Ilyen létezhet: egy magyar vállalkozás hozzájárult ahhoz, hogy leváljunk az orosz energiáról.

Egy magyar fejlesztésű szoftver révén sikerült felszámolni az orosz rendszertől való függőséget a Baltikumban.
Történelmi pillanathoz érkezett a balti villamosenergia piac: sikeresen megvalósult Észtország, Lettország és Litvánia villamosenergia-rendszerének szinkronizálása a kontinentális Európával és egyúttal megszűnt az orosz IPS/UPS rendszertől való függőségük. Ez a siker a magyar Navitasoft Zrt. szoftverfejlesztő nélkül elképzelhetetlen lett volna - olvashatjuk a cég lapunknak küldött sajtóközleményében.
Évekig tartó előkészületek és hónapok során végzett precíz finomhangolás után a balti államok 2025. február 8-án, szombaton a hajnali órákban ünnepélyesen átkapcsoltak a kontinentális Európa villamosenergia-hálózatára, ezzel lezárva egy korszakot, amely alatt az orosz villamosenergia rendszerhez tartoztak. Ez a lépés a balti országok energiafüggetlenségének egyik legfontosabb mérföldköve, amely új lehetőségeket nyit meg számukra.
A Baltikum regionális hálózatain belül kiemelkedő infrastrukturális fejlesztések valósultak meg, amelyek célja az önálló működés biztosítása volt. Az átállás azonban nem csupán fizikai beruházásokat igényelt: elengedhetetlen volt egy korszerű informatikai rendszer kiépítése is. Ehhez a Navitasoft és belga partnere, az N-SIDE közösen hozta létre a Balti Kiegyenlítő Kapacitáspiac (BBCM) platformot, amely alapjaiban változtatja meg a régió energiaelosztási folyamatait.
A BBCM platform hatékonyan javítja a Baltikum erőforrás-felhasználását, ezáltal erősítve az ellátásbiztonságot, és támogathatja a megújuló energiaforrások biztonságos integrálását a régió energiaellátásába.
A BBCM azóta töretlenül működik, mióta elindult, és folyamatosan biztosítja a kiegyenlítő szolgáltatások zökkenőmentes beszerzését minden egyes napon. A rendszer rendkívül rugalmas a valós idejű piaci körülmények kezelésében, miközben megőrzi a hatékonyságot és a teljes átláthatóságot.
A balti országok Európához csatlakozással piaci alapon működő villamosenergetikai forrásokra tettek szert. Az első napok tapasztalatai alapján az integráció jól működik, de az EU régi tagállamai és a balti országok közti átviteli hálózat szűkületei miatt magasabb kiegyenlítő piaci árak alakultak ki a korábbiaknál.
A szakmai tapasztalatok és a piaci trendek alapján egyetértenek a szakértők abban, hogy a balti államokban a rugalmas erőművek és akkumulátorok telepítése várhatóan jelentős növekedésnek indul. Az Európai Unió energiaszolgáltató cégei már most új piaci lehetőségeket fedeztek fel. Fontos hangsúlyozni, hogy a villamos energia az összekapcsolt hálózatban a fizika törvényei szerint áramlik, amit a Navitasoft innovatív megoldása üzleti szempontból is hatékonyan modellez.
„Kérlek, formáld át a szöveget, hogy az egyedi legyen!” – kérte Füzi Ákos, a Navitasoft Zrt. alapítója és vezérigazgatója.
A BBCM elindítása történelmi jelentőségű lépés a balti energiaágazat számára. Ezzel a platformmal Észtország, Lettország és Litvánia sikeresen összekapcsolta villamosenergia-rendszerét az Európai Unió infrastruktúrájával, csatlakozva ezzel a világ egyik legfejlettebb és legnagyobb együttműködési rendszeréhez. Ez a lépés nemcsak az energiafüggetlenség megerősítését szolgálja, hanem a jövőbeli villamos hálózatok stabilitásának biztosítását is elősegíti. A balti államok geopolitikai átalakulásának szempontjából ez valóban mérföldkőnek számít.
A Navitasoft Zrt. szakértői büszkék arra, hogy a BBCM platformot határidőre, a költségvetésen belül és hibátlanul szállították le. Az átállás bebizonyította, hogy a megfelelő technológiával, partnerekkel és együttműködéssel még a legambiciózusabb energiaprojektek is megvalósíthatók - zárul a közlemény.