Miskolcon már sikeresen működik, míg Budapesten még csak a kezdeti lépésekben tart - így fest jelenleg a januárban elindult BKK-rendészet helyzete.


Vitézy Dávid kezdeményezésére januártól elindult a BKK-rendészet, amelynek fő feladata a fővárosi tömegközlekedési eszközök rendjének fenntartása. Míg a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője 200 fős rendészeti egységről álmodozott, a Főpolgármesteri Hivatal a hirado.hu kérdésére válaszolva elárulta, hogy az újonnan megalakult intézmény jelenleg mindössze 41 fővel működik.

A budapesti tömegközlekedésen sajnos nem ritkák az atrocitások és az agresszív utasok, ezért a hatékonyabb biztonsági intézkedésekre régóta szükség lenne. Erre tett ígéretet még tavaly Vitézy Dávid főpolgármester-jelöltként, amikor a BKK-rendészet létrehozását szorgalmazta. A Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetőjeként októberben beterjesztett javaslatát a Fővárosi Közgyűlés végül egyhangúlag elfogadta.

Bár kezdetben egy 200 fős egység létrehozása volt a terv, Karácsony Gergely főpolgármester Budapest pénzügyi nehézségeire hivatkozva ezt a létszámot 75 főre csökkentette. Az újonnan megalakult egység január 1-jétől a Fővárosi Önkormányzat Rendészeti Igazgatóságának keretein belül kezdte meg működését. A BKK január végén bejelentette, hogy a rendészeti feladatokat jelenleg csupán 39 fő látja el a budapesti járatokon és megállókban. Azonban a tervek szerint a létszámot fokozatosan szeretnék bővíteni.

A 200 fős egység tervével kapcsolatosan felmerült kérdésekre válasz keresése érdekében több érintett személyt is megkerestünk. Jelenleg csupán 75 főnél tartunk, és szeretnénk megérteni, mi lehet az oka annak, hogy ezt a létszámot sem sikerült még teljes mértékben feltölteni.

A Főpolgármesteri Hivatal a hirado.hu megkeresésére arról tájékoztatott, hogy márciusban a BKK Rendészeti Osztály létszáma 41 közterület-felügyelőből és segédfelügyelőből állt. Mellettük további 6 közterület-felügyelő, 14 BKK-s személy- és vagyonőr, valamint az éjszakai járatok biztosítására 12 további vagyonőr teljesít szolgálatot. Emellett a Budapesti Rendőr-főkapitányság 6 közrendvédelmi járőrt is biztosít a napi feladatokhoz.

A főváros szerint jelenleg átlagosan 58 fő - közterület-felügyelők, vagyonőrök és rendőrjárőrök - dolgozik a nap 24 órájában a BKK járművein, megállóiban, valamint az azokhoz kapcsolódó aluljárókban és közlekedési csomópontokban. A többség nappal teljesít szolgálatot, míg kisebb létszám éjszaka ügyel a biztonságra. Mint közölték:

A középfokú végzettséggel rendelkező közterület-felügyelők alapbérét bruttó 348 800 forintban határozzák meg. Érdekesség, hogy a próbaidőszak alatt ez az összeg már bruttó 549 000 forintra ugrik. A próbaidő letelte után pedig a jövedelem akár bruttó 650 000 forintra is nőhet, ami figyelemre méltó lehetőségeket kínál a szakma iránt érdeklődőknek.

A Főpolgármesteri Hivatal azt is hozzátette: az utasok közül sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a BKK jegyellenőrei közfeladatot ellátó személynek minősülnek, míg a közterület-felügyelők - a BKK-rendészeket is beleértve - hivatalos személynek. A közterület-felügyelők rendőrbottal (tonfával), gázspray-vel és bilinccsel vannak felszerelve, azonban néhány esetben még ez sem elég.

"Januárban a BKK járatain 958 megállóban 406 esetben intézkedtek, közülük kilenc esetben rendőrségi segítségkérés is történt" - tájékoztatták lapunkat. A korábbi ígéretek szerint márciustól a BudapestGO-alkalmazásban arra is lehetőségük lesz az utasoknak, hogy közvetlenül jelentsék, ha kéregetést, ittas személyt vagy atrocitást látnak. A funkció jelenleg még nem elérhető, de heteken belül már használható lesz.

A tervek szerint március végére elérjük az applikáció fejlesztésének és gyakorlati alkalmazásának befejezését. A BKK folyamatosan friss információkat nyújt erről - áll a közleményben. Bármilyen baleset vagy vészhelyzet, például utasrosszullét, vandalizmus vagy agresszió esetén, továbbra is a 112-es segélyhívót kell keresni.

A BKK-rendészek létszámgondjaira a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője is reagált. Vitézy Dávid Facebook-oldalán osztotta meg, hogy a városvezetés munkaerőhiányra panaszkodik, miközben Mártha Imre, a Budapesti Közművek vezérigazgatója teljesen mást mondott a napokban. A politikus szerint a vezérigazgató azzal dicsekedett egy interjúban, hogy a gazdasági lassulás miatt egyáltalán nincs munkaerőhiány.

Vitézy Dávid legújabb bejegyzésében üzenetet intézett Karácsony Gergely főpolgármesterhez is.

Kiemelte, hogy úgy érződik, mintha "a BKK-rendészet csendes aláásása történne, a munkaerő felvételének elhalasztásával – miközben a Fővárosi Közgyűlés az általam javasolt intézkedésekhez minden szükséges döntést meghozott, anyagi forrást, eszközöket és támogatást biztosított".

Miskolcon is elindult egy, a BKK-rendészethez hasonló kezdeményezés, amelynek célja a közlekedésbiztonság és a tisztaság megőrzése. Tóth-Szántai József, a Pont Mi Egyesület-Fidesz-KDNP színeiben politizáló polgármester, tavaly novemberben jelentette be a járatseriff rendszer bevezetését. Az új intézkedés keretében a rendészek aktívan dolgoznak azon, hogy biztosítsák az utasok védelmét, valamint a tömegközlekedési eszközök állapotának megóvását. Hollósy András alpolgármester múlt szerdán örömmel számolt be a közösségi médián keresztül arról, hogy a miskolci járatrendőrség eddigi működése sikeresnek bizonyult.

A politikus a közelmúltban nyilvánosságra hozott néhány figyelemre méltó statisztikai adatot is. Az adatok alapján az elmúlt három hónap során összesen 275 rendbontó utast távolítottak el a járművekről, 32 esetben rendőri intézkedésre volt szükség, és 5 körözött személyt is sikerült átadni a hatóságoknak.

Related posts