Mennyi esélyem van a természetes szülésre, ha már volt császármetszésem? Az orvos válaszol.
Hosszú ideig elterjedt nézet volt, hogy a császármetszésen átesett nők számára a természetes szülés már nem lehetséges.
A Vakcinainfó orvosaihoz a következő érdeklődés érkezett:
Tisztelt Orvosi Közösség!
Szeretnék Önökhöz egy kérdéssel fordulni: két kislányom van, és az elsőt 4,5 óra alatt, természetes úton, hüvelyi szüléssel hoztam a világra. A második gyermekem érkezése viszont programozott császármetszéssel történt, mivel farfekvéses helyzetben volt.
27 éves vagyok, se cukorbetegség, se magas vérnyomás, gyógyszereket nem szedek.
Jelenleg 35 hetes várandós vagyok, és nagyon izgatottan várom a szülést. Nagy álmom, hogy természetes úton, VBAC (vaginal birth after cesarean) módszerrel hozhassam a világra a babámat, aki már fejvégű pozícióban van. Remélem, hogy minden jól alakul!
Olvastam, hogy a császármetszés utáni hüvelyi szülés (VBAC) esetén kulcsfontosságú lehet a császárheg vastagsága, de nálam ezt nem ellenőrizték. Érdemes emiatt aggódnom?
Ha esetleg a 38. héten szeretnék megfigyelni, de a szülés előbb megindul, akkor is figyelemmel kísérik a folyamatot? Mekkora az esélyem arra, hogy újra természetes úton szüljek? És mi történik, ha nem végeznek megfigyelést, és a szülés spontán beindul – automatikusan császármetszésre kerül sor?
A heg mérése sokak szerint nem indokolt, és a felesleges vizsgálatok elkerülésére érdemesebb más megoldásokat választani. Jobb, ha a kérdést előre átbeszéljük a szülést vezető osztály szakembereivel, akik segíthetnek a megfelelő kalkulátorok és módszerek alkalmazásában.