Indul a feszültség a magyar üzletekben: jelentős áremelkedések várhatók a karácsonyi alapvető élelmiszerek terén - Pénzcentrum.


Az ünnepi asztal alapvető hozzávalói közül a liszt ára idén 10%-kal emelkedhet a tavalyi évhez képest, de a szakértők szerint ez a drágulás már részben beépült a költségekbe, így nem jelent majd komoly terhet a fogyasztók számára - nyilatkozta Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője. A dió ára a növekvő kínálat ellenére emelkedhet a szezonális kereslet miatt, míg a mák árának emelkedése a lakosság visszafogott vásárlási szokásainak következményeként elhanyagolható mértékű lesz. A tojás esetében a madárinfluenza és az importált mennyiség emelte meg az árakat, de Braunmüller szerint további jelentős drágulásra nem kell számítani. Ugyanakkor Pákozd Gergely, a Tojásszövetség alelnöke figyelmeztetett, hogy az év végi kereslet csúcsszezonban további árnövekedés lehetőségét sem lehet teljesen kizárni.

Ahogy közeledik az ünnep, sokan izgatottan készülnek a karácsonyi menü megálmodására. Elengedhetetlen részét képezik ennek a legfinomabb hozzávalók beszerzése, legyen szó a boltban való válogatásról vagy a piaci keresgélésről, hiszen mindenki a legjobb bejglit szeretné a család asztalára varázsolni. Azonban a folyamatosan emelkedő árak tükrében érdemes elgondolkodni azon, hogy vajon mennyibe is fog kerülni az idei ünnepi étkezés, és vajon nem lenne-e célszerűbb, ha idén inkább a boltban vásárolnánk meg a szükséges finomságokat?

Természetesen rengetegen még mindig csak saját magukban bíznak, ősi családi receptek mentén indulnak neki a karácsonyi bejglisütésnek: számukra szóba sem jöhet az, hogy boltban vegyék ezt a régi karácsonyi süteményt. Szakértőket kérdeztünk arról, hogy aki önerőből tesz bejglit az asztalra, mire kell, hogy számítson a boltokban, ha a hozzávalókat indul beszerezni? Mi drágult az összetevők közül? És aki mégis boltban veszi, mire számíthat 2024 decemberében?

A Pénzcentrum friss jelentése szerint 2024 decemberének kezdetén már elindult a bejgliháború a nagyobb áruházláncok között. A Lidl, Tesco és Penny polcain már felbukkantak a mákos, diós, és más ízesítésű süteményrudak, amelyek mind a karácsonyi készülődés elengedhetetlen kellékei.

Horrorisztikus áron ugyan, de létezik egy igazán új ízű bejgli, mégpedig az idei év végének nagy slágere, a dubai csoki ízével. Ebből egyetlen rúd ugyanakkor 6500 forintba kerül, így aki idén is spórolós ünnepet tervez, vélhetően nem ezt fogja venni.

Beszéltünk már róla, hogy akik a híres Horváth Ilona-féle szakácskönyv klasszikus bejglireceptjét szeretnék idén is megvalósítani, azoknak bizony zsebre kell nyúlniuk, hiszen az árak az egekbe szöktek. Ha a karácsonyi édességet vajjal készítjük, akkor a költségek majdnem 50 százalékkal nőttek, míg margarin használatával azért némileg kedvezőbb helyzetben vagyunk. Ennek ellenére, ha most annyit költenénk a bejglire, mint négy évvel ezelőtt, akkor a családunk sajnos jó néhány rúddal kevesebbet tudna élvezni az ünnepi asztalon.

Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője, elsőként arról osztotta meg véleményét, hogy mire lehet számítani a liszt árának alakulásában. Elmondása szerint a jelentős áremelkedés már túlnyomórészt bekövetkezett, azonban ez nem garancia arra, hogy a drágulás karácsonyig meg fog állni.

A liszt ára már részben emelkedett, de még mindig van lehetőség további drágulásra. Az előrejelzések szerint karácsonykor a liszt ára körülbelül 10%-kal fog nőni az előző évhez képest, azonban ennek egy része már most is érzékelhető az árakban. Azonban a liszt áremelkedése nem várható, hogy jelentős terhet róna a háztartásokra.

