"Karácsony Gergely mögött most rácsok lehetnek" – figyelmeztető jelek érkeztek a Facebookra, ahol veszélyes átverésekkel találkozhatunk, és Sebestyén Balázs nevét is kihasználják.


Sajnos, nem létezik olyan varázslatos módszer, amellyel hetek alatt meg lehetne tízszeresére növelni a befektetéseket, és titkos adóvisszatérítések sem kínálnak megoldást. A közösségi médiában, különösen a Facebookon, egyre több átverés terjed, amelyek csak arra várnak, hogy bedőljünk nekik.

A Facebook mára szinte teljesen eltávolodott a kapcsolattartás eredeti céljától, és inkább az álhírek, a véletlenszerű, algoritmus által generált tartalmak, valamint a reklámok világában merül el. Ahelyett, hogy valódi, értékes interakciókat hozna létre, inkább egy információs zajjal teli térséggé vált, ahol a lényeg eltűnik a felszínes tartalmak között.

Nem meglepő, hogy a "régi" Facebook már csak emlék, de mostanában egyre inkább észlelhető, hogy a platformon valótlanságok bukkannak fel, gyakran egymást követő posztokban. Úgy tűnik, a Meta nem találja a módját annak, hogy megfékezze ezt a jelenséget, így ezek az információk akadálytalanul terjednek a felületen.

Az utóbbi hetekben számos, felépítésében hasonló átverésre lettünk figyelmesek a Facebookon, és olykor az Instagramon is. Ezek általában egy ismert személy nevét és arcát használják, hogy felhívják az emberek figyelmét valamilyen (csaló) befektetési lehetőségre. Karácsony Gergely és Sebestyén Balázs neve különösen gyakran felbukkan, de számos más poszt is létezik – ezek szövegezése néha magyartalan, mégis a kommentek alapján sokan elhiszik az állításokat.

Kattintás után úgy tűnik, mintha az Index oldalát nyitnánk meg, ám valójában csupán a portál dizájnjának elemeit használták fel, hogy elhelyezzenek rajta egy "interjút". Persze, ennek a hírnek semmi köze a valósághoz. Az állítólagos beszélgetés középpontjában egy népszerű figura áll, aki véletlenül felfed egy titkos módszert, mellyel villámgyorsan lehet meggazdagodni.

Sebestyén Balázs „interjújában” elárulja, hogy egy mesterséges intelligencián alapuló kriptovaluta-platform használatával csupán néhány hét leforgása alatt drámaian megnövelhetjük a befektetett tőkénket. A csalók azonban nem állnak meg ennyinél: a hamis beszélgetésbe egy kis drámát csempésznek, amelyben Sebestyén kétségbeesetten sajnálkozik, amiért felfedte ezt a titkos módszert a meggazdagodásra. A történet csúcspontján pedig felajánlja, hogy hajlandó fizetni, csupán azért, hogy eltüntessék a nyilvánosság elől ezt a „titkos” információt.

Bár az interjú teljes egészében valótlan, és a szövege is érezhetően gépi fordítással készült, azért a csalók valamelyest képben vannak: Sebestyén Balázs valóban gyakran beszél a kriptovalutákról a Balázsék című műsorban, de soha nem bátorít senkit arra, hogy ebbe fektesse a pénzét - pláne konkrét platformokon keresztül, elképesztő gazdagodást ígérve.

A csalók által készített hamis interjúk során gyakran egy olyan regisztrációs felületet is elhelyeznek, amely a megnevezett kriptovaluta-platformra irányít. Bár a folyamat során nem részletezzük minden lépést, a gyanúink szerint az átverés végső célja, hogy arra ösztönözze az áldozatokat, hogy fektessenek be egy megadott összeget. Azonban ahelyett, hogy valódi befektetést végeznének, csupán a pénzüket lopják el.

Hasonló sémára épül a másik, Karácsony Gergely nevével visszaélő hamis interjú is, de ebben az esetben egy titkos adóvisszatérítésre fut ki a dolog, és persze ennél is meg kell adni személyes adatokat, hogy ezt meg lehessen kapni.

Nem lehet elégszer kiemelni: ezek a csalások rendkívül veszélyesek.

Ha valaki megadja a nevét és az e-mail-címét, az csak a kisebb gond - de ha a későbbiekben mondjuk egy hamis fizetőoldalon beírja a bankkártyája adatait, azokat azonnal át is nyújtja a csalóknak. Ők pedig már rendelkeznek azokkal a módszerekkel, amelyekkel le tudnak emelni egy jelentős összeget a számlájáról.

Ha ilyet lát, csak görgessen tovább, vagy jelentse a Facebook felé, mint átverés. Több ember megkérdezése alapján mindenkinél nagy számban jelentek meg ezek a hirdetések, és több hét sem volt elég a Metának arra, hogy kiszűrje őket. Az már csak hab a tortán, hogy a Meta nemrég bejelentette: megszünteti a tényellenőrző csoportokat.

Related posts