Örömteli hír a magyar fiatalok számára: egyre korábban kezdik meg a megtakarítást!

Szeptember 18-án rendezik meg a Portfolio Future of Finance 2025 konferenciát, ahol a pénzügyi világ vezető alakjai osztják meg vízióikat a jövőről. Ne hagyd ki ezt a különleges alkalmat, érdemes részt venni!
A munkába állás kezdetén a magyarok mindössze 15 százaléka kezelte tudatosan a pénzügyeit, és tűzött ki hosszú távú célokat is maga elé. Közel egyharmaduk próbált ugyan tudatos lenni, de konkrét tervei még nem voltak. Sokan - 22 százalék - csak a legfontosabb kiadásokra figyeltek, mint a számlák vagy a lakbér, míg 28 százalékuk egyszerűen csak elkezdett dolgozni, és hagyta, hogy a dolgok alakuljanak.
A megtakarítási szokások terén is jelentős átalakulások zajlanak.
- állapította meg az OTP Nyugdíjpénztár felmérése. Eszerint a felnőtt lakosság kétharmadának van tartaléka. A megtakarításokon belül a rövid és a hosszú távú befektetések a legnépszerűbb formák, amelyek egyenlő arányban osztoznak az első két helyen. A harmadik helyen az ingatlan áll, a válaszadók negyede tartja ebben a tőkéjét.
A válaszadók többsége általában akkor kezd el félretenni, amikor biztos munkahelyet talál (23 százalék), vagy amikor pénzügyeik stabilizálódnak (19 százalék). Emellett a családalapítás is jelentős motiváló tényező, amelyet a megkérdezettek 14 százaléka említett. A legtöbb fiatal 18 és 25 éves kor között veszi kezdetét a megtakarítási szokások kialakítása (38 százalék), míg további 20 százalék a 26 és 35 éves korosztályban kezd el takarékoskodni.
A személyes megtakarítások mellett napjainkban egyre inkább előtérbe kerül a közös életre való felkészülés is. A fiatalabb generációk, különösen a 40 év alattiak, tudatosabban közelítik meg ezt a kérdést. A férfiak gyakran a hosszú távú pénzügyi tervezésre helyezik a hangsúlyt, míg a nők körében a közös döntéshozatal szerepe emelkedik ki. Sokan már lakásvásárlásra vagy gyermekvállalásra spórolnak, ami azt tükrözi, hogy a jövőbeli pénzügyi tervezés egyre inkább a mindennapi élet szerves részévé válik. Azok, akik még nem élnek párkapcsolatban, különösen fontosnak tartják a pénzügyi és érzelmi felkészülést is. Ezzel szemben az idősebb generációk tapasztalatai alapján sokszor úgy tűnik, hogy az életük alakulása inkább a véletlenek játéka volt.
A nyugdíjas kori anyagi helyzet is egyre égetőbb kérdéssé válik, háromból négy magyar fontosnak nevezte a felkészülést az időskorra. Nyugdíjcélú megtakarítással jelenleg csak a válaszadók negyede (25 százalék) rendelkezik, de másik ötöde (20 százalék) tervezi, hogy elindít egy ilyen megtakarítást.
A nyugdíjra készülők között minden negyedik személy (25 százalék) már fiatal felnőtt korában nekilátott a megtakarítások gyűjtésének.
közel harmaduk 30 évesen, míg a többség - 53 százalék - 40 éves korában kezdett el ezzel foglalkozni.
A címlap képe egyedi illusztrációként szolgál. A kép forrása: Getty Images.
Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe a részletes jogi tájékoztatót.