Kiss Ambrus véleménye szerint a főváros és a kormány között a nyár végére várható egy megállapodás.


A Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója arról beszélt, az újabb és újabb azonnali jogvédelmek nem oldják meg a problémát, csak gondoskodnak róla, hogy ne álljanak le a közszolgáltatások.

Jövő héten a Fővárosi Közgyűlés várhatóan elfogadja Budapest módosított költségvetését, amelyet a Kúria döntése nyomán kellett átdolgozni. A legfelsőbb bíróság ugyanis megállapította, hogy törvénytelen az a gyakorlat, amely szerint a városvezetés nem szerepelteti a szolidaritási hozzájárulás teljes összegét a várható kiadások között. Továbbá, a közgyűlés szavazni fog a folyószámla-hitelkeret 20 milliárd forintos növeléséről és a közlekedési cégek követeléseinek értékesítéséről is. Kiss Ambrus főigazgató figyelmeztetett, hogy ha a közgyűlés nem hagyja jóvá ezeket a javaslatokat, akkor Budapest "maga ugrik bele abba a kútba, amit a kormány ásott számára" – nyilatkozta a Népszavának.

Megjegyezte, hogy a költségvetés módosítása elengedhetetlen a banki szempontok figyelembevételével, hiszen ennek hiányában a Kúria határozata alapján június végén a városnak nem lenne érvényes költségvetése. Ez pedig a hitelezők felmondásához vezethet. Úgy véli, hogy a mostani döntésekkel időt nyernek augusztus végéig, de nem mentesülnek a további kihívásoktól, mivel az államkincstár már jelezte, hogy jogi lépéseket tervez a döntés ellen.

Jelenleg augusztus végéig érvényes a jogvédelem, amelyet a főváros kezdeményezett. E lejárta után újabb kérelmet fognak benyújtani, mivel egy újabb inkasszó havonta további 6-6 milliárd forintos kiadást jelentene Budapest számára. "Erre nincs fedezet, hiszen eredetileg nem számoltunk a szolidaritási hozzájárulás teljes összegének kifizetésével. Ahogyan a törvényszék is megállapította, az azonnali jogvédelem célja, hogy ne kelljen megvárni a perek végkimenetelét, mivel inkasszózás esetén a város súlyos helyzetbe kerülne, és a közszolgáltatások leállnának" - nyilatkozta Kiss Ambrus.

Beszélt arról is, hogy már második alkalommal egyeztetett a városvezetés a kormány képviselőivel, Gulyás Gergellyel, Latorcai Csabával, valamint a kormány által megbízott átvilágítási szakértővel, Domokos Lászlóval, az Állami Számvevőszék korábbi elnökével. Kiss szerint a főváros pénzügyi helyzete nem egyszeri, hanem strukturális probléma, így ennek rendezése sem lehet egyszeri megoldás.

Ahogy említette, Budapest költségvetésének jelentős hányadát a közlekedési szolgáltatások költségei képezik, ezért az államnak fontos lenne nagyobb mértékben részt vállalnia a finanszírozásban. Ugyanakkor a kormány nem szándékozik közszolgáltatások átvállalására, így a BKV vagy a BKK államosítása egyelőre nem is került napirendre.

Kiss Ambrus arra számít, augusztus végén, szeptember elején állapodhatnak meg a kormánnyal, akkor kell majd rendkívüli közgyűlést összehívni az ügyben. "Arra ugyanis nem építhető a közszolgáltatások finanszírozása, hogy időről-időre azonnali jogvédelmet kérünk" - tette hozzá.

Related posts