Magas rangú tárgyalások zajlottak Amerika és Oroszország között, ahol Trump is kifejtette véleményét a helyzetről.

Donald Trump amerikai elnök szerint Oroszország és Ukrajna közel állnak egy megállapodáshoz, miután Steve Witkoff, Trump megbízottja tárgyalásokat folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel Moszkvában - jelentette a BBC.
Trump "kiemelkedő napnak" titulálta a tárgyalásokat, míg a Kreml "építő jellegűnek" minősítette a megbeszéléseket, amelyeken Ukrajna nem volt jelen. Az amerikai elnök a közösségi médiában hangsúlyozta, hogy "a legfontosabb kérdésekben már konszenzusra jutottak", és arra ösztönözte a feleket, hogy "magas szintű" találkozón zárják le a megállapodást.
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, pénteken közzétett videóüzenetében kiemelte, hogy Oroszországgal szemben "valódi nyomásgyakorlásra" van szükség a feltétel nélküli tűzszünet elfogadásának érdekében. A BBC-nek tett korábbi nyilatkozatában pedig arra utalt, hogy a helyzet sürgető és a béke érdekében sürgős lépésekre van szükség. Zelenszkij szerint elengedhetetlen, hogy a nemzetközi közösség határozottabban lépjen fel az Oroszország által tanúsított agresszióval szemben.
A területi kérdésekről való tárgyalásokra nyitott, amennyiben "teljes és feltétel nélküli tűzszünet" valósul meg.
Sajtóhírek alapján az amerikai békejavaslat tartalmazza, hogy Ukrajna jelentős területekről mondana le Oroszország javára. Trump korábban már nyilvánosan is kifejezte, hogy támogatná, ha a Krím-félsziget, amelyet Oroszország 2014-ben jogellenesen elfoglalt, orosz fennhatóság alatt maradna. Ezzel szemben Zelenszkij határozottan elutasítja ezt az elképzelést.
Oroszország 2022-ben megkezdte Ukrajna ellen a teljes körű invázióját, és jelenlegi állapot szerint az ukrán területek körülbelül 20%-át birtokolja. Jurij Usakov, Putyin tanácsadója pénteki, három órás moszkvai tárgyalásait "rendkívül hasznosnak" minősítette, kiemelve, hogy ezek a megbeszélések hozzájárultak az orosz és amerikai álláspontok közelebb hozásához.
A Reuters hírügynökség által közzétett amerikai javaslat értelmében Washington jogi értelemben is elismerné Oroszország krími annexióját, valamint de facto elismerné az orosz hatóságok irányítása alatt álló egyéb megszállt területeket, például a luhanszki régiót. Ezzel szemben az európai és ukrán fél által benyújtott ellenjavaslatok hangsúlyozzák, hogy a megszállt területek jövőjéről csak a tűzszünet megkötése után kezdődhetne tárgyalás. Az amerikai terv emellett kizárná Ukrajna NATO-tagságának lehetőségét is.
Zelenszkij a közösségi médián keresztül fejezte ki elégedetlenségét Oroszország iránt, amiért elutasította az Egyesült Államok által március 11-én javasolt 30 napos tűzszünetet. A ukrán elnök arra kérte szövetségeseit, hogy fokozzák a nyomást Moszkvára. Emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy Oroszország Észak-Koreától importál rakétákat, amelyekkel csütörtökön Kijevet támadták meg, és a támadás következtében 12 ember életét vesztette.