Marianna újszülött gyermekét jogellenesen vonták el tőle, és már fél éve a hatóságok kórházi felügyelete alatt tartják a kicsit.


Marianna kisfia - a születése óta - közel fél éve fekszik a kórházban, szüleitől elválasztva, akik kéthetente csak egy órára láthatják. A gyermekvédelmisek ugyanis úgy döntöttek, hogy nem engedik haza a szülőkhöz. Marianna és a párja most elszántan küzd azért, hogy visszakaphassák a gyermeküket, ne kelljen egy kórházi részlegen tengődnie indokolatlanul és ne kelljen az állami gyermekvédelmi rendszeren belül felnőnie. A TASZ ( Társaság a Szabadságjogokért) jogvédő szervezet segítségével bíróság elé vitték az ügyet.

Az édesanya a Partizán műsorában a nyilvánossággal is megosztotta az abszurd történetét. Az adásban azt is elmondta, hogy a kisfia sok, hasonlóan tragikus sorsú gyermek között fekszik a kórházban. A Gyermekjogi Koalíció információi szerint az országban körülbelül 300 kisbaba fekszik kórházakban, akiket ismeretlen okból nem engednek haza a családjukhoz, és nem helyezik el őket jogszerű szakellátásban, nevelőszülőnél. Egy kisgyermek pedig egy életre szóló lelki-fizikai károkat szenved, ha életének első heteit, hónapjait kórházban tölti elhagyatva, szüleitől elválasztva.

Marianna kálváriája azzal kezdődött, hogy csúszott a párja munkahelyétől elnyert szolgálati lakás átadása. A család így épp a két állandó otthona között volt, amikor a kisfiúk született, de volt átmeneti lakhatásuk ekkor is. Sőt, két héttel a szülés után már az új lakásukat is megkapták. A kórházból azonban arra hivatkozva nem engedték haza az egészségügyi ellátást nem igénylő csecsemőt, hogy "bizonytalan", hová vinnék őt. Aztán hiába költöztek be a szülők az új otthonukba, a kisfiúkat így sem adta ki a kórház, annak ellenére, hogy a döntést nem tudták hivatalosan megindokolni.

Tavaly októberben Marianna helyzete drámai fordulatot vett, amikor a gyermekvédelem bevonását kezdeményezték az ügyében. Az anya kategorikusan elutasította ezt a lépést, ám a hatóságok lényegében megfenyegették őt: azt a világos üzenetet kapták, hogy ha nem működik együtt a gyermekvédelmi szakemberekkel, nem engedik vissza a kisfiát. A családsegítő szolgálat ezt követően írásban javasolta a gyámhivatalnak, hogy Marianna csecsemője ne hagyhassa el a kórházat. Ezzel hivatalosan is megkezdődött a nevelésbe vételi eljárás a gyámhivatalnál, mindez két hónappal a gyermek születése után, a kórházban való kényszerű tartózkodás időszakát követően, ami a törvényes határidőn belül történt. A szülők többszöri próbálkozása, hogy betekintsenek a hivatalos, hatósági iratokba, gyakran feszültségekhez vezetett az ügyintézőkkel, és a találkozók sok esetben konfliktusokkal zárultak.

Decemberben a gyámhivatal döntése értelmében a babát hivatalosan is kiemelték a családjából, azaz állami gondozásba került. Ez a lépés meglepő volt, mivel nem álltak rendelkezésre bizonyítékok arra, hogy Marianna ne lenne képes gondoskodni a gyermekéről; a hatóságok kizárólag a szakemberekkel való interakciói alapján hozták meg ezt a döntést. A család lakhatását megfelelőnek találták, az apát pedig figyelmes és szeretetteljes szülőként írták le, aki nap mint nap látogatta a kórházban lévő gyermekét. A baba azonban átkerült a kórház területén található másik osztályra, amelyet a jelenlegi súlyos szakellátási krízis miatt "gyermekotthonnak" kereszteltek. Ezzel a lépéssel a szülők lehetőségei is beszűkültek, hiszen a következő több mint két hónap alatt csupán ötször, mindössze egy-egy órára láthatták gyermeküket.

Február 28-ig kell meghoznia a bíróságnak a döntést arról, hogy a babát ideiglenesen hazaengedi-e, vagy sem. A hivatalos bírósági eljárás csak ezt követően veszi kezdetét.

Az ügy jelentősége miatt a jogvédő szervezet egy átfogó levélkampányt indított, amelynek célja a méltánytalan gyerekkiemelések elleni fellépés.

Related posts