A legnagyobb napelemes szövetség jogi lépések megtételét mérlegeli a KÁT-rendszer módosítása kapcsán.


Vizsgálja a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ) azt, hogy alkotmányossági és jogi úton megtámadja a kormány múlt pénteki döntését, amely során akár öt évre felfüggesztették a KÁT-díjak inflációs indexálását - közölte a szervezet az MTI-vel.

A Portfolio tegnapi részletes piaci körképében részt vett Kiss Ernő is, az MNNSZ elnöke, aki felvetette a befektetői kiszámíthatóság sérülését, és a mai közlemény szintén erre helyezi a hangsúlyt. Ebben az áll, hogy

amennyiben a jogi elemzések megerősítik, hogy a kormányrendelet sérti a jogbiztonságot és a beruházási szerződésekben rögzített garanciákat, a szövetség meg fogja tenni a szükséges jogi lépéseket.

A szervezet véleménye szerint teljes mértékben elfogadhatatlan, hogy a kormány előzetes szakmai konzultáció nélkül, háborús veszélyhelyzetre hivatkozva hoz olyan döntéseket, amelyek több száz vállalatot hátrányosan érintenek. Kiemelik, hogy:

Az inflációkövető árazás felfüggesztése többszáz ipari naperőmű projekt megtérülését teszi bizonytalanná, miközben a megújulóenergia-szektor egyike volt azon kevés területeknek, ahol Magyarország lépéselőnybe kerülhetett volna a fenntartható energiatermelésben.

Az MNNSZ álláspontja szerint a KÁT rendszerből való kilépés ösztönzését nem mesterséges korlátok és büntetések bevezetésével, hanem pozitív motivációs eszközökkel, például a 42%-os Robin Hood adó eltörlésével kellene előmozdítani. Ezt a minisztérium hivatalos közleményében is megerősítették, mint egy jövőbeli tervet a döntés hátterében. Eddig a témában megjelent anyagaink a következőket tartalmazzák:

Related posts