számos dolognak össze kell jönnie ahhoz, hogy Domán a legmagasabb szintű bajnokságban szerepelhessen. Én mindenesetre szívből szurkolok neki" - zárta az interjút a születésnapját ünneplő Palkovics.

Related posts