Elindult a profik menekülése az európai részvények világából?

Május 8-án lesz a Portfolio investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni!
A múlt hét végén jelentős mértékben megnövekedett a fedezeti alapok pozícióinak felszámolása, ami tovább súlyosbíthatja az európai fedezeti alapkezelők teljesítményét – áll a JPMorgan ügyfeleknek címzett legfrissebb jelentésében.
A fedezeti alapok pénteken olyan mértékben zárták le az egyedi részvényekben lévő pozícióikat, amelyre több mint két éve nem volt példa.
Néhány eladási tevékenység párhuzamba állítható a 2020 márciusában tapasztalt eseményekkel, amikor a portfóliókezelők a világjárvány következtében visszafogták piaci kitettségüket.
Kedden az európai részvénypiacok mérsékelt csökkenést mutattak, amely mögött az Egyesült Államok gazdasági növekedésével kapcsolatos aggályok, valamint a német fiskális reformok esetleges kudarca vagy gyengülése miatti félelmek húzódnak meg. A hét elején az amerikai tőzsdék is jelentős eladási nyomás alá kerültek.
Amikor a hedge fundok jelentős mennyiségű részvényt értékesítenek, az árfolyamok drasztikus csökkenéséhez vezethet, ami a piaci kapitalizációk zsugorodásához is hozzájárul. Ha pedig a kis- és nagyobb alapok egy irányba csoportosulnak, a nagyobb alapok tömeges eladásai kényszerhelyzetbe hozhatják a kisebb alapokat, arra ösztönözve őket, hogy szintén eladják pozícióikat a veszteségeik minimalizálása érdekében.
A kisebb befektetési alapok általában korlátozottabb tőkével működnek, és ezért gyakran a koncentráltabb pozíciókra támaszkodnak a hozamok maximalizálása érdekében. Bruno Schneller, az Erlen Capital Management ügyvezető igazgatója rámutatott, hogy amennyiben a nagyobb alapok tömegesen kezdenek el részvényeket értékesíteni, a likviditás gyorsan eltűnhet, különösen az alacsonyabb kereskedési volumenű részvények esetében.
Azok sem úszták meg jól, akik eddig short pozíciókban ültek, mivel a jelentés szerint az európai fedezeti alapkezelők, akik bizonyos cégekkel szemben shortoltak, szintén veszteségeket könyvelhettek el. A nagyobb alapok ugyanis elkezdték visszavásárolni shortjaikat. A fedezeti alapok gyakran az eszközárak csökkenésére fogadnak, tehát shortolják a részvényeket. Amikor azonban kénytelenek ezeket a pozíciókat megszüntetni, vissza kell vásárolniuk az érintett részvényeket. Ha mindez jelentős mennyiségben történik, az könnyen felhajthatja az árfolyamokat.
A JPMorgan elemzése szerint a kockázatok még mindig fennállnak, mivel egyre több befektető tömörül bizonyos kereskedési pozíciók köré. A bank által figyelemmel kísért részvényalapú stratégiát követő hedge fundok februárban átlagosan 2,5%-os veszteséget könyveltek el, míg 2025 eddigi hónapjaiban 1,6%-os csökkenést tapasztaltak. Ezen kívül a többstratégiás alapok is hasonlóan alakultak, februárban 1,7%-os, 2025 első hónapjaiban pedig szintén 1,6%-os mínuszban zárták a mérleget.
A jelentés kiemeli, hogy a Brexit óta az európai piacok fragmentáltabbá váltak, ami alacsonyabb kereskedési volumenekhez és a hosszú távú befektetők csökkent aktivitásához vezetett.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Az alábbiakban található jogi információk részletesen körüljárják a témát.