- fogalmazott a főszerkesztő. Ezután rátértünk a dióra és a mákra is: előbbiről azt mondta, hogy a kínálat nagyobb lett, utóbbiról viszont azt, hogy éppen azért nem várható komoly drágulás, mert az emberek kevesebbet vesznek belőle, ugyanis ez sem tartozik a legolcsóbb termékek közé.

A dióültetvények területe az utóbbi években jelentős mértékben bővült, ami belföldi kínálat növekedését eredményezi, így mérsékelve az áremelkedést. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy az ültetvények fejlesztése elengedhetetlen lenne a termésmennyiség növeléséhez és a kínálat fokozásához. A karácsony előtti időszakban tapasztalható fokozott kereslet valóban emelheti az árakat, de ennek mértéke nem várható, hogy drasztikusan megugorjon. Hasonló tendenciák figyelhetők meg a mák esetében is, ahol a karácsonyi időszakban fellépő kereslet növekedése szintén hatással lehet az árakra, de a visszafogott lakossági fogyasztás miatt itt sem valószínű a jelentős drágulás.

Braunmüller Lajos szavai szerint: "Elkészítettünk két infografikát, amelyek a mák éves, míg a dió havi árainak alakulását szemléltetik. Az adatok egyértelműen mutatják, hogy egyik termék sem számít olcsónak az utóbbi időszakban."

A klasszikus bejglirecepthez tojásra is szükség van, ráadásul nem is egy, sokkal inkább 3-5 tojással számol egy recept. Emellett persze a tojás nem csak a bejglinél játszik szerepet: számos süteménybe kellhet még, de ha valamilyen formában rántott húst vagy halat is fogyasztunk, akkor a panírhoz elengedhetetlen szükség van rá.

Pákozd Gergely, a Tojásszövetség alelnöke a Pénzcentrumnak elmondta: a tojószárnyasok piacán igen durva veszteségeket kellett eddig leírni 2024-ben, ami nyilvánvalóan kihatással lesz az árra.

Ha az előző év tojásáraival szeretnénk összehasonlítani a mostaniakat, akkor egy igazi "almát a körtével" helyzetbe kerülünk. Tavaly karácsonykor ugyanis a tojások ára ársapkás volt, így a kivezetés idején egy szokatlanul alacsony árat tapasztalhattunk. Azóta azonban a madárinfluenza komoly kihívások elé állította a tojástermelést, hiszen a hazai tojószárnyas állomány közel 10%-a elpusztult. Ez a jelentős veszteség természetesen hatással van a tojások árára is.

„Igen, ez valóban így van” – nyilatkozta Pákozd Gergely. A KSH legfrissebb statisztikái alapján szembetűnő áremelkedés tapasztalható: míg tavasszal az átlagos tojásár 700 forint környékén mozgott, most, az októberi adatok szerint, már 740 forintot kell fizetnünk tíz tojásért.

Pákozd Gergely megjegyezte, hogy jelenleg a piacon csend honol, azonban az év vége hagyományosan a tojásfogyasztás csúcsidőszakának számít. Ezen a periodikus csúcson még importtermékekre is szükség van, ám a külföldi beszállítók helyzete sem mutat sokkal kedvezőbb képet.

Jellemzően Szlovákiából és Lengyelországból szoktunk tojást importálni, csakhogy ezeket az országokat is igen súlyosan érintette a már fentebb említett madárinfluenza. Szlovákiában a hazai helyzethez hasonlóan 400 ezer tojószárnyas veszett oda a betegség miatt, Lengyelországban ez a szám kétmillió volt, tehát az import tojás biztosan drágább lesz a kínálat csökkenése miatt. Ennek ellenére bár emelkedett az ár a piacon, most valamennyire nyugalom tapasztalható - a kérdés az, mi lesz januárban, mennyire esik majd vissza a kereslet

- tette még hozzá a Tojásszövetség alelnöke.

Braunmüller Lajos véleménye szerint a tojáspiacon már nem várható számottevő áremelkedés, mivel a jelentős importfolyamatok stabilizálják a helyzetet.

A tojás árában érdemi áremelkedés nem várható karácsonyig, aminek hátterében főleg a nagy mennyiségű import áll. Januártól azonban a forintgyengülés beépülhet az árakba, amely drágulást hoz a tojás esetében is.

- nyilatkozta az Agrárszektor vezető szerkesztője.

Related posts