Itt a nyár forrósága, és egy sürgető kihívás vár a kormány elé.

"Az adatok arra engednek következtetni, hogy erős nyári szezon vár a hazai turizmusra, ami mellett a légi utasforgalom esetében is kedvező számok várhatóak" - jelezte az Indexnek Németh Viktória, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szenior kutatója. Felmerül a kérdés, hogy a turisták dömpingjét mennyire bírja majd zökkenőmentesen kezelni a magyar reptér. Az üzemeltető cég állítja, felkészült a nyári forgalom kezelésére, a nemzetgazdasági tárca pedig megerősítette, hogy megindul a vasúti összeköttetés fejlesztése is.
A magyar turizmus előtt izgalmas jövő áll, amely a belföldi és külföldi látogatók számának folyamatos növekedését valószínűsíti. Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség elnöke februárban nyilatkozott lapunknak, és optimistán megjegyezte, hogy már idén jó eséllyel elérhetjük a 2030-ra kitűzött célunkat: a hazai szálláshelyeken fogadott 20 milliós vendégszámot.
A 2024-es kiemelkedő év után 2025 első négy hónapjában is folytatódott a turizmus dinamikus fellendülése.
- állapította meg Németh Viktória, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szenior kutatója. A KSH legújabb statisztikái alapján a külföldi látogatók száma 18%-kal nőtt, míg a belföldi vendégek esetében a növekedés 4,1%-ot tett ki a turisztikai szálláshelyeken. A szakértő véleménye szerint idén nyáron dinamikus és erős szezonra számíthat a hazai turizmus.
Felmerül a kérdés, hogy a reptér mennyire képes kezelni a rekordszámban érkező és távozó turisták áramlását. A Budapest Airport üzemeltető cégének vezérigazgatója egy háttérbeszélgetés során hangsúlyozta, hogy már tavaly ősszel elkezdtek felkészülni a várhatóan újabb csúcsforgalmat hozó nyári szezonra. Biztosította, hogy a reptér készen áll a következő hónapok forgalmának zökkenőmentes lebonyolítására, valamint az utasok biztonságának és kényelmének maximális szintű garantálására.
A 2025 nyári menetrendben rekordmennyiségű, összesen 13,8 millió ülőhely várja az utasokat a repülőjáratok fedélzetén.
Németh Viktória hangsúlyozta, hogy a külföldi látogatók érdeklődése Magyarország látnivalói iránt egyértelműen tükröződik a 2024-es csúcsot követően, hiszen 2025 első negyedévében a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér forgalma tovább növekedett.
Az idei év első öt hónapjában a ferihegyi repülőtér forgalma 7,4 millió utasra rúgott, ami figyelemre méltó, 16,5%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A jövőbeni kilátások is biztatóak, és a szakértő véleménye szerint ezt több tényező is alátámasztja:
Emlékeztetett, hogy a nyári menetrendben a Budapest Airport tizenegy új járatot jelentett be, amelyek a meglévő úti célok bővítésével együtt hozzájárulnak a turizmus és az üzleti utazások számának további növekedéséhez.
Ezen túlmenően hangsúlyozta, hogy "az utas- és áruforgalom terén új csúcsokat érünk el, a reptér nyeresége ismét hozzájárul a magyar költségvetés gyarapodásához."
A HungaroControl, a magyar léginavigációs szolgáltató, idén nyáron várhatóan rekordmennyiségű légiforgalomra számít, ezért átfogó intézkedéseket vezettek be a járatkésések minimalizálása érdekében. Céljuk, hogy a nyaralási szezon zökkenőmentesen kezdődjön. A szakértőik a nyári időszakban megerősített szolgálatban dolgoznak, biztosítva, hogy a megnövekedett forgalom biztonságos irányítással és az utasok kényelme érdekében valósuljon meg.
A nemzetgazdasági miniszter szerint idén 100 milliárd forint feletti osztalékot fizet a reptér. Az egy éve újra magyar kézbe került Budapest Airport Zrt.-ben 1200 milliárd forintért vásárolt 80 százalékos tulajdonrészt a magyar állam. Nagy a reptér visszavásárlását a rendszerváltás utáni időszak legnagyobb üzletének nevezte.
A KSH legfrissebb adatközlése alapján a turizmusban látott tavalyi kedvező folyamatok folytatódtak. A turisztikai szálláshelyeken 11 százalékkal több, összesen 4,6 millió vendéget regisztráltak.
Az év első négy hónapjában a belföldi turisták száma 4,1%-kal nőtt, míg a külföldi látogatók aránya még jelentősebb, 18%-os emelkedést mutatott a turisztikai szálláshelyeken.
Április, amely a húsvét varázsát és a tavaszi szünet örömét is magába zárja, a belföldi turizmus szempontjából figyelemre méltó növekedést hozott. A belföldi látogatók száma 12%-kal emelkedett, míg az általuk eltöltött vendégéjszakák száma még jelentősebb, 14%-os bővülést mutatott a 2024-es év azonos hónapjához képest.
A külföldi utazások terén 2023 után 2024-ben újabb mérföldkőhöz érkeztek a magyar turisták: a kiutazások száma nem csupán emelkedett, hanem a költések is jelentős növekedésen mentek keresztül. Ezt a megállapítást az MBH Elemzési Centrum legfrissebb elemzésében osztotta meg lapunkkal.
A korábban elhalasztott utazások pótolása, az infláció mérséklődése és a reálbérek növekedése mind hozzájárultak ahhoz, hogy a magyar emberek egyre nagyobb összegeket költsenek külföldi kirándulásaik során.
A szakértők megállapítása szerint a magyar állampolgárok 2024-ben összesen 1 733 milliárd forintot költöttek külföldi utazásaik során. Ez a szám 9 százalékkal magasabb a tavalyi, 1 585 milliárd forintos értéknél, és 60 százalékkal meghaladja a 2022-es szintet. Ezek az adatok azt jelzik, hogy a magyar lakosság a pandémia utáni időszakban újra felfedezte a nemzetközi turizmust, és a költési kedve is jelentősen megnőtt.
A 2023-as évben megfigyelhető jelentős növekedés mögött kétségtelenül az árfolyamváltozások is közrejátszottak. A forint átlagos árfolyama az euróval szemben 391-ről 382-re erősödött, ami kedvezően hatott a külföldi költésekre. Ezen kívül kutatásokat végeztek a magyar turisták külföldi kiadásairól is, hogy jobban megértsék szokásaikat és költési mintáikat.
"A növekedés fő hajtóereje különösen a többnapos, szabadidős célú utazások voltak, amelyek száma 53 ezer napra rúgott. Ez a trend a költési szokásokban is tükröződött, bár az egynapos kirándulások száma még így is magasabb volt. Az utazások számának és a kint töltött idő jelentős növekedése mellett az árszínvonal emelkedése is hozzájárulhatott a költések robbanásszerű növekedéséhez – állapították meg a szakértők."
Előrejelzést is tették: "a jelenlegi trendek alapján várhatóan 2025-ben is folytatódik a magyar kiutazások emelkedése, melyet támogat a Liszt Ferenc Repülőtér menetrendjének folyamatos bővítése is: a 2025-ös nyári menetrendben már 136 desztináció érhető el közvetlenül Budapestről. A lakosság utazási kedve tovább nő, ha a gazdasági környezet (reálbér, árfolyamok, infláció) stabil marad, illetve a közlekedési infrastruktúra állapota is fejlődik".