Újabb lenyűgöző óriásszobrok kerültek bemutatásra Bálványosfürdő festői környezetében (VIDEÓ)

Tíz különböző ország, tizenöt tehetséges képzőművész: véget ért a Bálványoson megrendezett második Erdélyi Nemzetközi Monumentális Szobrásztábor. A kéthetes kreatív műhelymunka során újra lenyűgöző, monumentális műalkotások születtek, amelyek már most is láthatók a Bálványos Resort környékén. A helyszín fokozatosan egy szabadtéri képzőművészeti kiállítótérré alakul, ahol a látogatók a művészet varázsát és sokszínűségét élvezhetik.
Második alkalommal került megrendezésre az Erdélyi Nemzetközi Monumentális Szobrásztábor Bálványoson, ahol a művészet iránt elkötelezett alkotók gyűltek össze a világ minden tájáról. A kéthetes esemény során a résztvevők a Szarvadi-Téglás házaspár vendégszeretetét élvezhették, miközben kreatív energiáikat a csodás környezet inspirálta az új művek megalkotásában.
Az idei rendezvény résztvevői valódi kulturális kaleidoszkópot alkotnak, hiszen a világ különböző tájairól érkeztek: Aldo Shiroma Peru szívéből, Christophe Milcent és Elparo Franciaország napfényes tájairól, Enrique Jorda Spanyolország vibráló színeiből, Hiristea Cosmin Románia festői vidékeiről, Lukács József Magyarország gazdag hagyományain keresztül, Michael Rofka Németország precizitásával, Nakamura Kei Japán harmóniájával, Nemes Csaba Románia sokszínűségével, Pablo Gonzales Franciaország kreatív szellemével, Pardeep Kumar India gazdag kultúrájával, Piotr Zbrozek Lengyelország történelmi mélységével, Roland Höft Németország innovatív megközelítésével, Sancho Santiago Argentína szenvedélyével, és végül Tanja Röder Németország művészi érzékenységével. Mindezek a művészek nemcsak a saját országuk kultúráját, hanem egyedi nézőpontjukat és szabad művészi kifejezésüket is magukkal hozták. Az elkészült alkotások - méretük mellett is - különleges gondolatokat közvetítenek, így a látogatók a szabadban élvezhetik őket, ezért a megnyitót is a komplexum festői környezetében rendezték meg.
A művészeket, érdeklődőket Szarvadi Loránd, a szálloda és spa társtulajdonosa köszöntötte. "Üdvözlöm Önöket ezen állandó szabadtéri, monumentális szoborpark avatóján, amely a kreativitás, a tehetség és a kulturális sokszínűség valódi ünnepe, és a második Erdélyi Nemzetközi Szobrásztábor eredménye. Az elmúlt két hétben tíz ország 15 kiváló művésze dolgozott együtt a Nemzetközi Művésztáborban, hogy kőből, fémből és fából olyan alkotásokat hozzanak létre, amelyek a különböző művészetnyelveket szólaltatják meg. Ezek mind fantasztikus emberek, nagyon keményen dolgoztak két hétig, és hivatásuknak érzik, hogy a világ nagyon sok országában hagyjanak valamit az ott lakóknak saját kultúrájukból és akár személyes művészi hitvallásukból" - fogalmazott.
Szarvadi Loránd szavai szerint "a művészet mindenhol gyönyörű, ezt nem vitathatja senki, de igazán a nyilvános térben ragyog a legjobban: itt, ahol bárki csodálhatja és átélheti. Mély meggyőződésünk, hogy a művészet nem lehet elzárva, vagy falak mögé rejtve; a közösség számára olyan helyeken kell megjelennie, ahol az emberek szabadon kapcsolatba léphetnek vele, ahol inspirálhatja és elgondolkodtathatja őket. Ezek a parkokban szétszórva a mindennapok szerves részévé válnak, lehetővé téve, hogy minden járókelő, kíváncsi gyermek és látogató könnyedén hozzáférjen a művészethez."
A munkák két okból is lenyűgözőek: egyrészt a méretükkel parancsolnak tiszteletet, másrészt pedig elgondolkodtató, hogy mekkora erőfeszítést kellett tegyenek a művészek, hogy a többmázsás fákat, többtonnás kődarabokat a rendelkezésre álló idő alatt kifaragják. Az argentin Sancho Santiago propellerre hasonlító műalkotása kőből és fából készült, a művész szerint számára az energiák kapcsolódását jelenti, míg Piotr Zbrozek az útvesztőt próbálta monumentális alkotásában sajátos módon ábrázolni.
Pardeep Kumar, az indiai művész, lenyűgöző kőalkotásával az ember és a természet közötti mély kapcsolatot kívánja kifejezni. Ezzel szemben a japán Nakamura Kei, aki szintén a kő művészetével foglalkozik, egy faragott arca révén az ázsiai kultúra egyszerűségének rejtett szépségét tárja fel a nézők előtt.
Ezen kívül felfedezhettünk különféle geometriai formákat, "megolvadt" kőzeteket, fémalkatrészekből összeállított pegazust, egy farkascsoportot, sőt még Don Quijote-t is. Nemes Csaba, az utóbbi alkotója, megjegyezte, hogy mindenki a saját ízlése szerint értelmezi a művét. Ez valójában az alkotói és a nézői szabadság csodálatos egyensúlyát tükrözi.
A tábor szellemi atyja, Hiristea Cosmin egy különleges, forgatható konkáv tükörkompozíciót alkotott meg. Ennek az izgalmas műalkotásnak köszönhetően, ha valaki közelről szemügyre veszi saját tükörképét, váratlanul "megvastagodva" látja magát, mintha a valóság görbe tükörben tükröződne.