Új kézművesház nyitotta meg kapuit Szamosújváron!


A szórványmagyar közösségek jelentik a nemzet végvárait és megmaradásának zálogát, ezért "elengedhetetlen, hogy a szórványvidéken is fejlődjünk, építkezzünk és gyarapodjunk" - mondta Nacsa Lőrinc, a magy kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára szerdán Szamosújváron, a Téka Alapítvány Kézművesházának avatóján.

Az erdélyi szórvány egyik központjának számító városban tartott avatóünnepségen a KDNP-s politikus rámutatott: a Kézművesház átadásával kiteljesedik az egységes oktatási és kulturális tér, amelyet a Téka Alapítvány épít az államtitkárság támogatásával. Mára korszerű iskola, Erdély legnagyobb szórványkollégiuma, tornaterem, regionális szórványművelődési központ, lovarda és Kézművesház jött létre - mondta.

Szamosújváron egy új lépcsőház épült, amely a mezőségi magyarság jövőjének megőrzéséhez járul hozzá. Az oktatás kulcsfontosságú az identitásunk fenntartásában, hiszen ahhoz, hogy gyermekeink megfelelő és magyar nyelvű oktatásban részesülhessenek, elengedhetetlen, hogy nemzeti önazonosságuk is erősödjön. Az oktatás mellett a szilárd értékrend és a hagyományok ápolása is kiemelt jelentőségű. Fontos megjegyezni, hogy a magyar kormány 2010 óta folyamatosan támogatja a Kárpát-medence magyar intézményeit, így biztosítva, hogy minden magyar fiatal számára elérhető legyen az anyanyelvükön történő tanulás. Jelenleg 50 középiskola, kollégium és szórványkollégium, valamint 8 felsőoktatási intézmény és kar részesül állandó támogatásban. Tavaly több mint 230 ezer fiatal kapott segítséget a Szülőföldön magyarul program keretein belül, ebből 144 ezren Erdélyben folytatták tanulmányaikat.

Nacsa Lőrinc hangsúlyozta, hogy a magyarság fennmaradása és megerősödése szempontjából kiemelkedően fontos, hogy a szórványvidékeken stabil intézmények működjenek, hiszen itt a nyelv és a kultúra megőrzése létfontosságú. Kiemelte, hogy a Téka Alapítvány tevékenysége nemzeti szempontból is jelentős, mivel ez a munka "a mezőségi magyarság fennmaradásának egyik alapköve". Gratulált a "sikertörténethez", és biztosította az alapítvány vezetőit a magyar kormány folyamatos támogatásáról.

Balázs-Bécsi Attila, a Téka Alapítvány elnöke a kezdeteket felidézve rámutatott: már akkor rájöttek, hogy csak átfogó szórványstratégia mentén lehetséges megtartani a mezőségi magyarságot. "Az iskola mellett kellenek olyan intézmények is, amelyek a szórványból származó diákokban megerősítik az egészséges nemzeti érzést, a magyar etnikai identitást, a kulturális önértéktudatot, segítik a hagyományos mezőségi értékeink megismerését, elsajátítását" - mondta, ezért a kézművesházban hetente több mint 150 diák tanul hagyományos kézművestechnikákat. Emlékeztetett, hogy idén lesz 25 éves a mezőségi szórványoktatás, melyet az alapítvány a válaszúti Kallós Alapítvánnyal közösen végez. Ez idő alatt 40 mezőségi településről több mint ezer magyar diák számára biztosították a magyar nyelvi és kulturális közegben való megmaradást. Erdély legnagyobb szórványkollégiumában jelenleg is 250 diák tanul. Közölte: a nemzetpolitikai államtitkárság 37 millió forinttal támogatta a korábban bérelt Kézművesház és a terület megvásárlását. Az elmúlt 15 évben pedig összesen 1,170 milliárd forinttal támogatták az alapítvány fejlesztéseit.

Ovidiu Dragan polgármester felidézte, hogy 2008-ban engedélyezte a helyi önkormányzat a terület használatba vételét. A Téka Alapítvány tevékenysége a város életében is fontos, kapcsolatuk jó példa a román-magyar együttműködésre, ezért igyekezett segíteni, vagy legalább nem akadályozni az alapítvány munkáját - fogalmazott. A jelenlévőket az RMDSZ részéről Antal Géza, a Kolozs megyei szervezet ügyvezető elnöke és Vákár István, a Kolozs megyei közgyűlése alelnöke is köszöntötte. Az épületre Küsmödi Attila római katolikus plébános és Opra Koppány református segédlelkész mondott áldást. Az ünnepséget a Téka Népzeneiskola diákjainak műsora tette ünnepélyesebbé.

Related posts