Tavaly a Mol működési eredménye kis mértékben emelkedett.


Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató véleménye szerint a Mol-csoport számára 2024 kihívásokkal teli esztendőnek bizonyult.

A Mol-csoport tavalyi teljesítménye figyelemre méltó volt, hiszen 1121,8 milliárd forint (3,1 milliárd dollár) tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredményt (EBITDA) ért el. Ez a szám 2,2 százalékos növekedést mutat az előző évhez képest. A vállalat működése a nehéz külső piaci körülmények ellenére is stabilan tartotta magát, és az EBITDA meghaladta a 2024-re vonatkozóan tervezett 3,0 milliárd dolláros éves iránymutatást. Ezt az eredményt a társaság pénteken tette közzé a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) hivatalos honlapján.

A vállalatcsoport a legutóbbi, tavalyi negyedik negyedévben 259,6 milliárd forint (682 millió dollár) EBITDA-t ért el, ami jelentős csökkenést mutat az előző év 354,2 milliárd forintos (992 millió dollár) eredményéhez képest. A Portfolió elemzői 704 millió dolláros eredményre számítottak a negyedik negyedév vonatkozásában.

Az értékesítés nettó árbevétele tavaly 9178 milliárd forintra (25,1 milliárd dollár) nőtt az előző évi 8909 milliárd forint után (25,2 milliárd dollár), az adózás előtti eredmény a 2023-as 691,418 milliárd forintról (1,9 milliárd dollár) 543,429 milliárd forintra (1,5 milliárd dollár) esett.

Az Mol-csoport az elmúlt évet 584,9 milliárd forint (1,6 milliárd dollár) üzleti eredménnyel zárta az előző évi 677,6 milliárd forint (1,9 milliárd dollár) után, míg a nettó eredmény szintén csökkenést mutatott, a 2023-as 530,4 milliárd forintról (1,5 milliárd dollár) 364,2 milliárd forintra (1 milliárd dollár) esett.

A társaság tavaly 1,64 milliárd dollárt fordított beruházásokra (organikus Capex), nem sokkal elmaradva az 1,7 milliárd dolláros célszámtól.

A társaság hivatalos közleménye szerint Hernádi Zsolt, a vállalat elnök-vezérigazgatója kifejtette, hogy a Mol-csoport számára a 2024-es év kihívásokkal teli volt. Az ukrán-orosz konfliktus, a szabályozási és kormányzati elvonások, valamint az olajipar jövőjét érintő bizonytalanságok mind hozzájárultak a nehézségekhez.

A kedvezőtlen külső körülmények ellenére a vállalat sikeresen megőrizte stabil működését, továbbra is bővítette portfólióját, jelentős előrelépéseket ért el stratégiai beruházásaiban, és fontos lépéseket tett a régió ellátásbiztonságának további megerősítése érdekében - nyilatkozta.

Az idei évről szólva hangsúlyozta: továbbra is bizonytalan környezetre számítanak, az olajipar átalakulásának erőltetett napirendje komoly versenyképességi problémát jelent Európa számára. Növelni kell a hatékonyságot, kézben tartani a költségeket, értéket teremteni a fő üzletágakban, és olyan új projekteket indítani, amelyek üzletileg ésszerűek és növelik a nyereséget - mondta.

Related posts